Лизин – здравни ползи, хранителни източници и дневна необходимост
Лизинът е една от трите най-важни аминокиселини, които човешкият организъм може да си набави единствено чрез храната. Веществото е необходимо за растежа, регенерацията на тъканите, производството на хормони, антитела, ензими. Лизинът е важен за синтеза на колагена – компонент на съединителната тъкан, отговаря и за здравината на кръвоносните съдове, еластичността на сухожилията, усвояването на калция. Освен това предотвратява развитието на остеопороза, атеросклероза, инсулти и инфаркти, регулира дейността на млечните жлези.
Храни, богати на лизин
Бобовите култури, като боб, соя и грах, съдържат голямо количество от аминокиселината, за разлика от пшеницата и царевицата, които я губят по време на термична обработка. Други храни с високо съдържание на лизин са:
- млечни продукти: прясно мляко, извара, пармезан, сирене, йогурт.
- месни продукти: червено месо, агнешко, пилешко, пуешко.
- рибни продукти: треска, сардина.
- яйца: кокоши, пъдпъдъчи.
Дневна необходимост
Дневната необходимост от лизин за възрастни е 23 мг/кг телесно тегло, а за бебета – 170 мг/кг.
Повишена потребност на организма от лизин
Тялото изпитва по-голяма необходимост от лизин при:
- повишено физическо натоварване (при бегачите на дълги разстояния недостигът на лизин може да доведе до възпаление на сухожилията, също и до мускулно изтощение);
- промени, дължащи се на възрастта (особено при мъжкия организъм) – възрастните мъже се нуждаят от по-голямо количество лизин, отколкото младежите;
- вегетарианство – тъй като хората, придържащи се към подобен хранителен режим, не получават достатъчни количества от аминокиселината с храната;
- диета с ниско съдържание на мазнини.
Лизинът винаги е необходим на организма. Проучвания сочат, че веществото не се натрупва в тялото. Докато се намира в него, то изпълнява функциите на енергиен компонент.
Усвояване
Съществуват две разновидности на аминокиселината: D-лизин и L-лизин. Тялото ни усвоява изключително втория. При това за по-пълното използване от организма, употребата на веществото трябва да бъде съчетана с продукти, съдържащи витамини А, С, В1, също биофлаваноиди и желязо.
Ефективността на лизина е възможна само при наличието на съпътстващата аминокиселина аргинин. Най-удачното съотношение между двете се намира в сирената и млечнокиселите изделия.
Липсата на такива продукти в менюто или отхвърлянето им от организма могат да бъдат компенсирани от употребата на достъпни храни в комбинация с ядки, шоколад и желатин (в тях се съдържа аргинин).
Полезни свойства на лизина и въздействието му върху човешкия организъм
Лизинът не само се бори с различните вируси, включително всички видове херпес и ОРВИ, но и оказва антидепресантно действие, понижава тревожността и раздразнителността. Приемът на аминокиселината повлиява благоприятно главоболието с мигренозен произход. При това тя не предизвиква сънливост и зависимост, не води до понижаване на работоспособността.
Взаимодействие с други есенциални елементи
Като всяко съединение, и лизинът тенденциозно взаимодейства с веществата в организма на човека, като на първо място с аргинин (както споменахме по-горе).
Признаци на излишък на лизин
Няма информация за проблеми, свързани с излишък на лизин в организма. Аминокиселината не е в състояние да се натрупва в тялото, не оказва токсично действие върху хората. Излишъците лизин са източник на енергия.
Признаци за недостиг на лизин
При недостатъчни количества на лизин в организма се наблюдават:
- повишаване на умората;
- гадене;
- световъртеж;
- отпуснатост;
- понижен апетит;
- нервност;
- засилен косопад;
- нарушена менструална функция;
- намалено либидо;
- проблеми с потентността;
- чести вирусни заболявания;
- анемия.
Коментари към Лизин – здравни ползи, хранителни източници и дневна необходимост