Подготовка и пози за кърмене
Жените кърмят своите бебета откакто свят светува. Това обаче не означава, че кърменето е лесен процес и всички жени са подготвени за него. В първите седмици ще има моменти, в които ще искате да спрете с опитите и просто да вземете шишето с адаптирано мляко. Така че, преди да приготвите чантата си с багаж за болницата и преди да сте се разочаровали от кърменето се запознайте добре с този важен процес.
Кърменето може да бъде трудно в самото начало, но с търпение, усилия и много подкрепа Вие ще се справите! Трябва да разберете, че кърмата е полезна за бебето, а кърменето за Вас. Майчината кърма е специална и при всяка жена е индивидуална, с уникален състав, който да посрещне нуждите на вашето собствено бебе.
Първият опит започва още в болницата, след като акушерки или консултанти по кърмене Ви насочват със съвети относно хигиената, правилното позициониране на тялото и засукване на бебето. Въпреки че новороденото знае инстинктивно как да суче, може да има известно време на опити и грешки: зърното на гърдата може да се измъква от устата на бебето или то да е все още прекалено уморено и сънливо от процеса на раждане. Но Вие не се обезкуражавайте!
Как да се подготвим за кърменето?
Подгответе се за кърмене като измиете гърдите си с обикновена вода, след което подсушете с мека кърпа. Добре е да избягвате употребата на сапун или дезинфектанти върху зърното и ареолата, тъй като могат да доведат до изсушаване на кожата и разраняване на зърната. Ако усещате силно напрежение в гърдите, е добре да изцедите известно количество мляко преди кърменето, за да може бебето да захапе по-лесно гърдата. За по-голямо удобство кърмещите жени могат да използват сутиен за кърмачки и подложки, които е необходимо да сменят след всяко кърмене.
Каква поза за кърмене да изберем?
Има повече от един начини бебето да бъде кърмено, но най-добрият е този, който е най-удобен и за двама ви. Започнете като се настаните удобно, за да не се изморявате и да не ви заболява гърбът. Много често добра позиция се оказва, когато гърбът е облегнат върху възглавници, а краката са опрени в пода, за да осигурят стабилност. За да не чувствате умора в ръцете, е добре под лактите да имате опора и да си помогнете при придържането на бебето. Това става с помощта на най-обикновена възглавница или специално разработените възглавници за кърмачки.
Следващата стъпка е да поставите бебето правилно на гърдата. Съществува разнообразие от пози при кърменето, които може да изпробвате, за да установите, коя е най-удобната за вас. Ето и някой от тях:
Поза люлка
Това е класическа поза, при която главата на кърмачето е поставена в сгъвката на лакътя, а с дланта се обхваща дупето му. Корема на бебето е насочен към корема на майката, като тялото му е в права линия. Често при тази поза под бебето се поставя възглавница, за по голямо удобство.
Поза кръстосана люлка
Препоръчва в първите дни, когато все още сте в процес на нагласа и се учите как да кърмите. Необходимо е да седнете удобно, да поставите възглавници на коленете си и да поставите бебето на нивото на корема си. Ръчичката, на която то трябва да легне може да сложите настрани, така че да обхване кръста Ви. Придържате тялото на бебето с противоположната ръка на гърдата, с която ще кърмите. Например: ако кърмите с дясната гърда, с дясна ръка поддържате гърдата си, а с лявата ръка тялото на бебето към корема си, като с дланта си обхващате тила му. Пръстите на ръката ви придържат главичката му.
Поза футболна топка
При тази поза тялото на бебето е успоредно на бедрото (не в скута) като крачетата му остават зад лакътя на майката. Ръката към съответната гърда обхваща главичката на бебето и я насочва. Тази поза е изключително удобна след цезарово сечение и при горещи дни, тъй като тялото на бебето и майката не се опират едно в друго.
Поза футболна топка при близнаци
Ако имате близнаци и желаете да ги кърмите едновременно това е поза за Вас. Настанете си на широко кресло с ниски подлакътници, сложете възглавници на скута си за по-голямо удобство. Хванете всяко от бебетата успоредно на бедрата си като крачетата им останат зад лактите Ви, а гърбовете им се опират на предмишниците Ви.
Легнала поза
При тази позиция телата на бебето и майката са в странично разположени едно към друго. Устата на бебето е на същата височина или малко по-ниско, отколкото зърното на гърдата. Ръката на майката, която остава под тялото може да бъде поставена под главата, за по-голямо удобство, а със свободната ръка тя може да придържа гърдата, с която кърми, да коригира захапката на бебето или просто да го гушне.
Поза изправено в ръце
Тази позиция е подходяща за по-големи бебета, които вече могат да контролират главата си. При нея поставете детето в скута си, седнало върху коленете Ви, а гръбчето е в изправено положение, като леко го придържате с ръце.
Поза конче (облегната на гръб)
Полегнете назад, след като поставите възглавница зад гърба си, а бебето поставите по корем върху Вас. Крачетата му може да са изпънати или да обхващат бедрото Ви, имитирайки седеж върху конче.
Поза облегната на гръб при цезарово сечение
При нея поставете възглавница, на която да полегнете, а бебето поставете във вертикална позиция спрямо Вашето тяло, за да предпазите оперативната рана.
Ротационно кърмене
Представлява честа смяна на позицията на детето – използване на различни положения по време на процеса, като във всяко от тях храненето продължава 5 минути. Това осигурява пълно освобождаване на всички дялове на млечната жлеза.
Как бебето да засуче правилно?
След като изберете удобна за Вас поза на кърмене, подхванете гърдата си и приближете към нея бебето като нежно погалите устните му със зърното на гърдата, така че да го стимулирате да отвори широко уста.
В момента, когато това се случи, насочете зърното на гърдата между устните на бебето и бързо го придърпайте близо то тялото си. То трябва да захапе не само зърното, но и част от ареолата (пигментираната част около зърното) на гърдата, в противен случай, след само няколко кърмения може да настъпи разраняване и болезненост на зърната. Ако бебето не успее да захапе правилно гърдата, нежно прекъснете акта на сукане като пъхнете показалец в ъгълчето на устата му, между венците. След това започнете всичко отначало. Опитите продължавайте до тогава, докато сте сигурни, че бебето е засукало правилно, за което от изключителна важност е да го накарате да отвори широко уста (за да му помогнете, бихте могли с ръката придържаща гърдата да натиснете брадичката му леко надолу).
Друга важна стъпка от кърменето е правилното дишане на бебето. Когато го придърпате близо до вас е възможно носът му да се опира в гърдата и то да не може да диша спокойно. Ако това се случи, променете ъгъла на телцето му спрямо Вашето или просто натиснете гърдата си надолу, така че нослето да се освободи.
В края на кърменето бебето трябва да бъде изправено за няколко минути, за да се оригне. След хранене то не трябва да се подсушава, за да не се натиска по коремчето, защото това може да доведе до повръщане. Слага се в леглото в странична позиция, за да се избегне рискът от задавяне и аспирация при евентуално повръщане.
След като приключите с кърменето е добре гърдите да бъдат доизцедени, тъй като по този начин се стимулирапроизводството на кърма (най-лесно това става с помощта на помпа за кърма - ръчна или електрическа). Обикновено изцеждането продължава около 20 минути, след което гърдите може да бъдат измити и намазани с поддържащо защитно средство.
През какъв интервал от време да кърмим бебето?
Режимът на хранене на детето може да се определи от Вас, като в такъв случай интервалите между храненията са около 2-3 часа или от бебето – кърмене на поискване. Ако се придържате към кърменето на поискване, то вие ще кърмите толкова често и с такава продължителност, каквато бебето пожелае. Ако пък Вие определяте правилата, тогава продължителността отново е индивидуална – в първите дни около 10 минути (те са достатъчни на новороденото да напълни стомахчето си, а и по този начин зърната се предпазват от разраняване), като постепенно се увеличава до 15-20 минути на гърда (добре е бебето да суче, докато почувствате гърдата мека и отпусната). Интервалите, които Вие определяте между кърменията не бива да надвишават два и половина до три часа, тъй като кърмата се смила в стомаха за точно толкова време. В рамките на едно кърмене предлагайте и двете гърди, за да стимулирате лактацията! Добре е да опитате да направите пауза през нощта, за да може стомахчето на бебето да отпочине, но, ако това не се получава не се безпокойте. Обикновено след втория месец бебетата сами се отказват от нощното кърмене.
Как да съхраняваме кърмата?
Не изхвърляйте изцедената кърма! Прясно изцедена тя може да се съхранява при стайна температура в продължение на шест часа. Въпреки това, използването й в рамките на четири часа е оптимално. А, ако стаята е особено топло, ограничението за съхранение е четири часа. В хладилник може да запазите до пет дни. И все пак се препоръчва да се използва или да се замрази във фризер в рамките на три. Във фризера може да запазите за период не по-дълъг от 6 месеца. Тя би могла да е изключително полезна за дохранване на бебето при намаляване или спиране на лактацията. Млякото получено при отделни изцеждания не трябва да се смесва. Размразяването му трябва да става на стайна температура или на водна баня при температура от 37 градуса (НЕ използвайте микровълнова фурна)! Веднъж размразена кърмата не бива да се замразява повторно. Замразявайте кърмата в пластмасови контейнери или найлонови пликчета специално разработени за тази цел, като никога не ги препълвайте, за да има достатъчно място кърмата да разширява обема си. Задължително отбелязвайте датата, на която я замразявате!
Допълнителна информация ще откриете в темата: "Изцеждане и съхранение на кърма".
Източници:
http://www.parents.com
http://www.mayoclinic.org
http://www.babycentre.co.uk
http://www.wikihow.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30 008.0306
МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 008.0323
УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40
УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902
ЛАНСИНОХ КОЛЕКТОР ЗА КЪРМА * 1
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Алтернативни средства за лечение на мастопатия
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Уголемяване на бюста по естествен път
- Лечение при мастит
- Мамография
- Диария при кърмени бебета
- Как да повдигнем бюста с естествени средства
- Биопсия на гърда
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
Коментари към Подготовка и пози за кърмене