Кашу
Деликатно сладки и хрупкави, вкусните ядки кашу предоставят на организма ни енергия, антиоксиданти, минерали и витамини, които са от съществено значение за нашето здраве. Те растат на средно по размер вечнозелено тропическо дърво от семейство Anacardiaceae, род Anacardium с научно наименование Anacardium occidentale. Родом е от Бразилия и по-точно от амазонските тропически гори, а днес се отглежда с търговска цел в Бразилия, Виетнам, Индия и в много африкански страни.
Дървото ражда многобройни ядливи плодове с формата на круша, а ядките кашу са закрепени здраво за долната им част. Външната обвивка отделя фенолна смола, която е мощен и дразнещ кожата токсин. Поради тази причина в цеховете за преработка първо се пече обвивката на силен огън, след което се отваря костилката, за да се извади ядката.
Ядката кашу е с дължина около 1,5 сантиметра, бъбрековидна форма и извити заострени върхове. Всяка ядка се разделя на две равни половини. Тя е със светъл кремообразен цвят, деликатна текстура и гладка повърхност.
Състав и полезни свойства
Кашуто е с високо съдържание на калории. 100 грама ядки съдържат 553 калории. Те са богати на разтворими диетични фибри, витамини, минерали и многобройни благоприятни за здравето фитохимикали, които защитават организма от много болести, включително и рак.
Ядките кашу са богати на мононенаситени мастни киселини като олеинова и палмитолеинова, които са приятели на сърцето. Тези незаменими мастни киселини понижават вредния LDL-холестерол и увеличават добрия HDL-холестерол в кръвта. Научни изследвания доказват, че средиземноморската диета, която е богата на мононенаситени мастни киселини значително понижава риска от появата на коронарна болест на сърцето и инсулт, тъй като благоприятства здравословния профил на липидите в кръвта.
В кашуто се съдържа изобилие от минерали, особено манган, калий, мед, желязо, магнезий, цинк и селен, които са с особено голяма концентрация. Шепа сурови ядки на ден ще ви осигури достатъчно количество от тези жизненоважни минерали, предотвратявайки появата на множество заболявания. Селенът е важен микроелемент, който функционира като кофактор за антиоксидантните ензими, какъвто е глутатион пероксидазата - един от най-мощните антиоксидантни в организма. Медта е кофактор за много жизненоважни ензими, включително цитохром оксидаза и супероксид дисмутаза. Цинкът е кофактор за много ензими, които регулират растежа и развитието, функцията на половите жлези, храносмилането и синтезата на ДНК.
Ядките кашу са добър източник на важни витамини като пантотенова киселина /витамин В5/, пиридоксин /витамин В6/, рибофлавин и тиамин /витамин В1/. 100 грама ядки осигуряват 0,147 милиграма или 32% от дневния препоръчителен прием на пиридоксин, който значително намалява риска от появата на хомоцистинурия и сидеробластна анемия.
От друга страна, ниацинът способства за предотвратяване появата на пелагра или дерматит. Също така тези витамини са от съществено значение за метаболизма на протеините, мазнините и въглехидратите на клетъчно ниво.
Кашуто съдържа и малки количества зеаксантин - важен флавоноиден антиоксидант, който поддържа здравето на очите, предпазвайки очната макула от дегенерация при хора в напреднала възраст.
Ядките кашу се предлагат целогодишно на пазара. Те са без обвивка, тъй като тя съдържа фенолна смола, която дразни кожата. Можете да избирате между сурови или печени, солени или сладки, но задължително трябва да обърнете внимание на цвета - той трябва да е кремообразно бял, а по ядката да няма пукнатини или тъмни петна.
Съхранявайте кашуто в херметически затворен съд в хладилника. При идеални условия, пресните ядки ще се съхранят в продължение на 5-6 месеца.
Как се консумира кашу?
Кашуто притежава хрупкава и маслена текстура с приятен сладък плодов аромат. Можете да ги хапвате за закуска, да ги добавяте към салати, гарнитури или основни ястия или да ги използвате в различни рецепти за сладкиши.
Плодът е ядлив и се консумира в много региони по света. Освен това се използва за направата на здравословни напитки.
Противопоказания
Алергията към ядките кашу е често срещана, особено при децата. Симптомите могат да варират от сърбеж на кожата /копривна треска/ до тежка форма на анафилактични прояви, включително и проблеми с дишането, коремни болки, повръщане и диария.
Алергичните прояви се дължат на химическото съединение урушиол, което се съдържа в плодовете, костилките и ядките.
healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 7,74 мл. |
Белтък | 18,22 гр. |
Мазнини | 43,85 гр. |
Въглехидрати | 30,19 гр. |
Калории | 553 кал. |
Витамини и минерали
витамин А, витамин С, витамин Е, витамин К, тиамин, рибофлавин, пиридоксин, калций, желязо, магнезий, цинк, мед, фосфор |
Други
Други полезни | диетични фибри, фитонутриенти |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОЛ НУТРИШЪН МАСЛО ОТ КАШУ ГЛАДКО 1 кг
ОЛ НУТРИШЪН МАСЛО ОТ КАШУ ПАРЧЕНЦА 1 кг
БИОХЕРБА ТАХАН ОТ КАШУ ОТ 100% ФИНО СМЛЯНО КАШУ 250 гр.
ЗОЯ БИО СУРОВО КАШУ 250 гр.
ТАХАН ОТ КАШУ 230 г ЗЕМЕЛА
ТАХАН ОТ КАШУ И МАКАДАМИЯ 230 г ЗЕМЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Кашу, Индийско кашу, Индийски фъстък
- Бързи шоколадови бонбони с овесени ядки, мед и кашу
- Домашно масло от кашу
- Веганско сирене от кашу със закваска от пшенични кълнове
- Ориз със зеленчуци, стафиди и кашу
- Пилешко с кафяв ориз, кашу и зеленчуци
- Веган майонеза от тофу и кашу
- Бисквити с шоколадови парченца, кашу и червени боровинки
- Как да си направим мляко от кашу
- Пралина от бадеми, кашу и орехи
Коментари към Кашу