Ползи и източници на пектин
Пектинът представлява пречистен полизахарид, получен чрез екстракция на цитрусова или ябълкова маса. Това уникално влакно се съдържа в плодовете и зеленчуците. Представлява разтворими фибри, известни като полизахариди с дълга верига от несмилаеми захари. При нагряване в присъствието на течност пектинът се разширява и се превръща в гел, което го прави чудесен сгъстител за конфитюри и желета.
На практика пектинът не се усвоява от храносмилателната система. По своята същност той е разтворима целулоза. Заедно с другите продукти преминава през червата и всмуква вредните вещества и холестерол, които след това изхвърля.
Хранителен състав на пектина
Пектинът не съдържа почти никакви калории и хранителни вещества. В 29 грама течен пектин има:
- 3 калории;
- 0 грама протеин;
- 0 грама мазнини;
- 1 грам въглехидрати;
- 1 грам фибри.
Пектинът на прах има подобно хранително съдържание. Нито в течния, нито в този на прах има значителни количества витамини и минерали. Всичките въглехидрати и калории в тях идват от фибрите. В състава на някои продукти, наречени пектинови сухи смеси, влизат добавена захар и калории. Тези смеси могат да се използват за приготвяне на конфитюри и желета.
Употреба на пектина
Пектинът се използва предимно в производството на храни и в домашни условия като сгъстител и стабилизатор. Добавя се към търговски продукти и домашно приготвени конфитюри, желета и консерви. Може да се добави и към ароматизирано мляко и млечни напитки като стабилизатор. За домашна употреба пектинът се продава като бял или светлокафяв прах, както и под формата на безцветна течност.
Използва се и като разтворима добавка фибри, често продавана под формата на капсули. Разтворимите фибри могат да помогнат за облекчаване на запека, понижаване на нивата на холестерола и триглицеридите, подобряване нивата на кръвна захар и насърчаване здравословното тегло.
Тези хранителни фибри са ключов компонент в покритията на някои лекарства.
Източници на пектин
Пектинът се намира в почти всички плодове и зеленчуци, съдържа се в клетъчните стени на всички зелени растения.
- Плодовете, богати на пектин са ябълките, бананите, портокалите, грейпфрутите, нектарините, крушите, прасковите, фурмите, сливите, смокините, лимоните, лайма, маракуята.
- По-малки количества има в пъпешите, ананасите, вишните, боровинките, ягодите, малините, граха.
Количеството естествено срещащ се пектин зависи от зрялостта на плодовете. Току-що узрелите плодове имат най-високо съдържание от него, а в процеса на узряване, той намалява.
Съдържание на пектин в някои плодове:
- цитрусови кори - 30%;
- ябълки - 1,5%;
- моркови - 1,4%;
- портокали - 1-3,5%;
- кайсии - 1%;
- вишни - 0,4%.
Ползи за здравето от пектина
Пектинът е важен за стабилизирането на обмяната на веществата, намалява холестерола в организма, подобрява периферното кръвообращение и перисталтиката на червата. Най-ценното му свойство е това, че е в състояние да пречисти живите организми от вредните вещества. Продуктът е натурален и ефективен, старателно "почиства", без да оставя след себе си "замърсявания" и без да нарушава бактериологичния баланс в организма.
Много специалисти наричат пектина "санитар" на човешкото тяло, именно поради способността му да извежда от него така вредните токсини, радиоактивни елементи, йони на тежките метали и пестициди.
Пектинът оказва умерено противовъзпалително действие върху стомашната лигавица при язви, създава оптимални условия за развитието на полезни бактерии и микроби.
1. Подобрява нивата на кръвна захар и холестерол
Проучвания установяват, че консумацията на пектин понижава нивата на кръвна захар и подобрява функцията на хормона инсулин, което помага в регулирането на диабет тип 2.
Също така може и да подобри нивото на мазнини в кръвта чрез свързване с холестерола в храносмилателния тракт, за да не се абсорбира, което би могло да намали риска от сърдечни заболявания.
Приемът на ябълков пектин понижава нивата на холестерол и кръвното налягане, като така подобрява здравето на сърцето. Това вещество се свързва с жлъчните киселини в тънкото черво и по този начин повлиява благоприятно нивата на холестерол. Проучване установява, че пектинът намалява лошия (LDL) холестерол, без да се отразява на добрия (HDL). Има тенденция да понижава общия холестерол с 5 до 16%. Това го прави особено полезен в за включване в храненето за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания.
Ябълковият пектин може да повлияе на кръвното налягане, като го понижава.
2. Намалява риска от рак на дебелото черво
Пектинът помага за намаляване на възпалението и клетъчните увреждания, които могат да предизвикат образуването на ракови клетки в дебелото черво.
Твърди се, че пектинът може да намали риска от рак, като инхибира абсорбцията на протеина галектин-3, високите нива, на който са свързани с повишен риск от рак на дебелото черво.
3. Пектинът помага при отслабване
Увеличеният прием на фибри е свързан с намален риск от наднормено тегло и затлъстяване. Смята се, че това е така, защото фибрите засищат и повечето храни, които ги съдържат в по-големи количества са нискокалорични.
Гелът, който се образува при смесването на пектина с вода, запълва стомаха и забавя процеса на изпразване. Това може да направи отслабването по-лесно, поради засилване чувството на пълнота за по-дълго време.
Консумирането на 30 грама фибри на ден може да помогне в борбата с излишните килограми. Освен това пектинът подобрява реакцията на организма към инсулин, понижава ефективно кръвното налягане и холестерола, нормализира движенията на червата и ги поддържа здрави. Дневните потребности от фибри варират в зависимост от възрастта и пола. Пълноценните хранителни източници са по-добри от използването на добавки или обогатени храни.
4. Помага при стомашно-чревни проблеми
Запекът и диарията са често срещани оплаквания, които могат да бъдат облекчени чрез консумация на пектин. Около 14% от хората по света се справят с хроничния запек по този начин.
В 4-седмично проучване, проведено с 80 души, които страдат от запек, е установено, че хората, приемащи 24 грама пектин дневно, имат по-голяма популация от здрави бактерии в червата си и по-малко симптоми на запек от контролната група.
Това уникално влакно може да образува защитна бариера около лигавицата на червата, за да предотврати навлизането на вредните бактерии в човешкото тяло.
5. Подобрява чревното здраве
За поддържане на чревния микробиом в добро здраве трябва да се приемат както пребиотици, така и пробиотици. Пробиотиците са полезните бактерии в червата, които разграждат определени храни и усилват синтеза на витамини от група B. Пребиотиците са храна за добрите бактерии. Тъй като стимулира растежа и активността на полезните бактерии, ябълковият пектин се счита за пребиотик. Може да помогне за инхибиране на растежа на вредните бактерии (като Clostridium и Bacteroides) в храносмилателния тракт.
6. Укрепва косата и кожата
Косопадът засяга милиони хора и се определя като труден за лечение. Доказателства свързват ябълковия пектин с по-здрави коса и кожа. Той се добавя дори в козметични продукти като шампоани за подобряване плътността на косата. Препоръчва се консумацията на цели ябълки, тъй като те съдържат витамин C, който помага за поддържане кожата здрава.
Вреди и противопоказания на пектина
Пектинът има малко странични ефекти. Може да повлияе неблагоприятно на храносмилането при някои хора, като причини газове или подуване на корема. Трябва да се избягва от тези, коита са алергични към хранителните източници на пектин. Повечето търговски продукти и добавки се правят от ябълки или обелки на цитрусови плодове. Ако не сте сигурни дали да консумирате дадения продукт, поради възможна алергична реакция, консултирайте се с вашия лекар.
healthline.com; livestrong.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
СПОНСЕР ЕНЕРДЖИ ЛИКУИД СОЛТИ 35 гр. * 40
Безплатна доставка за България!СФД НУТРИШЪН МАС АКТИВАТОР 7000 г
АМИКС МР. ПОПЪРС РАИЗ МАШ 600 гр.
БИОТЕЧ ХИПЕР МАСС 4000 г ОВКУСЕН
Безплатна доставка за България!СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС КАРБО ЕНДЖИН 1000 гр.
АМИКС ОПТИМАС БИЙФ 2500 гр.
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Въглехидрати
- Пектинът – същност и здравословни ползи
- Разграждане на въглехидрати
- Какво е захарозата и как влияе при диабет
- Обмяна на въглехидратите
- Какво се случва в тялото ни, след като откажем хляба
- Дрян обикновен
- Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
- Ечемик
- Глюкоза - основен източник на енергия за човека
- Малтодекстрин
Коментари към Ползи и източници на пектин