Ползи и вреди от консумацията на соеви кълнове
Соевите кълнове са използвани още от древността за храна и основен източник на енергия. Те са богати на полезни хранителни вещества. Имат хрупкава текстура и свеж, ядков вкус, а освен това са с ниско съдържание на калории. Консумацията им подсилва имунитета, намалява нивото на стрес и осигурява на тялото минерали, протеини и витамините A, C и от група B. Соевите кълнове подпомагат цялостната функционалност на организма. Имат детоксикиращо действие. Освен това са лесно усвоими и богати на фибри. Поради тази причина са предпочитани за добавяне към диетични режими. Консумирайте ги сурови, например в салата, за да се запазят ценните им свойства.
Хранителен състав на соевите кълнове
В една порция от 70 грама соеви кълнове се съдържат следните хранителни вещества:
- 85 калории;
- 7 грама въглехидрати;
- 9 грама протеини;
- 5 грама мазнини;
- витамин C - 12% от дневната потребност - ДП;
- витамин B9 - 30% от ДП;
- желязо - 8% от ДП.
Покълването намалява нивата на фитинова киселина - антинутриент, който се свързва с минерали като желязо, влошавайки усвояването им. Соевото мляко и тофуто, приготвени от кълнове, имат съответно до 59% и 56% по-малко фитинова киселина, в сравнение с непокълналите продукти. Следователно, соевите кълнове могат да направят нехемовото желязо - вид желязо, намиращо се в растенията - по-достъпно за тялото.
Когато нивата на желязо са ниски, тялото не може да произвежда достатъчно хемоглобин - протеинът в червените кръвни клетки, който транспортира кислород през цялото тяло. Това може да доведе до желязодефицитна анемия. Установено е, че при прием на продукти, съдържащи покълнали соеви кълнове, значително се подобряват нивата на феритин - протеин, който съхранява желязото в организма.
Ползи за здравето от консумацията на соеви кълнове
Според проучвания, соевите кълнове притежават свойствата да предотвратяват някои видове рак, помагат за емоционалното състояние на жените по време на менопаузата, благоприятстват кръвообращението и предпазват от остеопороза, хипертония и храносмилателни смущения. Подходящи са за прием от диабетици.
Нормализирано кръвното налягане
Соевите кълнове могат да помогнат за предотвратяване на високо кръвно налягане, известно още като хипертония. Това се дължи на пептидите, които се произвеждат в големи концентрации, когато семената покълнат. Проучвания доказват, че именно те намаляват кръвното налягане.
Превенция от рак
Протеините и пептидите в бобовите кълнове също могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на рак. Проучвания показват, че тези хранителни вещества могат да забавят растежа на ракови клетки, включително тези, свързани с рак на гърдата, левкемия и рак на храносмилателната система.
Подобрено храносмилане
Соевите кълнове са източник на неразтворими диетични фибри, които подпомагат храносмилането. Влакнините се предвижат бързо през храносмилателната система, без да се усвояват, пречиствайки я от отпадъчни продукти. Помагат за изчистването на дебелото черво, предотвратявайки състояния като запек.
Здрави очи
Тъй като соевите кълнове имат високо съдържание на антиоксиданти, те помагат за предпазване от развитие на често срещани очни състояния, включително свързана с възрастта макулна дегенерация. Тя е водеща причина за загуба на зрението при възрастни над 55 години. Освен това, високото съдържание на витамин C в продукта помага за предотвратяване на катаракта.
Здраво сърце
Консумацията на кълновете подобрява цялостното здраве на сърцето, балансирайки нивата на холестерол в кръвта. Проучвания установяват, че кълновете намаляват "лошия" LDL холестерол, който води до натрупване на плака, запушваща артериите. Кълновете от соя повишават нивата на "добрия" HDL холестерол, който помага за изчистването на мастните натрупвания от кръвта. Яденето на този продукт помага за понижаване на нивата на триглицериди в кръвта. Те могат да причинят сърдечни заболявания, ако се натрупат в достатъчно високи концентрации.
Противопоказания и вреди от консумацията на соеви кълнове
Въпреки всички тези ползи, други проучвания сочат, че прекомерният прием може да доведе до здравословни проблеми, свързани с невъзможност за усвояване на хранителни вещества и промяна в хормоналния баланс. Това се дължи на генни модификации на продукта, чиято цел е да издържи на пестициди.
В кълновете се съдържа ензимът трипсин, за който се знае, че намалява ефективността на протеините, разширява задстомашната жлеза и причинява рак. Друго твърдение сочи, че фитиновата киселина в кълновете пречи на усвояването на минерали (желязо, калций) и витамини от група B. Освен това, съдържа компонент, който пречи на абсорбирането на йод и вреди на щитовидната жлеза.
Изводите, които можем да направим са, че умерената употреба на соеви кълнове може единствено да обогати организма. Неслучайно от хиляди години китайците и японците използват соево мляко, сирене тофу и друга соева храна за превенция срещу някои видове рак и болести.
draxe.com; webmd.com
Снимка: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 79 мл. |
Белтък | 8,47 гр. |
Мазнини | 18 гр. |
Въглехидрати | 6,53 гр. |
Калории | 81 кал. |
Витамини и минерали
витамин B, A, C |
Други
Други полезни | желязо, калций, протеини, фибри |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС DRUIDESS МИКС ЗА ЖЕНАТА 200 г
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС CHIEFTAIN МИКС ЗА МЪЖА 200 г
А - ДЕРМА ПРИМАЛБА МЛЯКО ЗА ТЯЛО 500 мл
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС ORACLE МИКС ЗА СИЛАТА НА УМА 200 г
А - ДЕРМА ПРОТЕКТ ФЛУИД SPF 50+ 40 мл
ГРИЙН ФАРМАСИ ЕЛИКСИР ЗА УВРЕДЕНА, ИЗТОЩЕНА И БОЯДИСАНА КОСА 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Бобови
- Кълнове от боб мунг - за какво са полезни
- Ползи от соевото мляко за здравето
- Какви са ползите от консумацията на зелен боб едамаме
- Задушена соя с чесън и доматен сос
- Как да си направим кълнове от броколи в домашни условия
- Пшеница, Обикновена пшеница, Зимна пшеница, Обикновена зимна пшеница, Зимна обикновена пшеница, Мека пшеница, Хлебна пшеница, Кутрулица
- Натто - ферментирали соеви зърна
- Как да си направим кълнове по най-лесния начин?
- Сирене тофу
- Соя
Коментари към Ползи и вреди от консумацията на соеви кълнове