Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Хранителни съставки Минерали и микроелементи Титан - въздействие върху организма и източници

Титан - въздействие върху организма и източници

от 09 ное 2017г., обновено на 25 фев 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Титан - въздействие върху организма и източници - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Титанът е един от недостатъчно изучените елементи, който се използва активно в науката, техниката, медицината и много други области от човешкия живот.

Металът е със сребристосив цвят. Не се разтваря във вода. Плътността му не е голяма, затова е лек. В същото време е много здрав и лесно се поддава на обработка, което се дължи на неговата пластичност. Устойчив е на корозия в морска вода и хлор.

Титанът е открит в Корнуол, Великобритания, от Уилям Грегор през 1891 г. Мартин Хайнрих Клапрот наименува елемента "титан" в чест на титаните от гръцката митология.

Елементът се среща в редица минерални залежи, главно рутил и илменит, които са широко разпространени в земната кора и литосферата. Среща се и в почти всички живи същества, скалите и почвите.

Вредно ли е въздействието на титана върху организма?

Въздействието на титана върху организма се определя от физикохимичните свойства на елемента. Частиците му са много малки, но не могат да проникнат през кожата, а попадат в човешкото тяло само чрез храната, водата и въздуха. Прониквайки в клетъчната структура могат да влияят върху работата й. Смята се, че поради инертността си макроелементът не взаимодейства химически с дразнители и не е токсичен. Той обаче влиза физически в контакт с клетките на тъканите, органите, кръвта и лимфата, което води до тяхното механично увреждане. По този начин със своето действие елементът може да увреди едноверижна и двойноверижна ДНК, хромозоми, което от своя страна да бъде предпоставка за развитие на рак и увреждания на генетичния код.

Негативното действие на титана е свързано с факта, че е тежък метал. Попадайки в организма, не се разпада, а се утаява в органите и тъканите на човека, като ги трови и повлиява неблагоприятно жизнените процеси.

Веществото не корозира и е устойчиво на действието на киселините и основите, затова стомашният сок не е в състояние да му въздейства.

Доказано е, че тютюнопушенето увеличава многократно постъпването на метала в белите дробове чрез въздуха.

Усвояване и съдържание на титана в организма

Титанът се усвоява по-добре през стомашно-чревния тракт - 1-3%, а през дихателните пътища - само 1%. Съдържанието му в организма е концентрирано в белите дробове (30%). Елементът се съдържа също в надбъбречните жлези, далака, щитовидната жлеза, лимфата, плацентата, главния мозък, майчината кърма, костите, ноктите, косата и епителните тъкани.

Полезно въздействие на титана

Веществото, намиращо се в костите, е от значение за тяхното зарастване при счупване. Положителното действие се наблюдава при възстановителните процеси, протичащи в увредените стави на костите при артрит и артроза.

Металът е силен антиоксидант. Отслабвайки действието на свободните радикали върху кожните клетки и кръвта, той предпазва целия организъм от преждевременно стареене.

Концентрирайки се в частите на мозъка, отговорни за зрението и слуха, титанът действа положително върху тяхното функциониране. Наличието му в щитовидната и надбъбречната жлеза говори за неговото участие при производството на хормоните, изпълняващи роля в обмяната на веществата.

Титановите съединения имат способността да не пропускат късовълновата ултравиолетова радиация и не се абсорбират чрез кожата, затова може да се използват за нейна защита от ултравиолетовите лъчи.

Дневна необходимост от титан

В човешкото тяло се съдържат около 20 мг титан, като 2,4 мг от тях са в белите дробове. Всеки ден организмът приема чрез храната 0,85 мг от веществото, 0,002 мг с водата и 0,0007 мг с въздуха.

Дневната норма, допустима за човека, е условна, тъй като последствията от веществото върху органите не са напълно изследвани. Приблизителната доза е около 300-600 мкг за денонощие. Няма клинични данни относно реакции при прием на по-големи количества.

Недостиг на титан

Не са открити състояния, при които е възможен недостиг на веществото, затова учените смятат, че такива не съществуват. Но дефицит на титан се наблюдава при повечето от тежките заболявания, което може да влоши състоянието на пациента. Липсата се набавя чрез прием на съдържащи титан препарати.

Излишък на титан

Не се регистрира излишък от макроелемента при еднократното постъпване в организма. По-голяма опасност представлява системното увеличаване на концентрацията от веществото в дихателните органи, защото това води до увреждане на дихателната и лимфна системи. Съществува пряка връзка между протичането на заболяването силикоза и съдържанието на елемента в белите дробове. Колкото повече титан има в тях, толкова по-тежко протича заболяването.

Натрупване на тежкия метал в организма се наблюдава при хора, работещи в химически и металургични предприятия. Най-опасен е титановият хлорид - за 3 години работа в такива условия се развиват тежки хронични заболявания.

Източници на титан

Както вече споменахме в началото, веществото попада в организма основно чрез храната и водата. Съдържа се най-вече в бобовите (грах, бял и червен боб, леща, нахут) и зърнено-житните (ечемик, ръж, овес, елда, пшенични зърна) култури, както и в кайсиевия сироп. Открива се и в млечните и месни продукти, и в яйцата.

Концентрацията в растенията е по-висока, в сравнение с тази в храните с животински произход.

Употреба на титана

Употреба на титана в медицината и в хранителните продукти.

Във всички хранителни продукти, в чийто състав влиза оцветител Е 171, се съдържа титанов диоксид. Използва се при приготвянето на сосове и подправки.

Въпреки че елементът не е изследван напълно, той активно се прилага във всички сфери на медицината. Поради своята здравина, корозионна устойчивост и биологична инертност, намира приложение в протезирането за направата на импланти. Употребява се в стоматологията, неврохирургията, ортопедията, от него се изработват хирургични инструменти.

Титанов диоксид се прилага при лечението на кожни заболявания, като хейлит, херпес, акне, възпаления на устната лигавица.

Никел-титаниева сплав се използва за реконструкция на ларинкса и трахеята след отстраняване на злокачествено новообразувание. Употребява се при лечението на инфектирани рани в комбинация с разтворими антибиотици.

Открити са редица възможности за бъдещо изучаване на елемента, тъй като неговите физикохимични показатели са високи и биха могли да донесат огромна полза за човечеството. 

Източник:

healthline.com; xcook.info
Снимки: flickr.com; freepik.com

Още по темата:
  • Хлор - въздействие върху организма и хранителни източници Хлор - въздействие върху организма и хранителни източници
  • Алуминий - полезен или вреден е за консумация Алуминий - полезен или вреден е за консумация
  • Полезен ли е никелът и кои са хранителните му източници Полезен ли е никелът и кои са хранителните му източници
  • Сярата в храните и как влияе върху организма Сярата в храните и как влияе върху организма
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СЪСТАВКАТА

ЕВЕЛИН КОЗМЕТИКС ЛАК ЗАЗДРАВИТЕЛ ЗА НОКТИ С ДИАМАНТИ ЗА ЧУПЛИВИ И ЦЕПЕЩИ СЕ НОКТИ
7.90лв.

ЕВЕЛИН КОЗМЕТИКС ЛАК ЗАЗДРАВИТЕЛ ЗА НОКТИ С ДИАМАНТИ ЗА ЧУПЛИВИ И ЦЕПЕЩИ СЕ НОКТИ

ТИГАН С НЕЗАЛЕПВАЩО ПОКРИТИЕ LIVINGTON TITAN PAN 24 см
189.00лв.

ТИГАН С НЕЗАЛЕПВАЩО ПОКРИТИЕ LIVINGTON TITAN PAN 24 см

Безплатна доставка за България!
БИО НАТУРАЛ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С МЕД И МЛЯКО 250 мл
5.30лв.

БИО НАТУРАЛ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С МЕД И МЛЯКО 250 мл

ЖИВИ ВИТАМИНИ капсули 680 мг * 30 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ
28.80лв.

ЖИВИ ВИТАМИНИ капсули 680 мг * 30 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ

ОРТОМОЛ СПОРТ * 30 дневни дози
127.10лв.

ОРТОМОЛ СПОРТ * 30 дневни дози

Безплатна доставка за България!
ХИП БИО 1 КОМБИОТИК 350 г
27.90лв.

ХИП БИО 1 КОМБИОТИК 350 г

Коментари към Титан - въздействие върху организма и източници

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Титан - въздействие върху организма и източници
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 04:52
    Коментирайте "Титан - въздействие върху организма и източници"

СЪСТАВКАТА е свързана към

  • Минерали и микроелементи
  • E171 Титанов диоксид
  • Хлор - въздействие върху организма и хранителни източници
  • Йоден недостиг и природни източници на йод
  • Физиологично значение на микроелементите
  • Алуминий - полезен или вреден е за консумация
  • Лечение с помощта на минерали
  • Полезен ли е никелът и кои са хранителните му източници
  • Сярата в храните и как влияе върху организма
  • Барий - значение за организма и хранителни източници
  • Същност и роля на микроелемента хром в човешкото тяло
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 108 дни, 19 часа и 33 мин.

Натурална козметика базирана на природни съставки от 4A Natural

преди 1410 дни, 14 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 16 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 7 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival