Стар лук (кромид) - състав и полезни свойства
Старият лук е член от семейство Лукови, към което принадлежат и чесъна, праз лука и дивия лук. Тези зеленчуци съдържат витамини, минерали и мощни растителни съединения, за които е доказано, че укрепват здравето на човека. Факт е, че лечебните свойства на лука са познати още от древни времена, когато се е използвал за лечение на заболявания като главоболие, сърдечни болести и рани в устата. Други имена, под които може да го срещнете, са кромид лук или само лук. Използват се предимно луковиците на растението след като узрее напълно, както и листата му, когато зеленчукът е още млад (нарича се пресен лук или зелен лук). Има силен и лют вкус, остра миризма. При готвене вкусът става сладък, а мирисът се омекотява. Луковиците на лука имат най-разнообразна форма и се използват по целия свят в кулинарията.
Здравни ползи
Старият лук има бактерицидни и антисептични свойства, бори се с вирусите и съдържа в себе си живителната сила на земята. Съдържа незаменими аминокиселини: валин, левцин, метионин, треонин, трептофан. Подобрява апетита, усвояването на храната, повишава способността на организма да се бори с инфекциозни заболявания. Използва се при стомашно-чревно разтройство, при атеросклероза, хипертония, обща умора, простудни заболявания, намалена полова активност. В медицината се използва в борбата със скорбут и като противоглистно средство. Пресният сок от лук, в комбинация с мед, е добро средство за лечение на перде на очите, бронхит, кашлица и гъбични заболявания по кожата. Използва се също при безсъние и ревматизъм. Каша от пресен лук се употребява срещу грип, за лечение на дерматити, срещу ухапвания от комари, косопад, за премахване на мазоли и брадавици. Печеният лук се прилага при фурункули, а прясно нарязаният - срещу главоболие. Празът се препоръчва при затлъстяване и при камъни в бъбреците.
В народната медицина лукът се използва за лечение на хрема, абсцеси, кашлица, за заздравяване и растеж на кожата, за лечение и профилактика на атеросклероза, при простуда, при хемороиди и гастрит, при зъбобол.
1. Богат източник на хранителни вещества
Лукът е зеленчук с висока хранителна плътност, което означава, че има ниско съдържание на калории и е зареден с витамини и минерали. В една средно голяма глава кромид има само 44 калории и значително количество витамини, минерали и фибри.
Зеленчукът е богат източник на витамин C, който участва в регулиране на имунната система, производството на колаген, възстановяване на тъканите и усвояването на желязото. Този витамин също действа и като мощен антиоксидант в тялото, предпазва клетките от увреждане, причинено от свободните радикали (нестабилни молекули). Зеленчукът е богат на фолиева киселина (витамин B9) и пиридоксин (витамин B6), които имат ключова роля в метаболизма, производството на червени кръвни клетки и нервната функция. Кромидът е добър източник и на калий, който е необходим за нормалната функция на клетките, баланса на течности, предаването на нервните импулси, бъбречната функция и мускулното свиване.
2. Поддържа сърцето здраво
Лукът съдържа антиоксиданти и съединения, които се борят с възпалението, намаляват триглицеридите, нивата на холестерола и риска от сърдечни заболявания. Мощните противовъзпалителни свойства могат да помогнат за намаляване на високото кръвно налягане и предпазване от кръвни съсиреци.
Кверцетинът е флавоноиден антиоксидант с мощни противовъзпалителни свойства, съдържащ се в големи количества в лука. Допринася за намаляване рисковите фактори за сърдечни заболявания.
В лука се съдържат над 25 различни разновидности флавоноидни антиоксиданти. Това са съединения, които инхибират окисляването - процес, който води до клетъчно увреждане и допринася за заболявания като рак, диабет и сърдечни болести.
3. Съдържа борещи се с рака съединения
Консумирането на зеленчуци от семейство Лукови като чесън и лук е свързано с по-малък риск от някои видове рак, включително на стомаха и на дебелото черво. Това се дължи на серните съединения и флавоноидните антиоксиданти, намиращи се в зеленчуците от това семейство.
В кромида има уникална сярна молекула, наречена онионин А, за която е доказано, че намалява развитието на тумори и забавя разпространението на рака на яйчниците и белите дробове.
Старият лук съдържа също фисетин и кверцетин, флавоноидни антиоксиданти, които могат да инхибират растежа на тумори.
4. Поддържа контрола на кръвната захар
Специфични съединения, открити в лука, като кверцетин и серни съединения, притежават антидиабетни ефекти. Кверцетинът взаимодейства с клетките в тънките черва, панкреаса, скелетните мускули, мастната тъкан и черния дроб, за да контролира регулирането на кръвната захар в цялото тяло.
5. Увеличава плътността на костите
Освен млечните продукти, много други храни, включително и лука, поддържат костите здрави. Смята се, че кромидът помага за намаляване на оксидативния стрес, засилва нивата на антиоксиданти и намалява загубата на кости, което може да предотврати остеопорозата и да повиши костната плътност.
6. Има антибактериални свойства
Лукът може да се бори с потенциално опасни бактерии като Ешерихия коли. Освен това е доказано, че екстрактът от лук инхибира растежа на бактерията Вибрио холера, която е основен проблем за общественото здраве в развиващия се свят. Кверцетинът, извлечен от лука, е особено мощен антиоксидант, който се бори с бактериите.
7. Подобрява храносмилането
Лукът е богат източник на фибри и пребиотици, които са необходими за оптималното здраве на червата. Пребиотиците са несмилаем вид фибри, които се разграждат от полезните чревни бактерии, създавайки късоверижни мастни киселини - включително ацетат, пропионат и бутират. Изследванията показват, че тези късоверижни мастни киселини укрепват здравето на червата, засилват имунитета, намаляват възпалението и подобряват храносмилането.
Освен това, консумацията на храни, богати на пребиотици, спомага за увеличаване на пробиотиците, като щамовете на лактобацилите и бифидобактериите, които са от полза за здравето на храносмилателната система. Диета, богата на пребиотици, може да помогне за подобряване на усвояването на важни минерали като калций и да подобри здравето на костите.
Лукът е особено богат на пребиотиците инулин и фруктоолигозахариди. Те помагат за увеличаване на броя на полезните бактерии в червата и подобряване на имунната функция.
8. Лесно се добавя към диетата
Кромидът е основен продукт в кухните по целия свят. Може да се консумира суров, пържен, печен, добавен към салати, супи и ястия, за да им придаде приятен аромат и характерен вкус.
Противопоказания
Лукът е безопасен, когато се консумира в умерени количества. Страничните ефекти от приема му могат да бъдат:
- дразнене на кожата;
- екзема след контакт на кожата с него;
- насълзяване на очите от аромата му;
- стомашно разстройство;
- стомашни болки;
- забавено съсирване на кръвта и увеличен риск от кървене, ако се консумира за лечение;
- алергични реакции (вероятно при хора, които са алергични към див пелин и целина);
- понижаване на кръвната захар;
- увеличени симптоми при хора с лошо храносмилане.
healthline.com; webmd.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 86.0 мл. |
Белтък | 1.7 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 9.5 гр. |
Калории | 44 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СВИНСКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОБЕДНО МЕНЮ ГЮВЕЧ 220 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ЗЕЛЕНЧУКОВА ЯХНИЯ С ОРИЗ И ПИЛЕШКО МЕСО 220 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ КАРТОФИ СЪС ЗЕЛЕН ФАСУЛ И ПУЕШКО МЕСО 220 г
ДОМАШЕН ДОКТОР УКРЕПВАЩ ШАМПОАН С ЛУК И ЧЕСЪН 300 мл
БИОХЕРБА ЛУКОВ ШАМПОАН 270 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Ползи и вреди на червения лук
- Правете компрес на натъртеното място с кромид лук
- Пилешки дробчета с лук
- Гарнитура от леща с лук и домати
- Свалете високата температура с лук
- Направете си сами зелен лук в бутилка
- Селска салата
- Маринован лук, печен на барбекю
- Нахут с ориз и лук
Коментари към Стар лук (кромид) - състав и полезни свойства