Полезни свойства на селена и хранителни източници
Селенът е основен минерал, който влиза в състава на повечето хормони и в над 200 от най-важните ензими в човешкия организъм. Освен това, глутатион пероксидазата - най-мощният антиоксидант, който предпазва клетките ни от увреждане, причинено от свободните радикали и токсичните вещества - не функционира без селен. Необходим е в много малки количества, но има основна роля във важни процеси в тялото ни, включително метаболизма на щитовидната жлеза.
Ползи на селена
1. Действа като мощен антиоксидант
Антиоксидантите са съединения в храните, които предотвратяват увреждането на клетките, причинено от свободните радикали (това са нормални странични продукти от процеси като обмяната на веществата, които се образуват в тялото ни ежедневно). Те се смятат за вредни, но всъщност са от съществено значение за здравето на човек, тъй като изпълняват важни функции - предпазват от болести. Пушенето, пиенето на алкохол и стресът могат да причинят излишък на свободни радикали, който да доведе до оксидативен стрес, свързан с хронични заболявания като сърдечни болести, Алцхаймер и рак, както и преждевременно стареене и риск от инсулт.
Селенът е силен антиоксидант, който помага за намаляването на оксидативния стрес като пречиства и неутрализира свободните радикали от клетките. По този начин ги предпазва от увреждания. Освен това извежда от организма солите на тежките метали и синтетичните лекарства. Подпомага клетъчното възпроизвеждане и възстановява тъканната структура на клетъчно ниво.
2. Може да намали риска от някои видове рак
Това се дължи на способността на селена да намалява увреждането на ДНК, както и това, причинено от оксидативния стрес. Минералът стимулира имунната система, открива раковите клетки и се бори с тях, като ги унищожава. Проучвания установяват, че високите нива на селен в кръвта са свързани с по-нисък риск от някои видове рак - на гърдата, белия дроб, дебелото черво и простатата. Този ефект е свързан само със селен, получен чрез храни, а не от добавки.
3. Предпазва от сърдечни заболявания
Ниските нива на селен са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания, а диета богата на минерала помага за поддържането на сърцето здраво. Може да понижи и маркерите на възпаление в тялото - също важен рисков фактор. Предотвратява развитието и на онкологични заболявания, инфекции и алергии.
Проучвания установяват, че приемането на селен под формата на добавка намалява нивата на възпалителния маркер C-реактивен протеин. Освен това повишава нивата на мощния антиоксидант - глутатион пероксидаза. Това доказва, че селенът може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания, намалявайки възпалението и оксидативния стрес. За целта включете богати на минерала храни в диетата си.
4. Предотвратява умствения спад
Счита се, че оксидативният стрес участва както в появата, така и в прогресията на неврологични заболявания като Паркинсон, множествена склероза и Алцхаймер. Проучвания установяват, че пациенти с болестта на Алцхаймер имат по-ниски нива на селен в кръвта. Освен това е доказано, че антиоксидантите, както в храните, така и в добавките могат да подобрят паметта при хора с болест на Алцхаймер.
Добавянето на един бразилски орех на ден подобрява говора и други умствени функции при пациенти с леко когнитивно увреждане. Средиземноморската диета, която е богата на храни с високо съдържание на селен, като морски дарове и ядки, е свързана с по-нисък риск от развитие на болестта на Алцхаймер.
5. За здрава щитовидна жлеза
В тъканите на щитовидната жлеза се съдържат по-големи количества селен от всеки друг орган в човешкото тяло, което прави минерала особено важен за правилното й функциониране. Жлезата регулира метаболизма и контролира растежа и развитието на човек. Селенът я предпазва от окислително увреждане и има съществена роля в производството на хормоните й. Недостигът му е свързан със заболявания като тиреоидит на Хашимото, вид хипотиреоидизъм, при който имунната система атакува щитовидната жлеза.
Проучване установява, че ниските серумни нива на минерала са свързани с повишен риск от автоимунен тиреоидит и хипотиреоидизъм. Приемането на добавки селен могат да са полезни при хора с Хашимото.
6. Повишава имунната система
Имунната система поддържа тялото здраво, като идентифицира и се бори с потенциални заплахи - бактерии, вируси и паразити. Селенът има важна роля като антиоксидант, който повишава имунитета, намалявайки оксидативния стрес. Дефицитът му уврежда функциите на имунните клетки и може да доведе до по-бавен имунен отговор.
Добавките селен могат да помогнат за укрепване на имунната система при хора с грип, туберкулоза и хепатит C.
7. Намалява симптомите на астма
Астмата е хронично заболяване, което засяга дихателните пътища, които пренасят въздух в и извън белите дробове. Тези пътища се възпаляват и започват да се стесняват, причинявайки симптоми като хрипове, задух, стягане в гърдите и кашлица. Астмата е свързана с повишени нива на оксидативен стрес и възпаление в организма. Поради способността на селена да предотвратява развитието на възпалителни процеси, някои изследвания предполагат, че този минерал може да помогне за намаляване на симптомите, свързани с хроничното заболяване.
Изследвания показват, че хората с астма имат по-ниски нива на селен в кръвта. Приемането на добавки, съдържащи минерала също могат да помогнат за намаляване на симптомите.
Храни, богати на селен
- 85 грама стриди - 238% от дневната потребност (ДП);
- 5 грама бразилски орех - 174% от ДП;
- 159 грама риба камбала - 171% от ДП;
- 85 грама жълтопереста риба тон - 167% от ДП;
- 100 грама яйца - 56% от ДП;
- 48 грама сардини - 46% от ДП;
- 28 грама слънчогледови семена - 27% от ДП;
- 84 грама пилешки гърди - 12% от ДП;
- 97 грама гъби шийтаке - 10% от ДП.
Други продукти, в които се съдържа са: пшенични трици, соя, кафяв ориз, черен дроб, чесън, морска риба, свинска сланина, бели гъби, шамфъстък, домати, бирена мая.
Количеството селен в растителните храни варива в зависимост от съдържанието на минерала в почвата, в която са отгледани.
Концентрацията на селен в бразилските орехи варира значително в зависимост от региона. Докато един бразилски орех от един регион осигурява до 288% от препоръчителния дневен прием, други осигуряват само 11%. Затова е важно да се спазва балансирана и разнообразна диета, която да включва повече от един добър източник на този важен елемент.
Опасности от прекомерен прием на селен
Въпреки че селенът е необходим, за да сме здрави, консумацията на твърде големи количества от него може да бъде токсична и дори фатална. Селеновата интоксикация е много рядка, но все пак не трябва да се надвишава допустимата горна граница от 400 микрограма на ден и да се приемат количества близки до препоръчителните 55 микрограма за деня.
Консумирането на прекомерни количества бразилски орех може да доведе до токсичност, предизвикана от високото съдържание на селен в ядките. Вероятността от селенова интоксикация е много по-голяма при прием на добавки, отколкото от ядене на храни, съдържащи минерала.
Признаци на предозиране със селен:
- косопад;
- виене на свят;
- гадене;
- повръщане;
- зачервяване на лицето;
- треперене;
- дъх на чесън от устата;
- нарушено емоционално състояние;
- болки в мускулите.
В тежки случаи острата селенова интоксикация може да доведе до сериозни чревни и неврологични симптоми, инфаркт, бъбречна недостатъчност и смърт.
Последици при недостиг на селен:
- сърдечно-съдови заболявания (атеросклероза, кардиомиопатия, стенокардия, инфаркт на миокарда);
- захарен диабет, алергия, бронхиална астма;
- понижаване на имунитета (чести простудни и вирусни заболявания, онкология);
- по време на бременност: аномалии на плода, риск от спонтанен аборт;
- кожни заболявания: дерматит, екзема, възпалителни процеси;
- поражения на съединителната тъкан: ревматични заболявания, артрити.
Причини за дефицит на селен в организма:
Този елемент не се произвежда самостоятелно в организма и трябва да се набавя чрез храната. Недостатъчното му количество може да се дължи на това, че след термична обработка на продуктите, те губят около 50% от него. Причина може да бъде и лошото усвояване на микроелемента от организма, по-добре се абсорбира в кисела среда, затова се препоръчва да се приема заедно с витамин С.
Други причини за недостиг на селен: злоупотреба с алкохол и тютюнопушене, небалансирано хранене (голямо количество въглехидрати при недостиг на протеини), дисбактериоза и заболявания на стомашно-чревния тракт (нарушава се абсорбацията на селен).
healthline.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
ЖИВИ ВИТАМИНИ капсули 680 мг * 30 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ
ЦЕНТРУМ A - Z МЪЖЕ таблетки * 30
БИО НАТУРАЛ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С МЕД И МЛЯКО 250 мл
ОРТОМОЛ СПОРТ * 30 дневни дози
Безплатна доставка за България!ХИП БИО 1 КОМБИОТИК 350 г
БАБУШКА АГАФИЯ МАСКА ЗА КОСА - ИНСТАНТНА 100 мл
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Минерали и микроелементи
- Кобалт - влияние върху организма и хранителни източници
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Йоден недостиг и природни източници на йод
- Лечение с помощта на минерали
- Хлор - въздействие върху организма и хранителни източници
- Барий - значение за организма и хранителни източници
- Титан - въздействие върху организма и източници
- Брюкселско зеле
- Сярата в храните и как влияе върху организма
- Бразилските ядки подобряват шансовете за зачеване
Коментари към Полезни свойства на селена и хранителни източници