Хистамин
Хистаминът е най-важният биогенен амин. Той регулира съня, апетита, мотивацията, ученето и сексуалното поведение чрез четирите си рецептора (H1, H2, H3, H4).
Хистаминът е биологично активно вещество - съединение, което се произвежда в човешкото тяло и има аминна група. Други биогенни амини включват тирамин, триптамин, путресцин, кадаверин, спермин и спермидин. Те се произвеждат от бактерии по време на неправилно съхранение на храна. Повечето са пагубни, докато други (особено спермидин) могат да бъдат много полезни.
Обща характеристика
Хистаминът е открит през 1910 г. от носителя на Нобелова награда за медицина през 1936 г. английски фармаколог и физиолог Хенри Х. Дейл. Той доказва, че хистаминът е хормон, който има съдоразширяващи свойства, приложен интравенозно на животни.
Името на хистамина произлиза от гръцката дума "histos", която означава тъкан. Следните клетки в тялото на човек произвеждат, освобождават и съхраняват хистамин:
- мастни клетки и базофили, освобождава се при алергични реакции;
- ентерохромафин подобни клетки в стомашната лигавица;
- хистамин-освобождаващи (хистаминенергични) неврони.
Храни с високо съдържание на хистамин:
- алкохол;
- мариновани и консервирани храни - кисело зеле и други;
- отлежали сирена;
- пушени месни продукти - салам, шунка, колбаси и други;
- черупчести мекотели;
- бобови и варива - нахут, соя, фъстъци;
- ядки - орехи, кашу;
- шоколади и други продукти, съдържащи какао;
- оцет;
- готови ястия;
- солени закуски, сладкиши с консерванти и изкуствени оцветители.
Храни с ниско съдържание на хистамин:
- прясно месо (охладено, замразено или прясно); прясна риба; пиле (с кожа и прясно); яйчен жълтък;
- пресни плодове - с изключение на ягодите; пресни зеленчуци - с изключение на доматите;
- зърнени храни - оризови нудълс, ръжен хляб без мая, овесени ядки, оризовки, брашно от просо, макаронени изделия (от лимец и царевица);
- прясно пастьоризирано мляко и млечни продукти; млечни заместители - кокосово мляко, оризово мляко; крема сирене, масло; повечето масла за готвене;
- повечето листни билки;
- повечето плодови сокове (без цитрусовите); билкови чайове (без черен, зелен и мате чай).
Храни, които освобождават хистамин:
- повечето цитруси: лимон, лайм;
- киви, ананас, папая, сливи и други;
- какао и шоколад;
- ядки;
- бобови и варива;
- домати;
- пшеничен зародиш;
- добавки - бензоат, сулфити, нитрити, глутамат, хранителни оцветители.
Влияние върху човешкия организъм
- Хистаминова непоносимост - недостиг на ензима диаминоксидаза, който разгражда хистамина или е нарушено съотношението между приетия с храната хистамин и способността на организма да го разгради.
- Хранителни алергии - пряк ефект на веществата в състава на хранителни продукти (които са консумирани) върху мастните клетки, освобождаване на хистамин и проявяване на алергични реакции в човека.
Усвояване
При приемане на големи количества хистамин винаги се появяват симптомите на хистаминова непоносимост. Ако има недостиг на ензима диаминоксидаза, човешкият организъм не може да усвои хистамина в червата, затова постъпва в кръвта, като причинява съответните симптоми, като главоболие, стомашно-чревни проблеми, обрив, сърбеж, трудно дишане, запушен нос, световъртеж и други.
Други клетки също са в състояние да произвеждат хистамин, но много по-малко и не могат да го съхраняват, а го освобождават веднага. Ензимът хистидин декарбоксилаза произвежда хистамин от аминокиселината хистидин. Някои микроби и чревни бактерии също имат ензима хистидин декарбоксилаза и могат да произведат хистамин от хистидин. Изследователи смятат, че специфичните пробиотични бактерии, които произвеждат хистамин, като Lactobacillus rhamnosus, могат да бъдат полезни.
Два ензима контролират разпадането на хистамина: хистамин N-метилтрансфераза (HNMT) и диамин оксидаза (DAO). Тези ензими са изключително важни. Ако някой от тях започне да функционира неправилно, съдържанието на хистамин може драстично да се увеличи в цялото тяло.
HNMT е основният ензим, който разгражда хистамина в мозъка. Разгражда хистамина вътре в клетките, без да го освобождава в кръвния поток. Черният дроб, далакът, червата, простатата, яйчниците, бъбреците и белите дробове също съдържат този ензим.
Антихистамини и хистамини
- Антихистамините са противоалергични лекарства, които предотвратяват свързването на хистамина с хистаминовите рецептори и прекратяват действието му или инхибират отделянето на ендогенен хистамин.
- Хистамините са биологично активни вещества, които имунната система произвежда, за да помогнат на тялото да се освободи от нещо, което го притеснява - задействайки алергия или "алерген". Те започват процес, който изхвърля алергените извън тялото или кожата, предизвиквайки кихане, сълзене на очите, сърбеж и други симптоми.
Реакции в човешкото тяло
Хистамините са част от защитната система на тялото. Когато човек има алергии, някои от задействащите фактори, като прашец, пърхот на домашни любимци или прах, изглеждат безобидни, но имунната система ги разглежда като заплаха и реагира.
Когато се задейства алергична реакция, имунната система стартира верижна реакция, за да защити организма. Първо се изпраща сигнал до "мастоцитите" в кожата, белите дробове, носа, устата, червата и кръвта да освободят хистамините, които се съхраняват в мастоцитите.
Хистамините, напускайки мастоцитите, увеличават кръвния поток в областта на тялото, която алергенът е засегнал. Това причинява възпаление. След това хистамините акостират на специални места, наречени "рецептори" в човешкото тяло.
Ако се засегне носът, например от цветен прашец, хистаминът ще подтикне тънките стени, наречени мембрани, да произвеждат повече слуз. Вследствие на това, може да се запуши носът, да се развие хрема, кихане и кашлица. Хистамините могат да причинят и сърбеж в очите и носа.
Някои храни съдържат големи количества хистамини. Това са престояли и ферментирали храни и алкохол (особено червено вино). Някои хора може да проявят алергични реакции при консумацията на такива продукти.
Странични ефекти и противопоказания
"Отравяне с хистамин" може да се случи, ако се консумира развалена риба, която не е съхранявана правилно. Такива риби могат да натрупат големи количества хистамини, което води до отравяне след консумирането им. Лекарите го наричат "отравяне със скомбротоксин риба". Няма вероятност това да се случи, ако рибата се съхранява в безопасните температурни граници.
Хистаминът се намира в голямо разнообразие в живите организми. Разпространява се широко в много животни и присъства в много растения и бактерии, както и в отровата на насекоми. Той е и дразнеща съставка, присъстваща в отровата на много видове оси и пчели.
Ако човек бъде ужилен или ухапан от насекомо, хистамините в тялото, като част от защитата, ще се активизират, поради подлагането на външна атака.
Жилавата коприва произвежда хистамин върху листата си. Този хистамин е отчасти отговорен за подуването и сърбежа, причинени при допир до листата.
Това биологично активно вещество се намира в почти всички тъкани в човешкото тяло, където се съхранява в гранулите на тъканните мастоцити. Кръвните клетки, наречени базофили, също съдържат гранули хистамин. Веднъж освободен от гранулите, хистаминът произвежда множество разнообразни ефекти в тялото, като:
- свиване на гладките мускулни тъкани на белите дробове, матката и стомаха;
- разширяване на кръвоносните съдове, което увеличава пропускливостта и понижава кръвното налягане;
- стимулира секреция на стомашна киселина;
- ускорява сърдечната честота.
webmd.com; britannica.com; selfhacked.com
Снимки: pixabay.com
Коментари към Хистамин