Как да храним нервите
В неспокойното време, в което живеем, нервната ни система е подложена на голямо натоварване. Тя се състои от главен, гръбначен мозък и нервни влакна.
На нервите се отрежда изключително важна в човешкия организъм роля. Те свързват в единно цяло всички органи и системи, стимулирайки тяхната дейност. Също така, нервната система помага на тялото да се приспособи към промените на околната среда. Оказва се, че в човешкото тяло има 31 двойки гръбначни нерви, а общата дължина на всички нервни влакна в организма е около 75 км.
За да запазим здравето на нервната система, е необходимо да я "храним" правилно. Битува мнение, че всички заболявания идват от нервите. Наистина, когато тази система отслабне съществува риск от появата на усложнения от страна на сърдечно-съдовата, храносмилателната и пикочно-половата системи.
Най-полезните храни за нервите?
- Банани и пресни домати. Укрепват нервната система, възпрепятстват появата на депресия.
- Скумрия, треска, сьомга. Съдържат полезни мазнини. Тонизират черния дроб, който допринася за защитата на нервните влакна от токсични вещества. Намаляват вероятността от депресии се намалява с 60%.
- Яйца. Богати са на лецитин, който помага в борбата с лошото настроение. Някои лекари препоръчват на ден да се изяждат до 2 яйца.
- Млечни продукти, зеле, моркови, ябълки. В тях има калций и фосфор, които са в идеални за човека пропорции. Калцият намалява нервното напрежение, а фосфорът стимулира нервната система.
- Зелени листни зеленчуци. Източници са на магнезий, който е необходим за нормализирането на процесите в тялото.
- Покълнали пшенични зърна, хляб, зърнени култури. Богати са на витамини от група В, които осигуряват устойчивостта на организма към стрес.
- Растителни масла, ядки, авокадо. Съдържат витамин Е, зареждат с енергия, стимулират мускулната активност.
- Ягоди. Това са плодовете на доброто настроение. Стимулират нервната система и са добър антидепресант.
- Сирена, картофи, кафяв ориз, дрожди, соя, фъстъци, сусам. В състава им влизат важни аминокиселини: тирозин, триптофан, глицин и глутаминова киселина. Тези аминокиселини повишават работоспособността на организма, успокояват нервите.
Етапи на оздравяване на нервите:
- Детоксикация. За пречистване на тялото от шлаки и токсини се използват зеленчукови сокове и билкови отвари.
- Хранене. Консумира се голямо количество зеленчуци, включително листни, освен ако няма лекарско предписание за ограничаването им.
- Прием на продукти, които съдържат полиненаситени мастни киселини (например тлъста риба, приготвена на пара).
Вредни за нервите продукти:
- Алкохол. Създава лъжливо усещане за отпускане, изтощава нервната система, влошава паметта и способността да се разсъждава логично, отслабва силата на волята.
- Кафе и чай. Съдържат кофеин, който в големи количества е вреден за организма. Също превъзбужда нервната система, блокира сигналите на тялото за необходимостта от почивка. Повишава чувството за тревожност.
- Сладкарски изделия и печива. В състава им влизат рафинирани въглехидрати, които бързо се абсорбират в кръвта, предизвиквайки краткотрайно подобряване на настроението и прилив на енергия и сили. Но ефектът преминава много бързо, водейки до изтощение, алергии и синдром на хроничната умора.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР ВИТАМИН B6 таблетки 50 мг * 100
ОБЕЗБОЛЯВАЩ АКУПУНКТУРЕН АПЛИКАТОР
КОНОСАН КОНОПЕНА НАКОЛЕНКА
КОНОСАН КОНОПЕНА ГРИВНА
ВОДАТА ЖИВОТ И ЗДРАВЕ - ИВАН НЕУМИВАКИН
ОРИЗОВ ПРОТЕИН прах 250 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- И билките имат странични ефекти
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Методи за лечение на анорексия
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Регулация на слюноотделянето
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Алтернативната медицина при увреждане на зрителния нерв
Коментари към Как да храним нервите