Кърмене и мастит
Какво е мастит?
Маститът е възпаление на млечната жлеза, което настъпва най-често през първите 3 месеца от кърменето, особено през втората или третата седмица, когато все още привиквате с процеса на кърмене. Обикновено засяга едната гърда, но е възможно да се установи и в двете гърди едновременно. Състоянието бързо може да премине в инфекция, ако бактерии попаднат и започнат да се размножават във възпалените тъкани.
За съжаление мастита е възможно да се прояви повече от веднъж. Това може да Ви накара да се чувствате изморена и изтощена, а като се добавят и грижите за новородено – много жени са готови да се откажат от кърменето. В действителност кърменето помага да се справите със състоянието, затова не бързайте да се отказвате.
Какви са симптомите на мастит?
Възпалението на млечната жлеза обикновено започва с болезненост в едната гърда. Установява се още зачервяване на кожата в засегнатата зона, повишена чувствителност при допир, оток, повишена температура, втрисане, болки по цялото тяло. Могат да се установят още болезнени и подути лимфни възли подмишницата.
Какви са причините за мастит?
Мастит, може да е последица от препълване на гърдите и застой на млякото – например поради запушени млечни канали или дълги интервали от време между кърменията. Инфекция на гърдата може да бъде причинена и от попаднали в нея през разранени и напукани зърна, микроорганизми.
Стресът, умората, както и това да бъдеш майка за първи път, може да увеличи риска от мастит. Вероятност да развиете мастит има и ако:
- сте имали предишно възпаление на гърдата;
- пропускате кърмене и не изцеждате гърдите, което води до тяхното препълване;
- имате напукани или разранени зърна.
Трябва ли да спрете кърменето, ако имате мастит?
Не! Важно е да се продължи кърменето, когато имате мастит. Въпреки, че това може да бъде изключително болезнено на моменти, трябва да кърмите бебето толкова често, колкото е възможно.
Какво да направите при мастит?
Започнете лечение веднага щом усетите възпалено място или бучка в гърдата си.
Осигурете добър дренаж на гърдата
Това не е време бебето да бъде отбито. Повече от всичко друго в този случай за гърдите е да са добре изпразнени. Сукането от страна на бебето е най-добрият начин това да се случи. Млякото е напълно безопасно за него.
Винаги започвайте кърменето от болната гърда. Нека бебето суче достатъчно дълго, за да се уверите, че тя се оттича добре. Въпреки това се грижете и не позволявайте другата гърда да остане пълна с мляко, тъй като това може да предизвика подобен проблем и в нея.
Има и други начини да се подпомогне по-лесното оттичане на мляко от гърдата:
- уверете се, че сутиена Ви не е стегнат;
- отпуснете се, докато се кърмите, за да подпомогне оттичането на млякото;
- положете специални усилия, за да се отпуснете ръцете, краката, гърба, раменете и врата си;
- дишайте дълбоко и равномерно;
- слушайте успокояваща музика и мислите за бебето (по този начин улесняване рефлекса на потичане на млякото);
- променяйте позициите на кърмене – по този начин стимулирате максимално всички млечки канали;
- нежно масажирайте гърдите в посока към зърното, докато бебето се храни;
- изцеждайте гърдата ръчно или с помощта на помпа, ако бебето не желае да суче. Ако имате мастит, млякото може да има солен вкус. Това няма да навреди на бебето, но може да го накара да откаже сукането от гърдата.
Нанасяйте топли и студени компреси
Използването на студени компреси върху засегнатата гърда може да помогне за намаляване на отока и облекчаване на болката.
Използването на топли компреси до 5 минути преди кърмене може да подпомогне потичането на млякото. Топлите компреси могат да са под формата на: бутилка пълна с топла вода; хавлия потопена в топла вода; топъл душ; възглавнички (пълни с пшеница, едра сол или друг материал), които се загряват в микровълнова фурна и други вариации, предлагащи се на пазара.
.
Почивка
Да се отдадете на почивка, когато имате мастит е от изключително значение. Останете в леглото, ако можете, или поне изпънете краката си за по-голямата част от деня.
Потърсете лекарска помощ
Ако симптомите не отшумяват в рамките на 24 часа потърсете лекарска помощ. Вашият лекар може да предпише антибиотици и болкоуспокояващи (парацетамол, ибупрофен) в допълнение към почивката и горещите компреси.
Лекуващият Ви лекар ще предпише безопасен антибиотик, който може да се приема по време на кърмене. Малка част от него би могла да попадне в кърмата и бебето да реагира като стане неспокойно и раздразнително, а понякога се установява и промяна в консистенцията на изпражненията му. Това обаче е временно и преминава с приключването на приема на антибиотика.
Като цяло е по-добре да се избегнат антибиотиците ако е възможно, тъй като Вие или бебето може да реагирате на тях. Някой майки и бебета могат да развият млечница след курс с антибиотици. Но това дали ще бъде назначен антибиотик се определя от лекуващия лекар според състоянието Ви. Ако симптомите не отминават в рамките на денонощие и дори се влошават е необходим приема на антибиотик.
В случай, че гърдата остава чувствителна и все още имате температура, няколко дни след приема му, отново потърсете лекарска помощ. Може да се наложи да направите някой тестове, за да разберете какъв точно вид бактерия е причината за проблема и кой е правилният медикамент за лечението й. В случай, че не предприемете мерки, маститът може да доведе до усложнения. Една нелекувана инфекция може да премине в абсцес на гърдата, които се нуждае от антибиотично лечение и хирургична намеса (обикновено под обща анестезия).
Ранното лечение на заболяването води до по-скорошно възстановяване и по-малък риск от развитие на абсцес на гърдата.
Повече в темата: "Лечение при мастит".
Колко дълго ще мастит продължи?
Ако маститът бъде диагностициран навреме лечението е бързо и лесно, и не продължава дълго. Ако започнете прием на антибиотици не бързайте да преустановите приема ако се почувствате по-добре - направете пълен курс на лечение както е препоръчал Вашият лекар.
Как може да предотвратите появата на мастит?
- Уверете се, че бебето поема правилно гърдата.
- Опитайте с различни позиции за кърмене, за да улесните засукването на бебето и по-доброто изцеждане на гърдата.
Повече информация за позициите по време на кърмене може да намерите в темата "Подготовка и пози за кърмене".
- Кърмете толкова често, колкото бебето поиска, като се стремите кърменията за денонощие да са от 8 до 12 пъти.
- Изцеждайте млякото от гърдите след кърмене.
- Почивайте и пийте много течности.
- Избягвайте да носите плътно прилепнали дрехи или сутиен.
Допълнителна информация относно проблемите свързани с кърменето може да откриете в темите:
- "Кърмени при болезнени, напукани и кървящи зърна";
- "Кърмене и запушени млечни канали";
- "Кърмене при плоски или хлътнали зърна".
Източници:
www.breastfeeding.asn.au
www.uofmhealth.org/health-library
www.babycenter.com
www.babycentre.co.uk
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНСИНОХ ТЕРАПЪРЛ ТЕРАПИЯ ЗА ГЪРДИ 3 В 1
БРЕМЕННОСТ КОМПЛЕКС капсули * 120 VIRIDIAN
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС DRUIDESS МИКС ЗА ЖЕНАТА 200 г
РИЪР НОЩНА ЛАМПА ЗА КЪРМЕНЕ КЛИП ЛАЙТ 52361
БИО-КУЛТ® ПРЕГНЕА капсули * 60
ЛАНСИНОХ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА * 24
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Кърмене след стоматологични процедури
Коментари към Кърмене и мастит