Чесън - състав, полезни свойства и противопоказания
Чесън или чеснов лук е многогодишен зеленчук от семейство Лукови. В една глава от него се съдържат много на брой отделни скилидки. Суров той има силна и остра миризма, която при готвене става по-мека. Зеленчукът произвежда химикал, наречен алицин, който му придава лечебни свойства и характерния мирис.
Намира приложение в кулинарията и като лекарство за широк спектър от заболявания и състояния. Употребява се от хората от хиляди години. Зеленчукът има редица ползи за здравето както суров, така и сготвен, притежава антибиотични свойства.
Чесънът се консумира най-често при състояния, свързани със сърцето и кръвоносната система, като високо кръвно налягане, високи нива на холестерол или други мазнини (липиди) в кръвта (хиперлипидемия) и втвърдяване на артериите (атеросклероза).
В храни и напитки се добавя пресен чесън, на прах или чесново масло, за да внесат аромат.
Древните цивилизации го използвали за лечение на астма, храносмилателни разстройства, сърдечни заболявания, инфекции, респираторни разстройства, тумори и дори чревни червеи. Днес претенциите за ползите за здравето от чесъна включват по-ниски кръвно налягане и холестерол, противовъзпалителен ефект, намален риск от рак и по-силна имунна система.
Хранителна стойност на чесъна
Зеленчукът от семейство Лукови е нискокалоричен, но и питателен. В една скилидка (3 грама) суров чесън съставът е следният:
- 4,5 калории
- 0,2 грама протеин
- 1 грам въглехидрати
- 0,06 грама фибри
- Манган - 2% от дневната потребност*
- Витамин В6 - 2%*
- Витамин С: 1%*
- Селен - 1%*
Освен това е добър източник на калций, мед, калий, фосфор, желязо и витамин В1.
Полезни свойства на чесъна
Няма място за съмнение относно лечебните свойства на чесъна. Въпреки всичките му недостатъци (като неприятния дъх в устата след консумацията му), той е отлично антибактериално средство, добро лекарство срещу скорбут, едно от най-добрите природни средства за укрепване на капилярите, също така и отличен адаптоген. Американски учени доказват, че има положително въздействие върху сърдечната работа. Проведен е експеримент, който показва, че тази подправка намалява напрежението в кръвоносните съдове. Свойствата на чесъна се дължат на наличието на алицин в съдържанието му, който е и причината за характерната миризма в устата след консумиране. При проникването на това вещество в стените на кръвоносните съдове, то взаимодейства с еритроцитите, в резултат се образува сероводород.
Известно е, че сероводородът помага за намаляването на напрежението в кръвоносните съдове, тоест веществото спомага за по-добър приток на кръв. Това води до понижаване на кръвното налягане, което дава възможност да се осигури повече кислород на жизненоважни органи и да се намали натоварването на сърцето.
Чесънът повишава нивото на тестостерона и намалява това на катаболния хормон кортизол. Кортизолът винаги се отделя в отговор на тренировъчния стрес, тъй като всяка тренировка предизвиква неизбежно разрушаване на мускулната маса. Друг е въпросът, че упражнението стимулира секрецията на анаболния хормон тестостерон, който прави точно обратното - повишава мускулната маса. Чесънът ще ви помогне да насочите хормоналния баланс към анаболизма и така да ускорите растежа на мускулите.
Освен това стабилизира имунитета и се бори с простудата. Полезен е при лечение на вирусни заболявания, намалява нивото на холестерола, подходящ за лечение и профилактика на сърдечно-съдови заболявания, за профилактика на инфаркт и инсулт, в борбата с рака, за повишаване на мъжката потентност.
Вредни свойства и противопоказания на чесъна
Много се говори за ползата от това растение, но рядко за вредата от него. Споменахме за неприятната миризма след употреба, трябва да кажем, че и не е подходящ за диетично хранене, защото увеличава апетита. Може да навреди сериозно при заболявания на черния дроб, стомаха и бъбреците. Противопоказен е при язвени болести на стомаха и дванадесетопръстника, хроничен гастрит, при други заболявания на стомашно-чревния тракт. Токсичните елементи, които се съдържат в чесъна, са вредни за храносмилането. Противопоказен е при епилепсия, може да предизвика пристъп. Също при хемороиди, за бременни и кърмачки, в частност, заради вредата, която може да нанесе на мозъка. Информацията, че това растение вреди на мозъка шокира. Вредата идва от това, че чесънът съдържа сулфанил - хидроксилен йон, който прониква в кръвта на мозъка и е опасен за висшите бозайници.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 70.0 мл. |
Белтък | 6.5 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 21.2 гр. |
Калории | 106 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРЯН + ЧЕСЪН + ВИТАМИН С + ЦИНК капсули * 30 VIRIDIAN
ХЕРЦФИТ капсули * 180 SANCT BERNHARD
ПЮР НУТРИШЪН ХОЛЕСТЕРОЛ КОНТРОЛ капсули * 60
НУТРАВИТА ВЕГАН КОЛАГЕН КОМПЛЕКС капсули * 180
Нов ПРОМОЧЕРЕН ЧЕСЪН капсули 750 мг * 30 ХЕЛТ ЕЙД
СУОНСЪН ФУЛ СПЕКТРУМ БИЛКИ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО капсули * 30 SW1675
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Домашно лечение на синузит с чесън и мед
- Как да излекувате гъбичките по ноктите за седмица с чесън
- Гарнитура от задушени моркови с чесън, риган и лимон
- Масло от чесън - ползи и употреба
- Лечебни ползи от чесън
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- 5 вреди от честото консумиране на чесън
- Чесън
- Втривайте чесън в скалпа, за да удължите и сгъстите косата
- Рулца от печени чушки с извара и орехи
Коментари към Чесън - състав, полезни свойства и противопоказания