Как да "храним" гръбначния стълб
Гръбначният стълб е опората на цялото тяло. Образувайки аксиалния скелет, той заедно с прикрепените към него ребра, предпазва жизненоважните бели дробове и сърце от механични увреждания, участва в движението на тялото. Освен това, благодарение на гръбнака ние можем да ходим на два крака.
В костен "калъф" на тази част от тялото е разположен гръбначния мозък, от който се отклоняват нервните "коренчета" към всички органи и тъкани на организма. Изпълнявайки ролята на проводник на нервните импулси, идващи от главния мозък, гръбначният стълб се дели на сегменти, които са отговорни за работата на различни структури в организма.
На всички ни е ясно, че гръбнакът е изключително важен. Ето защо, за да се грижи той за нас, трябва и ние да се сещаме за него. Един от начините да му подарим здраве и сили е като го "храним" правилно.
Полезни храни за гръбначния стълб
- Зелени листни зеленчуци. Съдържат голямо количество органичен калций, който е необходим, за да бъде здрав и силен гръбнакът. Особено полезни са: целината, спанакът, люцерната и къдравото зеле (алабаш).
- Млечни продукти, извара и сирена. Натуралното мляко, кефирът, киселото мляко и други подобни храни са здравината на цялата костна система, включително и гръбнака. Съдържащият се в тях калций, не се депозира под формата на камъни, а напълно се изразходва за нуждите на костната система.
- Лук и чесън. Предпазват гръбнака от инфекциозни заболявания, укрепвайки имунитета на организма.
- Моркови. Те са отличен антиоксидант, в състояние са да забавят процесите на стареене на организма. Консумацията на морковен сок с мляко допринася за растежа и регенерирането на костната тъкан.
- Тлъста риба и морски продукти. Съдържат органичен фосфор и полиненаситени мастни киселини, които са необходими за здравината на прешлените.
- Желе, хрущяли и морско зеле. Тези продукти са богати на вещества, осигуряващи нормалната работа на междупрешленните дискове.
- Черен дроб на риба, яйчен жълтък и краве масло. Източници на витамин Д, който е отговорен за запазването на калция в прешлените.
- Херинга и зехтин. Съдържат витамин F, който действа противовъзпалително върху гръбнака.
- Цитруси, касис и шипка. Сигурни източници на витамин С, отговорен за храненето на гръбначния стълб.
Вредни за гръбнака продукти
- Чай, кафе, газирани напитки. Извеждат калция от костната система, което омекотява прешлените.
- Алкохол. Вследствие на спазмите на кръвоносните съдове след употреба на алкохол, се нарушава храненето на костната и хрущялната тъкани на гръбначния стълб, а също и на гръбначния мозък.
- Овесени продукти. Затруднява усвояването на калция.
- Тлъсто месо. Тъй като съдържа голямо количество холестерол, може да се наруши проходимостта на кръвоносните съдове, вследствие на което се влошава храненето на гръбнака.
- Сол. Прекомерната й употреба задържа течността в организма. Това може да повлияе върху състоянието на главния мозък, разположен във вътрешността на гръбначния стълб. Той може да се свие в резултат на намиращите се до него кръвоносни съдове, препълнени с течност.
Общи препоръки
- За да бъде здрав гръбначният стълб, трябва да му се осигури пълноценно хранене и да се спазват средните препоръки:
- да се спи на плоско, равно и достатъчно меко легло;
- да се редуват работа и почивка, да се води активен начин на живот, да се прави специална лечебна гимнастика за гръбнака, която да изправи стойката и да укрепи мускулите на гърба;
- умерено хранене; разтоварващите дни и лечебното гладуване пречистват добре организма от шлаки и ускоряват извеждането на сол от организма;
- да се подсилва имунната система, тома може да предотврати възпаления на гръбначния мозък, да зареди тялото с жизненост и енергия;
- за да се избегне деформиране на прешлените, трябва да се усвои правилното вдигане на тежести;
- да не се обуват неудобни обувки, които променят походката; ако се носят такива, се увеличава рискът от изкривяване на гръбначния стълб и междупрешленните дискове;
- благоприятно въздействие върху гръбнака оказват следните процедури: масаж, мануална терапия, физиотерапия и рехабилитация, гимнастика на ставите, акупунктура, хирудотерапия (терапия с пиявици).
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАКТАНА БИО 3 OT 10 месец 600 г
ХРАНА, ЗДРАВЕ И ЩАСТИЕ - ОПРА УИНФРИ - ХЕРМЕС
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - НАЙ-ПОЛЕЗНИТЕ ХРАНИ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
СИЛНИТЕ ХРАНИ ЗА МОЗЪКА - НИЙЛ БАРНАРД - ИЗТОК - ЗАПАД
АПТАМИЛ 1 AR 400 г NUTRICIA
НАН 1 ОПТИПРО 800 г НЕСТЛЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Лечение на ботулизъм
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
- Методът на Маккензи при лечение на болка в кръста
- Алтернативно лечение на дископатия
- И билките имат странични ефекти
- Регулация на слюноотделянето
- 4 йога пози, които освобождават напрежението в гръбначния стълб
Коментари към Как да "храним" гръбначния стълб