Същност и роля на микроелемента хром в човешкото тяло
Хромът е незаменим микроелемент, въпреки че количеството му в човешкия организъм е само 6 мг. В органите той е значително повече, отколкото в кръвта, а най-много е установено, че има в бъбреците и черния дроб. В човешкото тяло се намира също в мускулите, мозъка и надбъбречните жлези. Той влиза в състава на всички мазнини. Може да подобри инсулиновата чувствителност и метаболизма на протеините, въглехидратите и мазнините. Човек има нужда от много малки количества от този микроелемент.
Храни, богати на хром
Продукти с високо съдържание на хром:
- говежди черен дроб;
- трици;
- зърна;
- мляко;
- раци;
- бирена мая;
- морска риба.
Дневна необходимост на човек от хром
За да се поддържа достатъчно количество от елемента са нужни от 50 до 200 микрограма на ден. За хора, занимаващи се със спорт, и за бременни жени необходимото дневно количество е 150 до 200 микрограма. За тези, които водят заседнал начин на живот и не се натоварват физически редовно, са достатъчни около 25-35 микрограма.
До голяма степен потребността от хром зависи от количеството приета мазна и сладка храна. За нейното нормално усвояване са необходими 2 пъти повече от веществото, в сравнение с придържането към балансиран хранителен режим.
Полезни свойства на хрома и неговото въздействие върху организма.
Хромът, взаимодействайки с инсулина, насърчава усвояването на глюкозата в кръвта и нейното проникване в клетките. Също така минералът засилва действието на хормона и повишава чувствителността на тъканите към него. Намалява нуждата от инсулин при пациенти със захарен диабет, помага и за предотвратяването на заболяването.
Хромът регулира активността на ензимите включени в протеиновия синтез и дишането на тъканите. Участва в транспортирането на протеини и метаболизма на липидите. Хромът помага за понижаване на кръвното налягане, намалява страха и безпокойството и облекчава умората.
Взаимодействие на хрома с други елементи
Излишъкът от калций (Ca) може да доведе до дефицит на хром.
Признаци за дефицит на хром:
- забавяне на растежа;
- нарушение на процесите на висшата нервна дейност;
- симптоми, подобни на диабета (повишена концентрация на инсулин в кръвта, поява на глюкоза в урината);
- повишена концентрация на серумни мазнини;
- увеличаване на броя на атеросклеротичните плаки в аортната стена;
- намаляване на продължителността на живота;
- намаляване на оплодителната способност на сперматозоидите;
- отвращение към алкохол.
Дефицитът на елемента влияе върху мастната и въглехидратната обмяна. Проведени са опити с плъхове, изкуствено лишени от хром, чиито резултати показват нарушена обмяна на глюкозата и развитие на диабет тип 2 след известно време. Отново според изследвания, затлъстяване се наблюдава често при хора с дефицит на хром. Освен върху усвояването на захарите, елементът оказва влияние върху преработката на холестерола, който изпълнява жизненоважна функция в организма ни. Установено е, че недостатъчното количество хром води до нарушения на сърдечната работа, защото косвено влияе върху сърдечната дейност и кръвоносните съдове. Значително се забавя и извеждането на токсините от тялото.
Признаци на излишък на хром:
- алергия;
- нарушена бъбречна и чернодробна функция при прием на добавки, съдържащи хром.
Чистият хром е слабо токсичен. Фаталната доза е 3 грама. Излишъкът на веществото в организма води до регенерация на клетките, страдат лигавиците и кожата. Трябва се знае, че чрез храната е много малко вероятно да получите пренасищане с хром. Отравяне може се наблюдава при хора, работещи в галваничното производство, ако не се спазват условията за безопасност на труда.
Защо възниква дефицит на хром?
Използването на рафинирани храни като захар, фино смляно пшенично брашно, газирани напитки и сладки изделия допринася за намаляване на съдържанието на хром в организма.
Стресът, липсата на протеини в диетата, инфекциите и физическата активност също допринасят за намаляване на съдържанието на хром в кръвта и интензивното му отделяне.
Заключение
В заключение може да обобщим, че ако не сте човек, който активно спортува или вашата работа не се изразява в тежък физически труд, то е достатъчно да приемате растителна и месна храна, да избягвате консервите и полуфабрикатите и няма да имате проблеми, свързани с недостиг на хром. Ако не ви е възможно да се храните балансирано, е добре да приемате витамини, съдържащи хром и други микроелементи.
edaplus.info
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
ЖИВИ ВИТАМИНИ капсули 680 мг * 30 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ
ЦЕНТРУМ A - Z МЪЖЕ таблетки * 30
БИО НАТУРАЛ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С МЕД И МЛЯКО 250 мл
ОРТОМОЛ СПОРТ * 30 дневни дози
Безплатна доставка за България!ХИП БИО 1 КОМБИОТИК 350 г
БАБУШКА АГАФИЯ МАСКА ЗА КОСА - ИНСТАНТНА 100 мл
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Минерали и микроелементи
- Полезни свойства на хром
- Лечение с помощта на минерали
- Хлор - въздействие върху организма и хранителни източници
- Сярата в храните и как влияе върху организма
- Кобалт - влияние върху организма и хранителни източници
- Полезни свойства на селена и хранителни източници
- Импатиенс валериана, Циганче
- Алуминий - полезен или вреден е за консумация
- Полезен ли е никелът и кои са хранителните му източници
- Ванадий - значение за човешкия организъм
Коментари към Същност и роля на микроелемента хром в човешкото тяло