Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Хранене при Хранене при кърмачета и деца Подготовка и пози за кърмене

Подготовка и пози за кърмене

от 31 март 2015г., обновено на 04 юли 2019г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Подготовка и пози за кърмене - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Жените кърмят своите бебета откакто свят светува. Това обаче не означава, че кърменето е лесен процес и всички жени са подготвени за него. В първите седмици ще има моменти, в които ще искате да спрете с опитите и просто да вземете шишето с адаптирано мляко. Така че, преди да приготвите чантата си с багаж за болницата и преди да сте се разочаровали от кърменето се запознайте добре с този важен процес.

Кърменето може да бъде трудно в самото начало, но с търпение, усилия и много подкрепа Вие ще се справите! Трябва да разберете, че кърмата е полезна за бебето, а кърменето за Вас. Майчината кърма е специална и при всяка жена е индивидуална, с уникален състав, който да посрещне нуждите на вашето собствено бебе.
Първият опит започва още в болницата, след като акушерки или консултанти по кърмене Ви насочват със съвети относно хигиената, правилното позициониране на тялото и засукване на бебето. Въпреки че новороденото знае инстинктивно как да суче, може да има известно време на опити и грешки: зърното на гърдата може да се измъква от устата на бебето или то да е все още прекалено уморено и сънливо от процеса на раждане. Но Вие не се обезкуражавайте!

Как да се подготвим за кърменето?

Подгответе се за кърмене като измиете гърдите си с обикновена вода, след което подсушете с мека кърпа. Добре е да избягвате употребата на сапун или дезинфектанти върху зърното и ареолата, тъй като могат да доведат до изсушаване на кожата и разраняване на зърната. Ако усещате силно напрежение в гърдите, е добре да изцедите известно количество мляко преди кърменето, за да може бебето да захапе по-лесно гърдата. За по-голямо удобство кърмещите жени могат да използват сутиен за кърмачки и подложки, които е необходимо да сменят след всяко кърмене.

Сутиен за кърмачкиПодложки за кърмачки

Каква поза за кърмене да изберем?

Има повече от един начини бебето да бъде кърмено, но най-добрият е този, който е най-удобен и за двама ви. Започнете като се настаните удобно, за да не се изморявате и да не ви заболява гърбът. Много често добра позиция се оказва, когато гърбът е облегнат върху възглавници, а краката са опрени в пода, за да осигурят стабилност. За да не чувствате умора в ръцете, е добре под лактите да имате опора и да си помогнете при придържането на бебето. Това става с помощта на най-обикновена възглавница или специално разработените възглавници за кърмачки.

Възглавница за кърмачки

 Удобна позиция за кърмене

Следващата стъпка е да поставите бебето правилно на гърдата. Съществува разнообразие от пози при кърменето, които може да изпробвате, за да установите, коя е най-удобната за вас. Ето и някой от тях:

Поза люлка

Това е класическа поза, при която главата на кърмачето е поставена в сгъвката на лакътя, а с дланта се обхваща дупето му. Корема на бебето е насочен към корема на майката, като тялото му е в права линия. Често при тази поза под бебето се поставя възглавница, за по голямо удобство.

Поза люлка

Поза кръстосана люлка

Препоръчва в първите дни, когато все още сте в процес на нагласа и се учите как да кърмите. Необходимо е да седнете удобно, да поставите възглавници на коленете си и да поставите бебето на нивото на корема си. Ръчичката, на която то трябва да легне може да сложите настрани, така че да обхване кръста Ви. Придържате тялото на бебето с противоположната ръка на гърдата, с която ще кърмите. Например: ако кърмите с дясната гърда, с дясна ръка поддържате гърдата си, а с лявата ръка тялото на бебето към корема си, като с дланта си обхващате тила му. Пръстите на ръката ви придържат главичката му.

Поза кръстосана люлка

Поза футболна топка

При тази поза тялото на бебето е успоредно на бедрото (не в скута) като крачетата му остават зад лакътя на майката. Ръката към съответната гърда обхваща главичката на бебето и я насочва. Тази поза е изключително удобна след цезарово сечение и при горещи дни, тъй като тялото на бебето и майката не се опират едно в друго.

Поза футболна топка

Поза футболна топка при близнаци

Ако имате близнаци и желаете да ги кърмите едновременно това е поза за Вас. Настанете си на широко кресло с ниски подлакътници, сложете възглавници на скута си за по-голямо удобство. Хванете всяко от бебетата успоредно на бедрата си като крачетата им останат зад лактите Ви, а гърбовете им се опират на предмишниците Ви.

Поза футболна топка за близнаци

Легнала поза

При тази позиция телата на бебето и майката са в странично разположени едно към друго. Устата на бебето е на същата височина или малко по-ниско, отколкото зърното на гърдата. Ръката на майката, която остава под тялото може да бъде поставена под главата, за по-голямо удобство, а със свободната ръка тя може да придържа гърдата, с която кърми, да коригира захапката на бебето или просто да го гушне.

Легнала поза

Поза изправено в ръце

Тази позиция е подходяща за по-големи бебета, които вече могат да контролират главата си. При нея поставете детето в скута си, седнало върху коленете Ви, а гръбчето е в изправено положение, като леко го придържате с ръце.

Поза изправено в ръце

Поза конче (облегната на гръб)

Полегнете назад, след като поставите възглавница зад гърба си, а бебето поставите по корем върху Вас. Крачетата му може да са изпънати или да обхващат бедрото Ви, имитирайки седеж върху конче.

Поза конче

Поза облегната на гръб при цезарово сечение

При нея поставете възглавница, на която да полегнете, а бебето поставете във вертикална позиция спрямо Вашето тяло, за да предпазите оперативната рана.

Поза облегната на гръб при цезарово сечениеРотационно кърмене

Представлява честа смяна на позицията на детето – използване на различни положения по време на процеса, като във всяко от тях храненето продължава 5 минути. Това осигурява пълно освобождаване на всички дялове на млечната жлеза.

Как бебето да засуче правилно?

След като изберете удобна за Вас поза на кърмене, подхванете гърдата си и приближете към нея бебето като нежно погалите устните му със зърното на гърдата, така че да го стимулирате да отвори широко уста.

Широко отваряне на устата  Широко отваряне на устата

В момента, когато това се случи, насочете зърното на гърдата между устните на бебето и бързо го придърпайте близо то тялото си. То трябва да захапе не само зърното, но и част от ареолата (пигментираната част около зърното) на гърдата, в противен случай, след само няколко кърмения може да настъпи разраняване и болезненост на зърната. Ако бебето не успее да захапе правилно гърдата, нежно прекъснете акта на сукане като пъхнете показалец в ъгълчето на устата му, между венците. След това започнете всичко отначало. Опитите продължавайте до тогава, докато сте сигурни, че бебето е засукало правилно, за което от изключителна важност е да го накарате да отвори широко уста (за да му помогнете, бихте могли с ръката придържаща гърдата да натиснете брадичката му леко надолу).

Друга важна стъпка от кърменето е правилното дишане на бебето. Когато го придърпате близо до вас е възможно носът му да се опира в гърдата и то да не може да диша спокойно. Ако това се случи, променете ъгъла на телцето му спрямо Вашето или просто натиснете гърдата си надолу, така че нослето да се освободи.

В края на кърменето бебето трябва да бъде изправено за няколко минути, за да се оригне. След хранене то не трябва да се подсушава, за да не се натиска по коремчето, защото това може да доведе до повръщане. Слага се в леглото в странична позиция, за да се избегне рискът от задавяне и аспирация при евентуално повръщане.

Оригване

След като приключите с кърменето е добре гърдите да бъдат доизцедени, тъй като по този начин се стимулирапроизводството на кърма (най-лесно това става с помощта на помпа за кърма - ръчна или електрическа). Обикновено изцеждането продължава около 20 минути, след което гърдите може да бъдат измити и намазани с поддържащо защитно средство.

Помпа за кърмаЕлектрическа помпа за кърма

През какъв интервал от време да кърмим бебето?

Режимът на хранене на детето може да се определи от Вас, като в такъв случай интервалите между храненията са около 2-3 часа или от бебето – кърмене на поискване. Ако се придържате към кърменето на поискване, то вие ще кърмите толкова често и с такава продължителност, каквато бебето пожелае. Ако пък Вие определяте правилата, тогава продължителността отново е индивидуална – в първите дни около 10 минути (те са достатъчни на новороденото да напълни стомахчето си, а и по този начин зърната се предпазват от разраняване), като постепенно се увеличава до 15-20 минути на гърда (добре е бебето да суче, докато почувствате гърдата мека и отпусната). Интервалите, които Вие определяте между кърменията не бива да надвишават два и половина до три часа, тъй като кърмата се смила в стомаха за точно толкова време. В рамките на едно кърмене предлагайте и двете гърди, за да стимулирате лактацията! Добре е да опитате да направите пауза през нощта, за да може стомахчето на бебето да отпочине, но, ако това не се получава не се безпокойте. Обикновено след втория месец бебетата сами се отказват от нощното кърмене.

Как да съхраняваме кърмата?

Не изхвърляйте изцедената кърма! Прясно изцедена тя може да се съхранява при стайна температура в продължение на шест часа. Въпреки това, използването й в рамките на четири часа е оптимално. А, ако стаята е особено топло, ограничението за съхранение е четири часа. В хладилник може да запазите до пет дни. И все пак се препоръчва да се използва или да се замрази във фризер в рамките на три. Във фризера може да запазите за период не по-дълъг от 6 месеца. Тя би могла да е изключително полезна за дохранване на бебето при намаляване или спиране на лактацията. Млякото получено при отделни изцеждания не трябва да се смесва. Размразяването му трябва да става на стайна температура или на водна баня при температура от 37 градуса (НЕ използвайте микровълнова фурна)! Веднъж размразена кърмата не бива да се замразява повторно. Замразявайте кърмата в пластмасови контейнери или найлонови пликчета специално разработени за тази цел, като никога не ги препълвайте, за да има достатъчно място кърмата да разширява обема си. Задължително отбелязвайте датата, на която я замразявате!

Съдове за съхранение на кърмаСъхранение на кърма във фризерРазмръзяване на кърмаНе в микровълнова фурна

 Допълнителна информация ще откриете в темата: "Изцеждане и съхранение на кърма".

Източници:


http://www.parents.com
http://www.mayoclinic.org
http://www.babycentre.co.uk
http://www.wikihow.com

Още по темата:
  • Възможно ли е да възстановим кърменето - релактация Възможно ли е да възстановим кърменето - релактация
  • Продължителност на естественото хранене или докога да кърмя бебето си Продължителност на естественото хранене или докога да кърмя бебето си
  • Как да увеличите и поддържате лактацията Как да увеличите и поддържате лактацията
  • Няма нехранителна кърма Няма нехранителна кърма
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВЕЛЕДА МАСЛО ЗА ГЪРДИ В ПЕРИОДА НА КЪРМЕНЕ 50 мл
30.20лв.

ВЕЛЕДА МАСЛО ЗА ГЪРДИ В ПЕРИОДА НА КЪРМЕНЕ 50 мл

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30  008.0306
15.00лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30 008.0306

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60  008.0323
27.00лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 008.0323

МЕДЕЛА СТАРТОВ КОМПЛЕКТ ЗА УСПЕШНО КЪРМЕНЕ 008.0380
69.00лв.

МЕДЕЛА СТАРТОВ КОМПЛЕКТ ЗА УСПЕШНО КЪРМЕНЕ 008.0380

УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40
8.60лв.

УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40

УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902
6.40лв.

УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902

Коментари към Подготовка и пози за кърмене

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Подготовка и пози за кърмене
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 15:22
    Коментирайте "Подготовка и пози за кърмене"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хранене при кърмачета и деца
  • Запек при бебета и деца - лечение у дома
  • Уголемяване на бюста по естествен път
  • Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
  • Алтернативни средства за лечение на мастопатия
  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Диария при кърмени бебета
  • Ланолин: приложение и полезни ефекти
  • Лечение при мастит
  • Биопсия на гърда
  • Мамография

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да съхраняваме правилно кърма?

преди 1422 дни, 5 часа и 16 мин.

Консултация и информация при кърмене

преди 1905 дни, 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 4 часа и 18 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 30 дни, 19 часа и 32 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 59 дни, 18 часа и 52 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 56 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
Още интересни публикации
Натурални средства срещу напукани зърна

Натурални средства срещу напукани зърна

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Кърмене и контрацепция

Кърмене и контрацепция

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Мастна некроза на гърдата

Мастна некроза на гърдата

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Млечна жлеза и лактация

Млечна жлеза и лактация

от 24 юни 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах