Моркови (оранжеви) - състав, полезни свойства и вреда при прекалена консумация
Морковът е кореноплоден зеленчук, хрупкав и питателен. Добър източник на бета-каротин, фибри, витамин K1, калий и антиоксиданти. Подходяща храна е за отслабване и е свързан с по-ниски нива на холестерол, подобряване на зрението, намален риск от рак и много други ползи за здравето. Зеленчукът се среща в различни цветове - жълти, бели, оранжеви, червени и лилави. Оранжевите получават своя ярък цвят от антиоксиданта бета-каротин. Ще разгледаме състава, здравните ползи и противопоказанията от консумацията на моркови.
Хранителна стойност
Морковите са добър източник на биотин, калий и витамин A, K1 и B6. Витамин A подобрява зрението и е важен за растежа, развитието и имунната функция. Биотинът играе важна роля в метаболизма на мазнините и протеините, а витамин K1 (филохинон) е важен за коагулацията на кръвта и поддържането на костите здрави. Витамин B6 участва в превръщането на храната в енергия за тялото.
Основните растителни съединения в морковите са:
- Бета-каротин: Оранжевите моркови са с много високо съдържание на бета-каротин. Вареният зеленчук се абсорбират по-добре. Каротеноидът е отличен антиоксидант, който потиска свободните радикали, провокиращи различни опасни заболявания.
- Алфа-каротин: Антиоксидант, който подобно на бета каротина, частично се превръща във витамин А в човешкото тяло.
- Лутеин: Един от най-разпространените антиоксиданти в жълтите и оранжевите моркови, важен е за здравето на очите.
- Ликопен: Яркочервен антиоксидант, който се намира в много червени плодове и зеленчуци, включително червени и лилави моркови. Може да намали риска от рак и сърдечни заболявания.
- Полиацетилени: Последните изследвания установяват биоактивни съединения в морковите, като полиацетилените, които могат да помогнат за предпазване от левкемия и други видове рак.
- Антоцианини: Това са мощни антиоксиданти, които се намират в морковите с тъмен цвят.
Полезни свойства от консумацията на моркови
Оранжевите моркови са истинско находище на бета-каротин (витамин А) и са един от основните източници на веществото за човешкия организъм. Под въздействието на ензимите на черния дроб то се превръща във витамин А (ретинол), който поддържа функциите на много вътрешни органи и системи. На първо място, витаминът е основа за общото здраве на очите. При неговия недостиг в тялото може да се развие кокоша слепота. Второ, витамин А е важен за нормалното функциониране на очната ретина и предпазва вътрешната лигавица на очната ябълка от възрастова дегенерация.
Разбира се, морковът не е панацея, затова не бива да се очаква, че зеленчукът ще предотврати далекогледство или късогледство.
Ретинолът активно участва в регулирането на синтеза на протеина, на окислително-възстановителните процеси в организма, също така допринася за нормалната обмяна на веществата и работата на имунната система. Витаминът е много важен за формирането на скелета, зъбите и ноктите. Той е ефективен при себорея и чупливи коси, тъй като взима участие в регулирането на мастните жлези.
Неоценима е ползата на витамин А по време на бременност. Той е важен за нормалното развитите на ембриона и намалява риска от раждане на недоносено бебе. Ретинолът е нужен на организма и за поддържане на добро състояние на кожата, тъй като стимулира синтези на колаген, а също така ускорява процеса на зарастване на раните и намалява риска от развитие на инфекции. Важна е ролята му и за забавяне на стареенето.
Задължително трябва да се има предвид, е витамин А се отнася към мастноразтворимите витамини. За да се усвои от организма и да му донесе ползи, е необходимо да се употребява заедно с мазнини. Затова суровите моркови се препоръчва да бъдат консумирани с растително олио или заквасена сметана. Друг важен момент е, че в комбинация с алкохол, бета-каротинът натоварва черния дроб изключително много.
Освен бета-каротина, заради който така се ценят морковите, в тях се съдържа и значително количество витамини от група В, С и Е. Последният помага за усвояването на ретинола, оказва благоприятно действие върху кожата, като отговаря за регенерацията на горния й слой. Витамин С на свой ред допринася за уплътняването на кръвоносните съдове, а витамините от група В участват в мастния обмен и кръвообразуването.
Кореноплодът съдържа в състава си и целулоза, способстваща нормализирането на храносмилането. Многото калий и магнезий в морковите пък са полезни при заболявания на сърдечно-съдовата система, като хипертония и атеросклероза.
Съвременните изследвания потвърждават определението на моркова като продукт с лечебно значение. Зеленчукът се използва в качеството си на суровина за получаване на каротин. Освен това поливитаминният кореноплод се добър при лечението на определени болести, влиза в състава и на лечебно хранене. От него се получава също целулоза, глюкоза, лецитин, етерични и други масла.
Морковите в диетологията
Често оранжевият зеленчук е в основа на диети, поради това, че е нискокалоричен, богат на минерали и витамини.
Моно диети, базиращи се само на консумация на моркови, не трябва да продължава повече от три дни, през които зеленчукът може да се приема както суров, така и сварен. Освен това към него да се добави малко мазнина, която при режими за отслабване да е в съотношение 1 супена лъжица растително олио или 2 супени лъжици обезмаслена заквасена сметана на 1 килограм моркови.
Пюре и сок от моркови може да се дават на бебета след 6-7-месечна възраст.
Морковите в кулинарията
Морковите са познати във всяка една кухня по света. Те се добавят към зеленчуково рагу, салати, супи, различни пилафи, десерти, баници, пудинги и други. В Япония може да се намери дори сладолед с вкус на моркови и портокал.
Популярен е и сокът от моркови, неговите здравни ползи за човека не са никак малки.
Противопоказания от консумацията на моркови
Противопоказни са за хора със заболявания на черния дроб и храносмилателната система. Прекалената консумация на моркови може да доведе до нежелано пожълтяване на кожата.
Не трябва да се злоупотребява с приема на прясно изцеден морковен сок, защото той натоварва много задстомашната жлеза.
При обострени заболявания на стомашно-чревния тракт е най-добре морковите да бъдат избягвани, тъй като съдържат голямо количество неразтворими влакна, които са тежки за болните черва.
Морковите са полезни като профилактика срещу стомашно-чревни и чернодробни проблеми, но при обострени вече съществуващи такива, не трябва да се консумират.
healthline.com; edaplus.info
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 88.0 мл. |
Белтък | 1.0 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 9.0 гр. |
Калории | 39 кал. |
Витамини и минерали
А, В1, В2, В3, В8, В9, С, Е, калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, йод, кобалт, манган, мед, молибден, флуор, цинк |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ С ПОМПА SPF 30 150 мл
БОРОВ ПРАШЕЦ С ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ саше * 12 GUOZHEN
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА желирани таблетки * 30
ПРОМОГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ПРАСКОВИ И МОРКОВИ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ПИЛЕШКО МЕСО С КАРТОФИ И МОРКОВИ 190 г
ЧАЙ ЛИТЪЛ БЕЪР ЗА ДЕЦА 60 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Чипс от моркови на фурна
- Гарнитура от задушени моркови с чесън, риган и лимон
- Салата от моркови, ябълки и червено цвекло с лимонов дресинг
- Консумирайте морковена супа срещу диария
- Морковена салата с червено цвекло, нар и орехи
- Салата от моркови, цвекло и целина
- Див морков
- Червен морков
- Салата от бяла ряпа и моркови с чесън и копър
- Печени моркови с чесън и пармезан
Коментари към Моркови (оранжеви) - състав, полезни свойства и вреда при прекалена консумация