Желатин - ползи, вреди и хранителен състав
Желатинът представлява полупрозрачно безвкусно вещество. Извлича се чрез частична хидролиза на колаген от животински кости. Състои се главно от протеини, малки количества минерални соли и вода. Може да се набави от варени хрущялни части, кости и месо.
Ползите за организма от консумацията на желатин се дължат на уникалния му хранителен състав, който помага за поддържането на добро състояние на съединителната тъкан, костите, кожата и косата на човек. В сладкарството желатинът има ролята на „натурално лепило”, докато в организма той ни помага за поддържането на еластичността и здравината на някои от най-важните тъкани.
Хранителен състав на желатина
Желатинът е съставен почти изцяло от протеини, но е непълноценен източник, тъй като в състава му липсва незаменимата аминокиселина триптофан.
В желатина се съдържат в най-големи количества следните аминокиселини:
- глицин - 27%;
- пролин - 16%;
- валин - 14%;
- хидроксипролин - 14%;
- глутаминова киселина - 11%.
Те са жизненоважни, тъй като поддържат всички биологични процеси в човешкото тяло. Точният аминокиселинен състав варира в зависимост от вида на използваната животинска тъкан и начина на приготвяне. Желатинът е най-богатият хранителен източник на аминокиселината глицин, която се характеризира с противовъзпалителни свойства и допринася за възстановяването на тъканите. Състои се също от вода и малки количества витамини (фолиева киселина) и минерали (натрий, калий, фосфор).
Човешкото тяло може да произведе желатин, но в недостатъчни количества, затова той трябва да се набавя с храната.
Ползи от консумацията на желатин
Консумацията на желатин предотвратява появата на слабост, болки, артрит и промени в хрущялните стави. Аминокиселините в състава на протеина подпомагат функцията на черния дроб и премахват токсините от тялото. Желатинът е природен лек, подобряващ качеството на съня и действащ благоприятно при анемия. Консумацията на продукта е изключително важна за стимулирането на мускулна маса.
Подобрява храносмилането и помага при стомашни проблеми
Желатинът е полезен за стомашно-чревния тракт, понеже предпазва лигавицата от увреждания и помага за по-ефективното храносмилане и усвояване на хранителните вещества. Добавката има положителен ефект при състояния като синдром на чревната пропускливост, подуване, киселинен рефлукс и други храносмилателни разстройства. Желатинът заздравява мукозната мембрана (лигавицата) и допринася за баланса на стомашните сокове.
Продуктът не съдържа холестерол, мазнини и захар. Подходящ е за добавяне към хранителни режими, защото съдържа аргинин и глицин, които от своя страна насърчават метаболизма и изгарянето на мазнини. Улеснява храносмилането, спомага за хормоналния баланс и подсилва имунитета. Това се дължи на естественото свързване на желатина с водата, което спомага за по-бързото движение на храните към храносмилателния тракт. Затова се използва при лечение на алергии и разстройства.
Подобрява състоянието на ставите
С напредването на възрастта ставите започват да се износват, като се наблюдава постепенно разграждане на колагена и появата на усещане за болка и скованост. Желатинът помага за облекчаване на симптомите на ревматоиден артрит и остеоартрит, както и за забавяне на прогреса на тези заболявания. Той също така е полезен при спортни контузии и остеопороза.
Поддържа еластичността на кожата
Една от причините за стареене на кожата е, че в периода между 20 и 30-годишна възраст нивата на колаген в организма започват да спадат. Този протеин е необходим за обновяването на кожните клетки и поддържането на стегнатия вид на епидермиса. По тази причина желатинът помага за забавянето на процесите на отпускане на кожата и образуването на бръчки. Той също така е полезен за косата и ноктите.
Подпомага мозъчната дейност и съня
Сред аминокиселините в състава на желатина, глицинът се съдържа в най-голямо количество. Изследванията показват, че той съдейства за подобряване на паметта, вниманието и качеството на съня. Освен това глицинът играе ролята на инхибиторен невротрансмитер и така работи за облекчаване на стреса и безпокойството.
Съдейства за контрол на теглото
Желатинът не съдържа мазнини и въглехидрати, а освен това е нискокалоричен продукт. Неговият протеинов състав помага за удължаване на ситостта и намаляване на апетита. Желатинът снабдява тялото с ценни аминокиселини, а също така може да се приема при диабет и проблеми с кръвната захар.
Употреба на желатина
Желатинът се използва основно в кулинарията. Може да се набави чрез варене на костен бульон от пилешки, свински или телешки кости. След изстиване на течността, протеинът се отделя и желира. Полученият бульон използвайте в супи, яхнии или сосове. Съхранява се на хладно. Освен за хранителна добавка, може да се използва и като мехлем, с който да се лекуват проблемни стави и други болежки.
Желатинът често се използва за приготвянето и на плодови десерти. Прахообразната му форма се употребява в хранително-вкусовата промишленост като свързващо вещество и сгъстител в продуктите. Домашно приготвеният желатин осигурява хидрофилни колоиди, спомагащи за храносмилането, умствената дейност, паметта и функционалността на нервната система.
Освен това се използва и във фармацевтичните и козметичните продукти. Подобрява здравето на кожата, косата и ноктите, затова влиза в състава на шампоани, маски и витамини за коса, кремове за лице и други.
Вреди и противопоказания от консумацията на желатин
Не всички храни, които съдържат желатин, са здравословни. Следете за съдържанието на мазнини и захари в продуктите, особено ако страдате от някакво заболяване.
Качеството на желатина в храната зависи от:
- здравето на животното, от което се извлича;
- методът на обработка;
- останалите съставки в ястието или продукта.
Според Агенцията за безопасност на храните (FDA) желатинът се смята за безопасен, когато се приема от храната, а ако се набавя като добавка - в рамките на допустимите норми (до 10 грама за период от 6 месеца).
Тъй като желатинът се извлича от животински продукти, той не е подходящ като част от веганска или вегетарианска диета. За променяне на текстурата на храната може да се замени с агар-агар (продукт на основата на водорасли).
draxe.com; healthline.com; medicalnewstoday.com
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
БИОХЕРБА СУЛФОРАФАН ОТ БРОКОЛИ + СЕЛЕН капсули * 60
НовДОКТОР'С БЕСТ ТОКОТРИЕНОЛИ С ТОКОМИН SUPRABIO капсули 50 мг * 60
СВИНСКИ ЖЕЛАТИН НА ПРАХ 200 г ЗДРАВНИЦА
ХАРМОНИЯ CBD МАСЛО 40% ЛЕШНИК 10 мл WEEDNESS CBD
Безплатна доставка за България!ЛИПОЗОМЕН ВИТАМИН C с висока степен на усвояване капсули * 120 NATURAL FACTORS 1357
НовУНКАДЕП ФОРТЕ капсули * 20
НовСЪСТАВКАТА е свързана към
- Белтъчини/ Протеини
- Желатинът – по-добър от мезотерапията и ботокса в борбата с бръчките, целулита и стриите
- Как да разтваряме правилно желатина
- E441 Желатин
- Полезни свойства на желатин
- Облекчете ставните болки с желатин
- Премахнете нежеланото окосмяване по лицето с желатин, мляко и лавандулово масло
- Възстановете здравето на стомаха с желатин
- Консумирайте желатин за изгаряне на излишните мазнини
- Предястие от мраморна скумрия с орехи, моркови и лук
- Шоколадов десерт със сметана и желатин
Коментари към Желатин - ползи, вреди и хранителен състав