Полезна или вредна е соята
За ползата и вредата от соята отдавна се водят спорове. Съществуват абсолютно противоположни мнения на специалисти за това, какво въздействие оказва тя върху човешкото здраве. Соята съдържа пълноценни протеини, които по своята питателност и хранителна стойност, не отстъпват на тези от животински произход. В състава на соевото масло влизат елементи, близки до липидите на рибите, лецитин, холин, витамини от групи В и Е, микро- и макроелементи.
Соевите продукти са много популярни в Азия - соево мляко, масло, соев сос, тофу, протеин, брашно.
Витамини и минерали
- Молибден - Соята е богата на молибден, основен микроелемент, който се намира главно в семената, зърнените култури и бобовите растения
- Витамин К1 - Формата на витамин К, която се намира в бобовите растения, е известна като филохинон. Той играе важна роля в съсирването на кръвта
- Фолиева киселина - Известен също като витамин B9, фолатът има различни функции в тялото и се е особено важен по време на бременност
- Мед - Приемът на мед често е нисък в съвременния начин на живот. Недостигът може да има неблагоприятни ефекти върху здравето на сърцето
- Фосфор - Соята е добър източник на фосфор, основен минерал за здравето ни.
- Тиамин - Известен също като витамин В1, тиаминът играе важна роля в много телесни функции.
Полезна ли е соята?
Лецитинът е фосфолипид с особена структура, изключително важен за функционирането на биологичните мембрани. Той участва в обмяната на мазнините и холестерола в човешкия организъм. Оказва липотропно действие, помага за забавянето на процеса на натрупване на мазнини в черния дроб и води до изгарянето им. Намалява синтеза на холестерола, контролира обмяната и усвояването на мазнините.
В соевите продукти има фитинова киселина, също и протеази – ензими, отговарящи за разграждането на протеините. Соята има способността да извежда от организма радионуклидите и йоните на тежките метали.
Соевите продукти са полезни за хора, страдащи от хранителна алергия към животински протеини, заболявания на сърдечно–съдовата система, атеросклероза, хипертония, исхемична болест на сърцето; при възстановяващи се след инфаркт на миокарда. Соята е диетотерапевтично средство, препоръчва се на заболели от хроничен холецистит, хроничен запек с храносмилателен характер, при болести на опорно–двигателния апарат като артроза и артрит.
Консумацията на соеви продукти намалява риска от остеопороза при жени, особено след като са преминали менопаузата. Изглежда, че тези благоприятни ефекти се причиняват от изофлавони.
Проучванията показват, че изофлавоните, семейство фитоестрогени, открити в соята, могат да облекчат симптомите на менопауза.
Противопоказания:
Соята не действа благоприятно на ендокринната система. Деца, които я употребяват, много често имат заболявания на щитовидната жлеза. Може да предизвика алергия, особено при деца под 3 г.
Високият прием на соеви продукти може да потисне функцията на щитовидната жлеза при някои хора и да допринесе за хипотиреоидизъм - състояние, характеризиращо се с ниско производство на тиреоидни хормони
Соевите продукти може да ускорят процеса на стареене на организма. Също така, могат да бъдат причина за нарушения в мозъчното кръвообращение, повишават риска от развитие на Алцхаймер.
В соята се съдържат много изофлавони, които по състав са подобни на хормоните на женските полови хормони естрогени. Влияят положително върху женския организъм, но тези вещества не са благоприятни за развитието на главния мозък на ембриона, увеличават риска за спонтанен аборт. Поради тази причина, бременните трябва да ограничат консумацията на соеви продукти.
снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 12.0 мл. |
Белтък | 34.9 гр. |
Мазнини | 17.3 гр. |
Въглехидрати | 26.5 гр. |
Калории | 395 кал. |
Коментари към Полезна или вредна е соята