Соево масло
Соевото масло растителен продукт, лидер сред подобните по наличие на биологично активни вещества в състава. Характеризира най-висока усвояемост от организма.
Течната мазнина от соя започва да се добива преди около 6 000 години в Древен Китай. Тогава хората разбират за лечебните свойства на соята и я смятат за свещено растение. Интересно е, че на територията на Европа то попада едва през 20 век.
Маслото има ярък сламеножълт цвят, ароматът му е остър и специфичен. В храните се използва само в рафиниран вид, получава се чрез пресоване и екстракция. След тези процеси става прозрачно с нежен розов цвят.
Продуктът е прекрасен източник на лецитин, широко се използва във фармацевтичната и хранителната промишлености. На негова основа се произвеждат сапун и измиващи средства, пластмаси, оцветители и синтетични масла, които при попадане в почвата и във водоеми, не вредят по никакъв начин на околната среда. А в състава на охлаждащи агенти, маслото не е опасно дори за озоновия слой на Земята.
Употреба в кулинарията
Нерафинираното соево масло е с красив кафяв цвят и има зеленикав оттенък, а рафинираното - светложълто обагряне. Точно такова олио с лек аромат е подходящо за пържене. Добре е да се закупуват по-малки разфасовки, за да не се съхранява олиото дълго време отворено. След като се отпечата бутилката, продуктът трябва да се държи на студено в стъклен плътно затварящ се съд.
Състав
Соевото масло е лидер сред растителните, благодарение на химичния си състав и необичайните си полезни свойства. Химичният състав представлява невероятна комбинация от полезни и незаменими за организма мастни киселини, в чиито списък влизат линолова, стеаринова, палмитинова и дори олеинова.
Продуктът е обогатен с желязо, витамини Е, К, холин и цинк. Фитостеролите, чието количество е голямо в соевото масло, действат благоприятно върху кожата, като я подмладяват.
Мазнината от соеви зърна съдържа рекордни дози витамин Е (токоферол), който участва в образуването на семенна течност при мъжете, а при жените е полезен, защото спомага за нормално протичане на бременността и за правилно развитие на плода. Токоферолът допринася за преодоляване на стреса, предпазва от сърдечно-съдови и бъбречни проблеми.
Интересно е, че в 100 грама соево олио има 114 мг токоферол, докато в слънчогледовия аналог количеството е 67 мг, а в зехтина - едва 13 мг. Освен това соевият продукт се смята за лидер сред растителните мазнини по наличие на микроелементи в състава.
Полезни и лечебни свойства
Полезните характеристики на соевото масло се дължат на богатия му състав от минерали и витамини. При редовна употреба на продукта се намалява риска от сърдечна недостатъчност, инфаркт и развитие на ракови заболявания.
В него се съдържа палмитинова, линоленова и стеаринова киселини, органичен холин, които са в състояние значително да подобрят дейността на сърцето и черния дроб.
Растителният продукт действа благоприятно върху мозъчната дейност, нормализира нивото на холестерол в кръвта, подобрява половата функция при мъжете.
Освен това маслото се препоръчва за употреба като профилактично средство срещу болести на храносмилателната и имунната системи, нарушения на метаболитните процеси.
Употреба в козметиката
Както вече казахме, в маслото от соя има много токоферол, което гарантира подхранване на кожата и забавя стареенето на кожните клетки.
Друга ценна съставна част на растителната мазнина е лецитинът. Той изпълнява важна роля в образуването на нови и възстановяването на увредени клетки, в облекчаването на състоянието при кожни проблеми и подобряването на защитните функции на кожата. Свойствата на лецитина са тонизиращи, подхранващи и омекотяващи.
Соевото олио е подходящо за нормална и суха кожа, но не и за мазна. Действието му е насочено към овлажняване и подхранване и към повишаване на способността на кожата да задържа влажността си. Редовната употреба създава защитна бариера, предпазваща я от агресивното въздействие на външни фактори и от изсушаване.
Продуктът се смята за прекрасно средство за освежаване на уморена и губеща тонуса и красотата си кожа, помага за забавяне на процесите на стареене и премахва вече видимите признаци за това - изглажда бръчките, повишава еластичността.
Въпреки всички полезни свойства на маслото от соя, използването му в чист вид върху лицето би могло да доведе до образуване на черни точки (комедони). Затова е най-добре с него да се обогатяват готови козметични средства, било то и домашни. Но чистото масло е добро за кожата на тялото, в т.ч на ръцете.
Противопоказания
Соевото масло е противопоказно за употреба (и перорално, и външно) при индивидуална непоносимост и склонност към алергии към бобови култури и соев протеин.
При бременност и в периода на лактация не се препоръчва използване на мазнината, както и при сериозни заболявания на мозъка и мигренозни пристъпи.
Хората с бъбречна и чернодробна недостатъчности, с тежки здравословни проблеми на храносмилателната система и чревни разстройства трябва да употребяват маслото от соя в ограничени количества.
edaplus.info; foodandhealth.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Мазнини | 100 гр. |
Калории | 884 кал. |
Витамини и минерали
цинк, желязо, витамини Е, К, холин |
Други
Други полезни | лецитин |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЕМИНХЕЛП таблетки * 56
ЛАКТАЦИД ИНТИМНО ОЛИО С МАСЛА 200 мл
СЕРИЯ ДЪЛГОЛЕТИЕ СОЕВИ ШНИЦЕЛИ 250 г
ХЕПАТОФЕЛИН капсули 540 мг * 30 ВИТА ХЕРБ
ХОЛЕСТРО ФОРТЕ табл. * 60
БАБЕ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С 10% УРЕЯ 500 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Мазнини, маргарин, олио
- Ползи от соевото мляко за здравето
- Ползи и вреди от консумацията на соеви кълнове
- Какви са ползите от консумацията на зелен боб едамаме
- Задушена соя с чесън и доматен сос
- Натто - ферментирали соеви зърна
- Сирене тофу
- Соя
- Бобови култури
- Паста Мисо
- 16 вида масло за готвене и техните предимства и недостатъци - част 2
Коментари към Соево масло