Много проучвания при хора показват, че устойчивото нишесте може да има мощни ползи за здравето. Това...
Прочети повечеФруктоолигозахариди - дневна необходимост, полезни свойства и храни, богати на веществото.
Лактулозата е въглехидрат и пребиотик, необходим за пълноценното функциониране на органите на стомаш...
Витамин В6 понякога е наричан витамин-антидепресант, благодарение на участието му в синтеза на хормо...
Валин - обща характеристика, дневна необходимост, източници, признаци на недостиг и на излишък в орг...
Хистамин - обща характеристика, хранителни източници, усвояване, странични ефекти и противопоказания...
Хранителните съставки са органични вещества, които се намират в храната и са необходими за жизнеността и здравето на човека.
Белтъците са сложни молекули, които се състоят от аминокиселини. Те имат много функции в организма, като например:
Белтъците се делят на два вида: животински и растителни. Животинските белтъци се намират в месото, рибата, яйцата, млечните продукти и други животински източници. Те са по-пълноценни, тъй като съдържат всички осем есенциални аминокиселини, които човешкият организъм не може да синтезира. Растителните белтъци се намират в зърнените храни, бобовите култури, орехите, семената и други растителни източници. Те са по-непълноценни, тъй като не съдържат всички есенциални аминокиселини или ги имат в недостатъчно количество. Затова е препоръчително да се комбинират различни видове растителни белтъци за постигане на по-добра хранителна стойност.
Мастните киселини са органични вещества, които се състоят от дълги вериги от въглеродни атоми, свързани с водород. Те имат следните функции в организма:
Мастните киселини се делят на два вида: наситени и ненаситени. Наситените мастни киселини имат само единични връзки между въглеродните атоми и са по-устойчиви на окисление. Те се намират предимно в животинските мазнини, като масло, сало, сирене и други. Ненаситените мастни киселини имат една или повече двойни връзки между въглеродните атоми и са по-чувствителни на окисление. Те се намират предимно в растителните мазнини, като олио, маргарин, орехи и други. Ненаситените мастни киселини се подразделят на два подвида: мононенаситени и полиненаситени. Мононенаситените мастни киселини имат само една двойна връзка в веригата си и са благоприятни за здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Те се намират в зехтина, авокадо, бадеми и други. Полиненаситените мастни киселини имат повече от една двойна връзка в веригата си и са необходими за нормалното функциониране на организма. Те се делят на два типа: омега-3 и омега-6. Омега-3 мастните киселини имат първата двойна връзка на третия атом от края на веригата и са благоприятни за здравето на сърцето, мозъка и очите. Те се намират в рибата, ланеното семе, чия и други. Омега-6 мастните киселини имат първата двойна връзка на шестия атом от края на веригата и участват в регулирането на запалителните процеси в организма. Те се намират в слънчогледовото олио, соевото олио, гроздовото олио и други.
Витамините са органични вещества, които не могат да бъдат синтезирани от човешкия организъм или се синтезират в недостатъчно количество. Те имат различни функции в организма, като например:
Витамините се делят на две групи: разтворими в мазнини и разтворими във вода. Разтворимите в мазнини витамини (A, D, E и K) се запазват в телесните мазнини и не излизат лесно от организма. Затова те трябва да се приемат умерено, за да не доведат до прекомерно натрупване и токсичност.