Какво е захарозата и как влияе при диабет
Захарозата, известна още като "трапезна захар" или "тръстикова захар", е въглехидрат дизахарид, образуван от молекулите на глюкозата и фруктозата. Съдържанието й в захарта е 99,5%.
Захарта се разгражда бързо в стомашно-чревния тракт, глюкозата и фруктозата се абсорбират в кръвта и са източник на енергия и най-важен предшественик на гликоген и мазнини. Често я наричат „носител на празни калории”, защото захарта е чист въглехидрат и не съдържа други хранителни вещества като витамините и минералните соли например.
Извличане на захароза
Захарозата се намира естествено в растенията, но може и изкуствено да се синтезира. Много по-лесно и по-евтино е да се извлече от растенията, отколкото да се направи синтетична. Захарната тръстика и захарното цвекло са двете растения, които се използват за производство на рафинирана трапезна захар и захароза. Последната се извлича с помощта на топла вода. Екстрактът може да се концентрира в сироп и след това да се кристализира до получаване на трапезна захар. Захарната тръстика расте и се използва най-вече в горещите региони, докато захарното цвекло расте в студените региони.
Не е известно кой пръв е извлякъл и рафинирал захарозата, но се предполага, че се е случило в древна Индия или Китай. Знае се, че Южна Азия и Близкия Изток са използвали рафинираната захар преди Европа. Захарозата не е била обичайна за европейците или хората от запада до около 1700 година, когато робският труд се използвал за работа в огромните захарни плантации в Южна Америка и Карибите. Днес захарта е евтина и се намира в много преработени храни.
Как влияе консумирането на захароза при диабет?
Захарозата присъства в почти всичко, което ядем. Тя е естествено съединение, което дава ценна енергия на човека, но при прекомерна консумация може да бъде вредна.
При приема й, нивата на кръвна захар се покачват много бързо и човек получава прилив на енергия. Хората нямат реално нужда от този дизахарид, за да оцелеят. Може да се набави енергия и от други източници като комплексните въглехидрати.
Поради съдържанието на глюкоза в захарозата, тя има висок гликемичен индекс (65) и води до бързо повишаване нивата на кръвна захар, при което човек получава прилив на енергия. Следователно хората с диабет трябва да имат това предвид, когато консумират храни-източници на дизахарида.
Здравият панкреас (органът, отговорен за производството на хормона инсулин, чрез който се контролират нивата на кръвна захар в норма) може да компенсира високия прием на захароза. При хората, които стадат от преддиабет, синдром на поликистозни яйчници или диабет тип 2, тялото е загубило способността да реагира нормално на инсулина. С други думи, при хора с инсулинова резистентност е по-вероятно да се покачат бързо нивата на кръвна захар и да останат високи за по-дълъг период от време. Контролирането на приема на захароза може да помогне за поддържане на по-стабилни нива на кръвна захар.
Съдържащата се в захарозата фруктоза или плодова захар, е проста захар, естествено срещаща се в плодовете, меда, високофруктозния царевичен сироп и захарозата. Тя е приблизително 1,5 пъти по-сладка от захарозата (бялата захар). Фруктозата се обработва по различен начин от глюкозата, тъй като се метаболизира в черния дроб. В резултат на това нивата на кръвна захар (глюкоза) не се повишават толкова бързо след консумацията й в сравнение с другите прости захари. При прекомерна консумация обаче черният дроб не може да я преработи толкова бързо и вместо това започва да синтезира мазнини, които се пренасят в кръвта и се съхраняват като триглицериди – основна форма на мазнините в тялото. Проучвания показват, че консумацията на големи количества фруктоза може да доведе до повишен апетит и да наруши способността на организма да използва инсулин и да потиска циркулиращия грелин (хормон, който стимулира апетита).
Храни, източници на захароза
Сред растителните продукти, най-високо съдържание на захароза има в:
- цвеклото – 8,6%;
- прасковите – 6,0%;
- пъпешите – 5,9%;
- сливите – 4,8%;
- мандарините – 4,5%.
Освен в цвеклото, в морковите има също голямо количество – 3,5%, а в останалите зеленчуци наличието на веществото варира от 0,4 до 0,7%.
Освен самата захар, основни източници на захароза са сладката, медът, сладкарските изделия, сладките напитки, сладоледът.
При съединения на две молекули глюкоза се образува малтоза – малцова захар. Тя се съдържа в меда, малца, бирата, меласа (петмез).
bbcgoodfood.com; study.com; healthyeating.sfgate.com
Снимки: freepik.com; pexels.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
БИОТЕЧ КАРБО X 1000 г НЕОВКУСЕН
БИОТЕЧ КАРБО X 1000 г ОВКУСЕН
НАКОМИ СКРАБ ЗА ТЯЛО МЕДЕНИ ВАФЛИЧКИ 200 гр.
ЖАН Д'АРСЕЛ МУЛТИБАЛАНС СЕТ МУЛТИ - ЛИФТИНГ АНТИ - ЕЙДЖ ТЕРАПИЯ
ТУСИПРЕС ВЪЗПАЛЕНО ГЪРЛО И КАШЛИЦА пастили * 24 ФОРТЕКС
ПРОМОТЕЧНА ЗАХАР WELLION SHOT туба 15 г
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Въглехидрати
- Разграждане на въглехидрати
- Обмяна на въглехидратите
- Какво се случва в тялото ни, след като откажем хляба
- Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
- Ечемик
- Малтодекстрин
- Глюкоза - основен източник на енергия за човека
- Въглехидрати - обща характеристика, хранителни източници и дневна необходимост - 1 част
- Въглехидрати - обща характеристика, хранителни източници и дневна необходимост - 2 част
- Ползи и източници на пектин
Коментари към Какво е захарозата и как влияе при диабет