Как да се справите със затрудненията при кърмене
Кърменето е всеобщо признато за най-добрият начин за хранене на бебето, тъй като се отразява благоприятно и на майка, и на кърмачето. А също така, може да предпази от различни здравословни проблеми. Въпреки това, много жени, които започват да кърмят своите деца, спират преди препоръчителния минимум от шест месеца. Често го правят, тъй като срещат различни затруднения, с които не могат да се справят сами. Поради тази причина е наложително да потърсите и получите помощ от медицинско лице или консултант по кърмене още при първото затруднение!
Въпреки че може да имате достатъчно кърма – затруднения с кърменето могат да се появят!
Най-често срещаните затруднения при кърмене от страна на майката
Болезнени, напукани и кървящи зърна
Поява на т.нар рагади - болезнени рани, които се появяват на зърното на гърдата. Те могат допълнително да бъдат инфектирани, което прави кърменето още по-болезнено и е причина за спиране му. С цел предотвратяване на рагадите, след раждането на детето, е необходимо да се спазва добра хигиена и правилно кърмене. Малките рагади да се намазват с омекотяващи мехлеми или кремове. Преди всяко хранене на детето, зърната на гърдата трябва да се измиват добре. Памучните дрехи и сутиени са за предпочитане. Ако рагадите, са силно болезнени се налага спиране на кърменето. В такива случаи млякото се изцежда с помпа за кърма.
Още по темата в: "Кърмене при болезнени, напукани и кървящи зърна".
Плоски или хлътнали зърна
При установени хлътнали зърна майката може да използва специални пластмасови дискове с централен отвор или коректори за зърна с вакуум.
Повече за този проблем в темата: "Кърмене при плоски или хлътнали зърна".
Мастит и запушени млечни канали
При възпалението на гърдата се задържа кърма, която може да доведе до запушване на млечни канали. Оформя се подутина, следваща очертанията на лоба на гърдата, зачервена е и силно болезнена. Може да има повишена температура и втрисане, както и нарушено общо състояние на майката. Причините за образуване на мастит са най-различни: намаляване на броя на кърменията или неправилно държане на гърдата по време на храненето, стягащи дрехи и други. В такива случаи детето трябва да се кърми по-често, за да може добре да се дренират млечните канали. Трябва да се сменят позициите на бебето, това спомага за по-добро изцеждане на отделните части на гърдата. При правилно взети мерки подобрение настъпва в първите 24 часа. Ако болките са придружени с напукване на зърното или липсва подобрение, се налага вземане на антибиотик.
Допълнителна информация в темите: "Кърмене и мастит" и "Кърмене и запушени млечни канали".
Препълнени гърди – спонтанно изтичане на кърма
При някои кърмещи майки може да се наблюдава спонтанно изтичане на кърма от гърдите, особено ако те са препълнени. Ако и при Вас се случва, не бързайте с тревогите – това не е лош знак. Състоянието може да е неприятно и да причини неудобство, но това е начина, по който се усъвършенства производството на мляко.
Още по темата в статията: "Как да се справим със спонтанното изтичане на кърма".
Недостатъчно кърма
Жените, които са спрели кърменето най-често казват, че са го направили, защото не са имали достатъчно кърма. В действителност, повечето майки имат достатъчно мляко за бебетата си, а, ако производството е наистина ниско, това може да е временна ситуация и да се подобри с помощта на подходящи мерки.
Повече информация в темата: "Достатъчна ли е кърмата за вашето дете".
Нехранителна кърма
Кърмата варира при всяка жена според храната, която приема (непосредствено преди кърмене и цялостния режим на хранене), отделните фракции при едно кърмене, различните часове на деня, честотата между храненията и възрастта на бебето. Кърмещите майките често се притесняват за качеството на своето мляко. Трябва да знаете, че то е хранително и уникално по състав точно за собственото Ви дете. Хранителните вещества в него се извличат от храната, която Вие приемате. Затова, то съдържа всички необходими вещества, нужни за правилния растеж и развитие на Вашето бебе. За да сте сигурни, че детето приема всичко необходимо, направете оценка на своята собствена диета.
Допълнителна информация в: "Няма нехранителна кърма".
Затруднения от страна на бебето
Заспива на гърдата
Тъй като много от кърмачетата спят по-дълго време в първите няколко месеца след раждането, може да се случва и Вашето да заспива на гърдата по време на кърмене.
Най-добрия начин да се събуди е глътка мляко. Стиснете леко гърдата си между палец и показалец и бебето ще реагира веднага със сукане и преглъщане. Друго, което може да направите в такива случаи е да поставите малкия си пръст в ъгъла на устичката на детето между зърното и небцето му, за да пусне гърдата. Може да го изправите за кратко да се оригне, да му поговорите, да погъделичкате крачетата му или да масажирате гръбчето му, а след това да предложите другата гърда.
Понякога потока на млякото е доста силен след засукване и е възможно бебето бързо да се нахрани. Затова ако продължава да отказва просто го оставете да поспи. Когато бебето поотрасне ще бъде в състояние да остане будно за по-дълъг период от време, така че не се притеснявайте.
Отказва да суче
Ако имате този проблем е необходимо да потърсите медицинска помощ, тъй като нежеланието на бебето да се храни може да се дължи на здравословен проблем: млечница, повръщане, възпаление на гърлото, запушен нос или друго заболяване.
Млечница
Това е често срещана и безобидна гъбична инфекция в устата на бебето, известна още като кандидоза. Характеризира се с наличието на бели петна по вътрешната страна на устните и бузите, които не могат да се измият.
Тези изменения по лигавицата са болезнени и бебето често може да изпуска гърдата по време на кърмене, като започва да плаче. Инфекцията може да окаже влияние и върху гърдите в резултат на кърменето, като предизвиква сърбеж, болезненост, кожата на гърдите е зачервена и лъскава, а понякога е възможна и появата на обрив.
За да премахнете проблема лекуващия лекар ще предпише анти-гъбични кремове и гелове за Вас и Вашето бебе. Необходимо е да поддържате добра хигиена и внимателно да измивате ръцете си, след като сте намази гърдите си с противогъбичния крем. Ако инфекцията е по-сериозна може да се наложи да приемате и таблетки.
След всяко кърмене редица лекари препоръчват да се предложи малко вода на бебето с цел отмиване на кърмата. По този начин според тях се нарушава благоприятната среда за развитие на гъбичките в устната кухина, която се създава по време на кърменето.
Необходимо е да намажете устната кухина на бебето с препоръчаните от лекаря кремове или гелове, след като кърменето приключи.
Повече информация в темата: "Кърмене и млечница".
Бебето повръща
При доста новородени се случва да повръщат често. В повечето случаи това се дължи на незрялата им храносмилателна система и на това, че приемат голямо количество мляко за кратък период от време. Това се случва ако сучат твърде бързо или гърдите на майката са препълнени. Друга причина за повръщане е поглъщането на голямо количество въздух по време на кърмене. Някои бебета започват да повръщат в периода на никнене на зъби или при захранване с твърди храни. Обикновено след 7-8 месечна възраст до годинка този проблем отшумява.
Съществуват и други по-сериозни проблеми, които могат да доведат до повръщане от страна на детето. Такива са:
- чувствителност към съставка в кърмата, която може да се дължи на приемани от майката билки, медикаменти или определени храни;
- гастроезофагеален рефлукс – заболяването е особено често при преждевременно родени бебета и такива с други здравословни проблеми. Характерни признаци за болестта, освен честото повръщане са задавяне, често оригване, лош дъх, хълцане, неспокоен сън. Децата с това заболяване отказват да се хранят, слабо наддават на тегло, имат дихателни проблеми и други;
- стеноза на пилора – този проблем е рядко срещан, но с много характерна изява. Повръщането при бебетата наподобява фонтан. Среща се 4 пъти по-често при момчетата, отколкото при момичета и обикновено се проявява между 3 и 5 седмична възраст. Необходимо е да се потърси лекарска помощ.
Запушен нос
Ако бебето отваря уста и засуква, но бързо след това пуска гърдата, за да поеме въздух най-вероятно има запушен нос. В такива ситуации преди кърмене е добре да почиствате нослето на бебето. За целта може да използвате аспиратор за нос, след което да накапете 1-2 капки физиологичен разтвор във всяка ноздра.
Неблагоприятно влияние върху кърменето оказва още смяната на обстановката и шумът!
Източници:
www.thebump.com
www.uptodate.com
www.lalecheleague.org
www.kellymom.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА JOLIE 10.749.078
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА SOFT & EASY 10.252.086
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
Безплатна доставка за България!ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Калкулатор на пола на бебето
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Как да свалим температурата при бебе
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Необичаен цвят на кърмата
Коментари към Как да се справите със затрудненията при кърмене