Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
Лактозата (млечната захар) е органично химично съединение, което се отнася към групата на въглехидратите дизахариди. Тоест тя се състои от два прости захари, които представляват минимални структурни единици. Всеки сложен въглехидрат (нишесте, лактоза, целулоза) се разпада на монозахариди, абсорбиращи се в кръвта и използващи се за различни нужди от организма. Тъй като лактозата се състои от два монозахарида (глюкоза и галактоза), то при попадането й в човешкото тяло под въздействието на ензима лактаза се разгражда до глюкоза и галактоза. Попадайки в червата, лактозата допринася за абсорбирането и максималното усвояване на калция.
Човешкото мляко съдържа 7,2% лактоза (само 4,7% от лактозата в кравето мляко), което осигурява до 50% от енергийните нужди на кърмачето (кравето мляко осигурява до 30% от енергията, нужна на новороденото).
Въпреки че глюкозата може да се намери в няколко вида храни, лактозата е единственият източник на галактоза. Галактозата има различни биологични функции и служи за неврални и имунологични процеси. Галактозата е съставна част на някои макромолекули (цереброзиди, ганглиозиди и мукопротеини), които са важни съставни части на мембраната на нервните клетки. Тя е компонент и на молекулите, присъстващи в кръвните клетки, които определят кръвните групи - А,Б,0.
Ползи на лактозата
Лактозата е необходим компонент за синтезирането на различни вещества, които дават вискозност на слюнката.
Според по-нови проучвания, млечната захар може да има роля в усвояването на калция и други минерали, като мед и цинк, особено в ранна детска възраст. Ако не се храносмила в тънките черва, лактозата може да се използва от чревната микробиота (популация от микроорганизми, които живеят в храносмилателния тракт на човека) като хранително вещество (пребиотик). Лактозата е субстрат за размножаването и развитието на лактобацили и бифидобактерии. Когато последните две са в норма, те са основата на нормална чревна микрофлора. С други думи, лактозата е необходима за профилактика и лечение на различни дисбактериози и има важна роля в противодействието на свързания със стареенето спад на някои имунни функции.
Освен това, тя действа благоприятно върху развитието на централната нервна система при децата и е мощен имуностимулатор на същата система при възрастните.
Лактозата е и добро профилактично средство срещу развитието на сърдечно-съдови заболявания.
Храни, източници на лактоза
Веществото попада в храните по два начина - естествен и изкуствен. При естествения млечната захар е просто част от състава на продукта, а по изкуствен път се добавя в храните в процеса на производството им.
Като естествен компонент лактозата се съдържа в:
- пълномаслените и сухите млека;
- пълномаслената и сухата млечна суроватка;
- сирената;
- заквасената сметана;
- киселото мляко;
- кравето масло;
- кумисът;
- изварата и други.
Изкуствено се добавя при производството на:
- колбаси, кренвирши и шунка;
- сладка, мармалади, конфитюри;
- супи за бързо приготвяне;
- хляб и печива от маслено тесто; галета;
- сладолед, крекери и бисквити;
- пандишпаново тесто и изделия от него (торти, сладкиши и други);
- готови сосове (кетчуп, майонеза, горица);
- кондензирано мляко, сметана за кафе;
- пакетирани подправки (например, за картофи, за риба, за пиле, за месо и т.н); разтворими кубчета бульон;
- шоколад и шоколадова глазура, какао на прах;
- смучещи бонбони, дъвки;
- биологически активни добавки (БАД);
- полуфабрикати за приготвянето на понички, пудинги и други.
Лактоза не съдържат следните продукти:
- плодове и зеленчуци;
- мед;
- кафе и чай;
- растителни мазнини;
- ориз;
- макарони;
- напитки и храни на основата на соя (например, соево мляко, соево месо, соево сирене);
- сурови меса и риба; яйца; бобови и зърнени култури (царевица, елда, пшеница);
- сокове от плодове и зеленчуци;
- ядки;
- натурални алкохолни напитки (като вино, бира и други).
Какво представлява лактозната непоносимост?
Някои хора имат непоносимост към лактоза. Това е състояние, при което човешкия организъм не може да храносмели дизахарида, което води до чревен дискомфорт. Симптомите обикновено се проявяват 30-40 минути след консумация на продукта, съдържащ млечната захар. Признаците са:
- диария;
- повръщане (рядко се среща);
- схващащи стомашни болки (спазми и колики);
- подуване на корема вследствие на засилено образуване на газове (метеоризъм).
Важно е да се знае, че това не е болест, а състояние и не вреди на здравето. Не трябва да се бърка алергията към протеина на кравето мляко с лактозната непоносимост, това са две различни състояния.
Лактозната непоносимост при кърмачета може да се прояви във вид на запек или чести полутечни зелени изхождания. След като се нахрани бебето то може да бъде неспокойно и да плаче.
На генетично ниво генът, кодиращ лактазата (LCT), става нормално активен с възрастта. При някои хора производството на лактаза в червата се поддържа и те запазват способността да усвояват лактозата след ранна детска възраст, докато други губят тази способност и могат да изпитат чревен дискомфорт по отношение на количеството лактоза, която консумират.
Лактозната непоносимост може да бъде подобрена при:
-
ежедневна консумация на малки количества храни, съдържащи лактоза;
-
включване на съдържащи лактоза храни като част от храненето;
-
пиене на напитки, съдържащи лактоза (или мляко) с храната.
Какви са здравните последици от малабсорбцията и непоносимостта към лактоза?
Лактозната малабсорбция и непоносимостта към лактоза могат да влошат качеството на живот, но нямат пряко последствие за здравето на човек. Непоносимостта към лактоза е една от причините за ограничаване или избягване на млечна храна. Следователно, единствените последици за здравето идват от недостига на хранителни вещества, поради избягването на млечни продукти. Последиците могат да бъдат нисък прием на калций, при който може да се наруши поддържането на костите и зъбите здрави. За да се постигне необходимият за деня прием на калций от хора с лактозна малабсорбция, се препоръчва да се консумират други форми на млечни продукти като сирена с ниско съдържание на лактоза или такива, несъдържащи този дизахарид (чедър, моцарела и други) и кисело мляко с живи бактерии, които подобряват храносмилането на съдържащите се в киселото малко млечна захар.
Какво представлява лактозната малабсорбция?
Лактозната малабсорбция се характеризира със затруднено храносмилане от човешкия организъм на намиращата се в млякото и млечните храни лактоза. Засяга много хора в света. Дължи се на нормалното намаляване на активността на лактазата - ензимът, който превръща лактозата в глюкоза и галактоза, тоест в по-прости захари, използвани от тялото за енергия и различни функции. Лактозната малабсорбция се появява след отбиването на кърмачето, когато активността на лактазата започва естествено да намалява.
За повечето хора лактозната малабсорбция не предизвиква симптоми или те са много малко. Това състояние варира между различните популации и зависи от това дали млечните продукти се консумират на зряла възраст. Спадът на лактазната активност е често срещан при хора от Азия, Африка, Южна Америка, Южна Европа и Австралия, отколкото при хора от Северна Европа (Скандинавия, Британските острови и Германия).
Какво представлява алергията към лактоза?
При алергия към краве мляко имунната система реагира, проявявайки свръхчувствителност към на един или повече протеини, съдържащи се в кравето мляко (например към казеините и суроватъчните протеини). Симптомите включват копривна треска, подуване, гадене и хрипове и могат да възникнат в рамките на един час и дори до 72 часа след пиене на краве мляко.
Непоносимостта към лактоза е свързана с млечната захар, която не е млечен протеин, а вид захар, намираща се в млякото и млечните продукти. При това състояние не се засяга имунната система.
Хората, страдащи от алергия към краве мляко, трябва да избягват консумацията на мляко и млечни храни, докато хората с непоносимост към лактоза могат да ги приемат в малки количества.
worldgastroenterology.org; healthstandnutrition.com
Снимки: freepik.com; pixabay.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
НАН - 2 КОМФОРТИС ПРЕХОДНО МЛЯКО 800 г 6+ месеца
НАН - 1 КОМФОРТИС 0+ месеца 800 г НЕСТЛЕ
НАН - 3 12+ месеца 400 г НЕСТЛЕ
ФРИЗОЛАК 2 ПРЕХОДНО МЛЯКО ЗА КЪРМАЧЕТА 6+ месеца 400 г
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
НАН 3 КОМФОРТИС 12+ месеца 800 г НЕСТЛЕ
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Въглехидрати
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Разграждане на въглехидрати
- Какво е захарозата и как влияе при диабет
- Ползи и вреди на прясното краве мляко
- Мляко от тиквени семки – хранителен състав и ползи за здравето
- Обмяна на въглехидратите
- Вредна ли е лактозата?
Коментари към Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост