Как да се откажем от хляба: начини и полза - част 1
Днес стана модерно хората да се отказват от консумацията на хляб, производителите на хранителни продукти отбелязват липсата на глутен в тях върху опаковките, блогърите разказват чудеса, които се случват с фигурата след изключването на тестените изделия от ежедневното меню. Така човек започва да се замисля дали наистина си струва отказът от такива продукти.
Всъщност модата се появява вследствие на развитието на промишлеността. Човекът се научава да обработва ориза, брашното и захарта. Започва активно производство на тестени и сладкарски изделия. А сладките печива, хлябът и белият ориз са бързи въглехидрати. Когато чувстваме глад и изядем подобен продукт, нивото на захарта в кръвта се повишава рязко. В мозъка постъпва сигнал за ситост, но след известно време отново сме гладни, тъй като въглехидратите са се усвоили бързо от организма.
В хляба от пълнозърнесто брашно и в зърнено-житните култури се съдържа целулоза, която нормализира работата на червата и нивото на кръвната захар. Затова тези продукти не трябва да се изключват от храненето. Важен е разумният подход и ограниченията следва да бъдат само по отношение на сладките изделия, белите хляб и ориз.
Ползата от такава диета
- постепенно намаляване на телесното тегло, тъй като количеството приемани калории на ден става по-малко;
- нивото на кръвната захар се понижава при ограничаване на сладкото;
- подобрява се работата на червата, тъй като храненето се обогатява с целулоза;
- няма да има резки пристъпи на глад;
- повишава се енергията и се подобрява настроението.
Как да се откажем от хляба?
- Закуската е задължителна, най-добре е тя да бъде каша от зърнено-житни култури. Така организмът ще се засити до обяд и няма да има нужда от междинно похапване.
- Необходимото дневно количество въглехидрати да се приема в рамките на целия ден. Да се консумират пълнозърнести печива, зеленчуци и плодове. Въглехидратите са енергия, те трябва да представляват 50-60% от дневното меню.
- Ограничаването на хляба да става постепенно - първо по филия на ден, след това - по една седмично. Да се ядат черен шоколад, сушени плодове и пресни ягодоплодни като заместители на сладките изделия.
- Мотивацията е важна. Ако телесното тегло е над нормата, то отказът от "празните" калории ще помогне за неговото намаляване.
- В дома да няма наличности от забранените изкушения. Просто не купувайте такива и предупредете за това своите близки.
Във втората част ще видим с какво може да заменим белия хляб, както и дали е възможно отслабване след отказа на такъв.
polzavred.ru
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Ръжен хляб – състав, здравословни ползи и недостатъци
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
- Хлябът наш насъщен… – интервю с Богдан Богданов, майстор на уникален хляб по стари рецепти
- Пълнен хляб с чесново масло и кашкавал
- Консумирайте препечени филийки със зехтин при гастрит
- Рецепти за домашен селски хляб (с хрупкава коричка и с подправки)
- Какво се случва в тялото ни, след като откажем хляба
- Пълнозърнестият хляб е най-полезен
- 22 интересни факта за хляба
- Печени чеснови филийки със зехтин и ароматни подправки
Коментари към Как да се откажем от хляба: начини и полза - част 1