Аргинин
Когато консумираме протеинова храна, попадайки в стомашно-чревния тракт, тя се разпада на съставящите я аминокиселини и други полезни вещества. Някои аминокиселини могат да постъпят в организма чрез храната, а други - какъвто е аргининът, който предстои да разгледаме - се набавят по два начина. Единият е с храненето, а вторият е чрез преобразуване от други аминокиселини.
Обща характеристика
Аргининът е условно незаменима аминокиселина, отнася се към групата аминокиселини, които могат да се произвеждат от човешкия организъм, но пък в случая, в недостатъчни за него количества. При това за синтезирането му се изискват ясно определени условия. Той се произвежда само в тялото на възрастните в добро здраве. Що се отнася до децата, при тях аминокиселината не се произвежда. Освен това след 35-годишна възраст производството плавно намалява.
Важна особеност на аргинина е неговата способност да образува азотен оксид, която оказва благоприятно въздействие върху кръвоносната система. Това откритие е удостоено с Нобелова награда в областта на медицината.
Дневна необходимост
Според нормите, разработени от диетолози, дневната необходимост на човек от аргинин е:
- за деца – до 4,0 г;
- за възрастни - до 6,0 г.
Препоръчва се веществото да се набавя чрез храната, като само при недостиг да се прибягва към изкуствено създадени алтернативи. Учените са изчислили, че за получаване на нужната дневна доза аргинин, човек трябва да изяжда по 6 яйца или 500 грама извара, 360 грама свинско месо, да изпива не по-малко от 4 литра прясно мляко. Вероятно тези количества са непосилна задача, затова решението е разнообразяване на менюто, комбинирайки различни продукти с високо съдържание на тази аминокиселина.
Продукти, богати на аргинин:
- тиквени семена;
- сусамови семена;
- фъстъци;
- кедрови ядки;
- орехи;
- бадеми;
- свинско месо;
- кокоши яйца;
- извара;
- риба тон;
- прясно мляко;
- говеждо месо;
- пилешко филе;
- сух грах;
- охлюви.
Потребността от аргинин нараства при:
- депресии;
- синдром на хроничната умора;
- чернодробни заболявания;
- жлъчнокаменна болест;
- бъбречни заболявания;
- отслабен имунитет;
- намалена мускулна маса;
- големи мастни натрупвания;
- кожни проблеми;
- в детска възраст и след 35 години;
- сърдечно-съдови заболявания (при риск от получаване на инфаркт, стенокардия, развитие на сърдечна недостатъчност).
Потребността от аргинин намалява при:
- хора, страдащи от непоносимост към аминокиселината;
- страдащи от системни заболявания (системен лупус еритематозус);
- новообразувания;
- здрави хора на възраст между 16 и 35 години.
Полезни свойства на аргинина и неговото влияние върху организма
Полезните свойства на аргинина се състоят преди всичко в нормализирането на обменните процеси. Без тази аминокиселина е невъзможно нормалното функциониране на нервната и имунната системи.
Трябва да се подчертае участието на веществото в производството на хормони и ензими. Благодарение на това се увеличава мускулната маса, едновременно се намалява съдържанието на мастна тъкан в организма. Освен това се наблюдава пречистване на черния дроб от шлаки и токсични вещества.
Аргининът се препоръчва на възрастни мъже, страдащи от еректилна дисфункция. Оказва положително въздействие върху кръвоносните съдове.
Взаимодействие с други елементи
Аргининът взаимодейства с други аминокиселини, като валин, фенилаланин и глутамин. В резултат се образуват нови съединения, благоприятстващи общото здравословно състояние, повлияващи продължителността на живота и привлекателността. Освен това аргининът се съчетава добре с въглехидратите, които насищайки се с аминокиселината, оказват изключително полезен ефект върху организма.
Признаци на недостиг на аргинин:
- повишено кръвно налягане;
- нарушена мозъчна дейност;
- преждевременно стареене;
- нарушен хормонален фон;
- затлъстяване.
Признаци на излишък на аргинин:
- уртикария;
- тремор на крайниците;
- раздразнителност, преминаваща в агресия.
edaplus.info
Снимка: cross.expert
Коментари към Аргинин