Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Хранене при Хранене при кърмачета и деца Достатъчна ли е кърмата за бебето

Достатъчна ли е кърмата за вашето дете

от 17 апр 2015г., обновено на 04 юли 2019г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Достатъчна ли е кърмата за вашето дете - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Количеството кърма се счита за ниско и недостатъчно, когато не отговаря на нуждите за растеж на бебето.

За да узнаете обаче, как може да подпомогнете процеса на производството й, е добре да научите как точно се образува тя!

Образуването на мляко може да започне още през бременността или в първите часове след раждането, но, тъй като през този период нивата на хормона прогестерон са по-високи, коластрата, която се произвежда е в малки количества. След раждането и отделянето на плацентата нивата на прогестерона спадат, покачват се стойностите на хормона пролактин и започва образуването на голямо количество кърма. Друг важен момент е „търсенето и предлагането“ т.е, колкото повече бебето суче, толкова повече мляко се произвежда.

Тъй като при кърменето майките не могат да разберат точно колко мляко е поело тяхното бебе, започват да си задават въпроса: Имам ли достатъчно кърма?

Много от тях се тревожат за количеството на своето мляко, особено в ранните етапи на кърменето.

За съжаление, има редица митове и заблуди по отношение на производството на кърмата, които водят до излишно притеснение и стрес. Едно такова погрешно схващане за производството на мляко е, че размерът на гърдите определя количеството, което една жена може да произведе.

 Размерът на гърдите не е от значение

Трябва да сте наясно, че дори жена с малки гърди може да произвежда повече от достатъчно мляко за бебето си, дори в случай на близнаци или тризнаци.

Жените, които са спрели кърменето най-често казват, че са го направили, защото не са имали достатъчно кърма. В действителност, повечето майки имат достатъчно мляко за бебетата си, а, ако производството на кърма е наистина ниско, това може да е временна ситуация и да се подобри с помощта на подходящи мерки.

Как да разберете дали имате достатъчно кърма?

Има няколко начина, по които бихте се ориентирали дали имате достатъчно кърма, макар и да се определят като ненадеждни. Това са:

  • начинът, по който чувствате гърдите си – препълнени или празни;
  • усещане за потичане на кърмата или липсата на такова;
  • честотата и продължителността на храненията;
  • липса на изтичане на мляко при изцеждане.

И макар, нито един от тези признаци да не е сигурен индикатор за количеството на произведеното мляко, има и някой категорични такива:

  • изхожданията на бебето – ако детето се изхожда около пет пъти дневно, това означава, че то получава достатъчно мляко. След около два-три месеца очаквайте броя на пълните памперси да намалее до един на ден или дори, изхождането да бъде през ден, но това все още означава, че кърмачето получава достатъчно мляко;
  • пишкането на бебето – ако всеки път, когато сменяте памперса той е мокър (от осем до десет пъти дневно в началото), то Вие имате изобилие от мляко. Добре нахраненото дете отделя светла, бледожълта урина, а това, което е недохранено има концентрирана, оранжева или тъмножълта урина с по-остра миризма.
  • наддаването на тегло – ако бебето се храни добре около 15-20 минути, заспива и издържа спокойно около 2-3 часа до следващото кърмене, това означава, че приема достатъчно количество мляко. Още по-сигурно доказателство е наддаването на тегло с около 150-200 гр. седмично в първите месеци след раждането. Имайте предвид, че при наличие на здравословен проблем (хрема, зачервено гърло), той може да се отрази на покачването на теглото. За да сте сигурни какъв е проблема, водещ до нарушения в наддаването на тегло се обърнете към лекар.

Пробното кърмене не е достатъчен показател, защото количеството изсукано мляко е различно при различните хранения. Отчитането на приетата кърма е достоверно, ако се направи измерване при всички хранения за едно денонощие. Детето се претегля преди кърмене и след него. Разликата между двете измерени стойности е количеството изсукано мляко.

Съществува формула за определяне количеството кърма, което трябва да се приеме за 24 часа през първата седмица:

n – 1 (x 70) (80) = ml кърма; като n е броя на дните, 70 е коефициент за деца със средно нормално тегло, а за по-едрите се умножава по 80.

Осем седмично бебе трябва да изсуче за 24 часа 800 ml кърма. Ако то е по-малко за всяка седмица се намалява по 50 ml, а ако е по-голямо се прибавя за всеки месец по 50 ml.

Количеството необходима кърма може да се определи по количеството енергия внесена в храната на 1kg/т/24h. През отделните тримесечия необходимата енергия е както следва (Като е известно, че 1 литър майчино мляко има 2928 kJ или 700 kcal):

  • І тримесечие – 502 – 544 kJ/kg или 120 – 130 kcal за 24 часа
  • ІІ тримесечие – 460 – 502 kJ/kg или 110 – 120 kcal за 24 часа
  • ІІІ тримесечие – 418 – 486 kJ/kg или 100 – 110 kcal за 24 часа
  • ІV тримесечие – 397 – 418 kJ/kg или 95 – 100 kcal за 24 часа

Посочените формули трябва да бъдат само ориентировъчни и в никакъв случай детето не трябва да се насилва да приеме докрай изчисленото по формулата количество, за да не се предизвика безапетитие. Също така да се има предвид, че формулите не отразяват индивидуалните потребности на бебето по отношение на количеството храна, а освен това то никога не приема еднакво количество във всички часове на денонощието, дори когато се кърми. Най-верният ориентир ще бъдат апетитът на детето и масата му.

Какво може да доведе до намаляване производството на мляко?

Производството на кърма е пряко свързано с търсенето му, а до намаляване на количеството й може да доведат редица фактори.

Въвеждането на нова храна в менюто на детето ще доведе до намаляване, на количеството мляко, което то изсуква и съответно ще се отрази на производството му.Въвеждане на нова храна

Разрежданията на храненията във времето е друга потенциална причина. Например, ако кърмите през 4 часа, това ще намали честото стимулиране на гърдите.

Кратки хранения - ако кърмите по 5 мин. на гърда, не само че бебето няма да получи достатъчно мляко, но и гърдите няма да бъдат достатъчно изпразнени. Това означава, че няма да бъдат достатъчно стимулирани да произвеждат повече кърма.

Употреба на биберон също може да повлияе на количеството образувана кърма. За някои (не всички) кърмачета, времето прекарано в сучене от биберон означава по-малко време за сучене от гърдата. Отново, по-малкото сучене означава по-малко производство на мляко.

В някои редки случаи, количеството на произвежданата кърма от една майка може да не е достатъчно за нуждите на детето. Това би могло да се случи при здравословен проблем от страна на майката или състояние при бебето, което пречи на ефективното сукане. Възможни причини за недостиг на кърма могат да са още:

  • наскоро прекаран мастит;
  • употреба на орални контрацептиви, съдържащи естроген;
  • употреба на билкови препарати и други медикаменти;
  • тютюнопушене.

Честа причина за неочакван недостиг на мляко е, когато майката се ангажира със строга програма за отслабване докато кърми. Това се случва, тъй като не се приемат достатъчно калории и производството на мляко намалява. Малцина са майките, които са в състояние да произвежда достатъчно мляко, без значение какво правят. Въпреки това, повечето причини за недостиг на кърма са обратими.

Как да увеличите количеството на млечна секреция?

Ако педиатър или специалист по кърмене са установили, че количеството на кърмата Ви е наистина малко, то има начини да го увеличите. Ключът към това е честата стимулация и изпразване на гърдите!

Уверете се, че бебето е добре позиционирано. Дръжте го кожа до кожа на гърдата (нека детето е само с памперс и покрито от пелена, така ще да има пряк контакт с кожата Ви). Това ще помогне кърмачето да не заспива, а също и да се увеличи отделянето на хормони, участващи в производството на кърма.

Кърмене кожа до кожа

Ако бебето е сънливо и заспива по време на кърмене, то сменяйте гърдите по-често (така ще редувате два или три пъти всяка), за да се уверите, че изсуква достатъчно мляко и от двете гърди.

Хранете детето на поискване или на всеки два до три часа през първите месеци. Не спазвайте график с дълги интервали между храненията. Предложете на кърмачето да се храни от двете гърди при всяко кърмене.

Избягвайте дохранването с адаптирано мляко и биберон!

 Избягвайте хранене с биберон!

След кърмене изцеждайте с помпата за кърма останалото количество мляко.

 Използвайте помпа за кърма

Нощно кърмене!

През нощта количеството на отделения хормон пролактин е по-високо. Освен това, кърменето през нощта допълнително стимулира секрецията му. Всичко това се отразява положително върху количеството отделено мляко. Порциите кърма през нощта са по-богати на витамини и защитни фактори за детето. При бебета на изключително кърмене е напълно достатъчна нощна пауза от 4 часа. След този период те огладняват и сучат активно, което също има стимулиращ ефект върху млечната секреция.

Хранете се добре и почивайте! Изтощените и недохранени майки не произвеждат достатъчно количество кърма. Смята се, че някои храни имат способността да увеличават млечната секреция.

Повече информация може да намерите в темата " С какво да се храним, за да увеличим кърмата".

При необходимост, Вашият лекар може да назначи прием на специални билкови чайове или хормонални препарати.

Млечната секреция може да бъде възстановена, дори след като майката е спряла да кърми детето си седмици и месеци наред. Важно е то да не е отвикнало да суче, като за постигане на нормална млечна секреция са необходими около шест седмици. Ако поради някакви причини млечната секреция на майката спре, тогава е необходимо детето да се поставя на гърдата на всеки два часа през деня и през нощта.

Други добри съвети може да получите от консултант по кърмене, медицински специалист или жена с дълъг опит в кърменето.

 

Източници:

www.livestrong.com
www.whattoexpect.com
www.thewomens.org.au

Още по темата:
  • Диария при кърмени бебета Диария при кърмени бебета
  • Кърмене и запушени млечни канали Кърмене и запушени млечни канали
  • Необичаен цвят на кърмата Необичаен цвят на кърмата
  • Кърмене на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко Кърмене на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко
2.6/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
45.70лв.

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30
16.70лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
181.00лв.

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168

Безплатна доставка за България!
МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60
30.20лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
6.00лв.

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
166.00лв.

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133

Безплатна доставка за България!

Коментари към Достатъчна ли е кърмата за вашето дете

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Достатъчна ли е кърмата за вашето дете
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:21
    Коментирайте "Достатъчна ли е кърмата за вашето дете"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хранене при кърмачета и деца
  • Лечение при мастит
  • Диария при кърмени бебета
  • Запек при бебета и деца - лечение у дома
  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Глухарче, Радика
  • Кърмене и запушени млечни канали
  • Менструация по време на кърмене – какво трябва да знаете
  • Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
  • Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
  • Необичаен цвят на кърмата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 839 дни, 5 часа и 52 мин.

Сироп от мента може ли да се ползва за успокояване на стомаха на дете?

преди 1808 дни, 6 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 37 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 5 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival