Въглехидрати - обща характеристика, хранителни източници и дневна необходимост - 1 част
Въглехидратите са органични вещества, които дават на организма енергия, така необходима за пълноценното му функциониране. Според химичната си структура те се разделят на прости и сложни.
Към простите се отнасят, съдържащите се в млякото, плодовете и сладките изделия - моно и олигозахариди.
Сложни са съединения като нишесте, гликоген и целулоза. Намират се в зърнено-житните култури, царевицата, картофите и животинските клетки.
Дневна необходимост
За да се чувства човек комфортно, всяка клетка от тялото му трябва да получава необходимата й доза енергия. Без това мозъкът не може да изпълнява своите аналитико-координационни функции, следователно не може да подава съответните команди към мускулите, които по този начин се оказват безполезни. Такова заболяване в медицината се обозначава с термина кетоза.
Профилактика срещу развитие на проблема е набавянето на достатъчни количества въглехидрати. За човек, водещ активен начин на живот, приетото дневно количество не трябва да бъде по-малко от 125 грама.
Ако ежедневието е слабо натоварено, се допуска прием на по-малко въглехидрати, но не под 100 грама за денонощие.
Въглехидратите са главният източник на енергия, постъпващ в организма с храната. На първо място се използват по време на активни умствена и физическа дейности. Следователно, при големи натоварвания и необходимостта е максимална. Последната се завишава още при бременност и през периода на кърмене при жените.
Ниската производителност на труда, пасивният начин на живот намаляват използването на енергия от тялото, респективно и на нуждата от въглехидрати. Почивайки си пред телевизора, четейки книга през уикенда или извършвайки дейност в седящо положение, която не изисква особен разход на енергия, спокойно може да намалите приема на въглехидрати в рамките на допустимите норми, без да навредите на организма си.
Усвояване
Както вече казахме по-горе, въглехидратите се разделят на прости и сложни по отношение на химичната си структура. Когато говорим за степента на усвояване обаче, се обособяват следните три групи: бързо-, бавно- и неусвоими.
Бързо усвоими са въглехидрати като глюкоза, фруктоза, галактоза. Те се отнасят към класа на т.нар. монозахариди. Някои хранителни продукти, в чиито състав има такива са: мед, карамел, банани, шоколад, фурми и други.
Най-важният въглехидрат за хората е глюкозата. Точно тя е отговорна за енергийната обезпеченост на организма. Под въздействието на физико-химичните реакции, произтичащи в тялото, фруктозата и галактозата се превръщат в молекули на глюкозата.
Що се отнася до сложните въглехидрати, те обикновено се усвояват по-бавно, и както вече казахме, се съдържат в животинските клетки и тъканите на растенията.
Растителните въглехидрати на свой ред се разделят на смилаеми и несмилаеми. Към първите се отнася нишестето, което се състои от молекули на глюкозата, построени по специален начин, така, че да се изисква повече време за тяхното разпадане.
Въпреки че влиза в групата на въглехидратите, растителната целулоза не дава енергия на тялото, тъй като представлява неразтворима част от растителните клетки. Тя обаче участва активно в храносмилателните процеси.
Във втората част ще продължим с информация за източниците на въглехидрати, както и за ролята на последните за човешкия организъм.
edaplus.info; fitbreak.ru; medaboutme.ru
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
АМИКС КАРБО ДЖЕТ БЕЙСИК прах 6 кг
АМИКС КАРБО ДЖЕТ ГЕЙН прах 1 кг
АМИКС АНАБОЛИК МАСТЕР 2200 гр.
Безплатна доставка за България!ПЮР НУТРИШЪН ЛИЙН МАСС прах 2720 г
СПОНСЕР ЕНЕРДЖИ ИЗОТОНИК 60 гр. * 20
АМИКС КАРБО ДЖЕТ ГЕЙН прах 2.250 кг
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Въглехидрати
- Разграждане на въглехидрати
- Какво е захарозата и как влияе при диабет
- Обмяна на въглехидратите
- Какво се случва в тялото ни, след като откажем хляба
- Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
- Ечемик
- Глюкоза - основен източник на енергия за човека
- Малтодекстрин
- Въглехидрати - обща характеристика, хранителни източници и дневна необходимост - 2 част
- Въглехидратната ротация като метод за отслабване
Коментари към Въглехидрати - обща характеристика, хранителни източници и дневна необходимост - 1 част