Тирозин
Днес много хора страдат от прекомерно нервно напрежение, умора, меланхолия и депресия. За поддържане на организма в стресови ситуации и повишаване на устойчивостта при нервно претоварване, съвременната медицина предлага нов, нетрадиционен подход към лечението на подобни проблеми. Установена е зависимостта от количеството на тирозиновото съдържание в човешкото тяло и честотата на невродепресивните разстройства.
Продукти, богати на тирозин:
- месо;
- риба, морски храни;
- авокадо;
- соя, фъстъци, слънчогледови семки, бадеми;
- банани;
- яйца;
- пшеница, овесена каша;
- извара, сирене, млечни продукти;
Обща характеристика
Тирозинът е вещество с биологичен произход, което се отнася към незаменимите аминокиселини. Има способността да се образува самостоятелно в човешкото тяло от фенилаланин. Важно е да се отбележи, че преобразуването на веществото в обратна посока е невъзможно.
Тирозинът се получава от растителни и животински суровини, а също така е изолиран и индустриално. Идентифицират се L-тирозин, D-тирозин и DL-тирозин, които имат някои разлики. Всяко от тези съединения се синтезира от фенилаланин и се свързва с две други вещества. Следователно те се разглеждат като едно цяло съединение.
L-тирозин - аминокиселина, която е част от протеините на всички живи организми;
D-тирозинът е невротрансмитер, който влиза в състава на много ензими.
DL-тирозинът е форма на тирозин.
Дневна необходимост от тирозин
Чрез опити е установено, че в различни ситуации дозировката на тирозин варира. При тежки невропсихични състояния се препоръчва приема на тирозин в количество от 600 до 2000 mg на ден. За подобряване на функцията на щитовидната жлеза и намаляване на болката по време на ПМС се препоръчва доза от 100 до 150 mg на ден.
За поддържане в здравия организъм на редица функции: синтез на протеини и хормони, устойчивост на стрес, за избягване на депресия и състояние на хронична умора, за значително намаляване на мастните резерви, стабилна функция на надбъбречните жлези и поддържане на функцията на щитовидната жлеза, препоръчителната доза е 16 милиграма на 1 килограм телесно тегло.
Балансираната диета също помага да се получи нужното количество от това вещество от храната.
Необходимостта от тирозин се увеличава при:
- чести депресивни състояния;
- наднормено тегло;
- активна физическа активност;
- отклонение от нормалната функция на щитовидната жлеза;
- лоша памет;
- влошаване на мозъчната дейност;
- симптоми на болестта на Паркинсон;
- хиперактивност;
- за намаляване на болката по време на ПМС.
Нуждата от тирозин се намалява при:
- високо кръвно налягане;
- ниска телесна температура;
- нарушение на стомашно-чревния тракт;
- напреднала възраст (след 65 години);
- по време на употребата на синтетични антидепресанти;
- при наличие на болест на Фелинг.
Усвояване
Асимилацията на тирозин зависи от спазването на правилата за прием. Наличието на някои други аминокиселини пречи на транспортирането на тирозина до мозъчните клетки. В резултат на това се препоръчва веществото да се приема на празен стомах, в разтворена форма с портокалов сок, тоест да се използва в комбинация с витамин С, тирозин хидроксилаза (ензим, който позволява на тялото да използва тирозина) и витамини: В1, В2 и ниацин.
В резултат на многобройни експерименти става ясно, че за да се постигне бърз ефект от лечението на стреса и тежките форми на депресия, е много важно да се използва тирозин с добре познати билки, като жълт кантарион, лайка, маточина и мента, за която също се смята, че облекчава депресията.
В същото време асимилацията на дадено вещество зависи не само от самия организъм, но и от правилния му прием. Най-добрият вариант би бил да се приема с витамин В6 и витамин С на празен стомах.
Взаимодействие с други елементи
Когато използвате продукти, богати на веществото тирозин, трябва да бъдете внимателни със съчетанията с други вещества. Ако вземем предвид състоянието на други компоненти в клетките например аминокиселини, този факт затруднява координираната работа на тирозиновите компоненти. В допълнение, тирозинът взаимодейства с хидрокситриптофан и хлор, образувайки сложни съединения с тях.
Полезни свойства на тирозина и неговия ефект върху организма
Множество клинични проучвания доказват, че тирозинът е най-добрият естествен антидепресант. Учените отбелязват определен модел, според който колкото по-високо е нивото на тирозин в кръвта, толкова по-висока е способността на човек да издържа на стрес.
Хормонът адреналин, който е отговорен за това да подготви организма да се справи със стресови ситуации, се синтезира от аминокиселините фениланин и тирозин. Важно е количеството на тирозин в организма за синтеза на този хормон.
Смята се, че тирозинът оказва значително влияние върху работата на периферната и централната нервни системи. Тирозиновите компоненти оказват значително влияние върху подобряването на качеството и интензивността на тренировките при спортисти, намаляват времето като фактор за почивка и работа, намаляват умората, отговорни са и за предотвратяването на претрениране. Включването на молекулите на тирозина в производството на хормоните на щитовидната жлеза предоставя възможност да се увеличи хормоналното й действие. Отбелязан е ефектът на тирозиновите компоненти за намаляване на болката при ПМС.
Благоприятният ефект на тирозина е доказан в борбата срещу пристрастяването към кофеина, наркотичните вещества, борбата с неконтролирания прием на лекарства. Тирозинът е изходното вещество за производството на определени хормони като допамин, тироксин, епинефрин и други. Освен това, в резултат на трансформирането на тирозина, се произвежда меланинов пигмент.
Признаци за недостиг на тирозин в организма:
- затлъстяване;
- умора;
- състояние на депресия;
- ниска устойчивост на стрес;
- резки промени в настроението;
- предменструална болка;
- намален апетит;
- намалена мозъчна активност;
- прояви на болестта на Паркинсон;
- дисфункция на щитовидната жлеза;
- хиперактивност;
- проблеми с надбъбречните жлези.
Признаци за излишък на тирозин в организма:
- спад на мускулната маса;
- проява на хипертония;
- понижена телесна температура;
- повишена сърдечна честота.
Фактори, влияещи върху съдържанието на тирозин в организма
Със здравословна и пълноценна храна, чийто порцион включва продукти, съдържащи в себе си аминокиселината тирозин, е възможно да се поддържа необходимото количество на това вещество в клетките. Препоръчителната доза за здрав човек е 16 милиграма на 1 килограм телесно тегло. Вторият начин, по който тялото получава тирозин, е при преобразуването на фенилаланин, което се случва в черния дроб.
Тирозин за красота и здраве
Интересът към тирозина в индустрията за красота расте. Аминокиселината допринася за получаването на дълбок тъмен тен, като регулира производството на меланин. В списъка на съставките на лосиони и кремове за тен винаги има компоненти на тирозина. Въпреки че мненията на учените по този въпрос не са еднакви. Проучвания са установили положителното въздействие на тирозина върху намаляването на човешките мастни резерви и здравословната загуба на тегло.
edaplus.info
Коментари към Тирозин