Праз лук – състав и полезни свойства
Празът е зелено луковично растение от семейството на кромида, шалота и чесъна, което 90% се състои от вода. В състава му има въглехидрати, белтъчини, също така захар, нишесте, органични киселини и хранителни влакна. Богато е на витамини С, Е, В1, В2, РР и каротин, а от минералните вещества присъстват калий, калций, магнезий, манган, желязо, никел, фосфор и натрий. Въпреки ниската си енергийна стойност, празът бързо засища глада. Прилича на голям зелен лук, но има много по-мек, донякъде сладък вкус и кремообразна текстура след термична обработка.
Този зеленчук е богат източник на хранителни вещества и полезни съединения, които подобряват храносмилането, помагат при отслабване, намаляват възпалението и помагат при сърдечни заболявания.
Защо консумацията на праз е полезна за здравето
Празът има висока хранителна плътност – съдържа малко калории и е богат на витамини и минерали. В порция от 100 грама сготвен праз има само 31 калории.
- Зеленчукът е особено богат източник на провитамин A каротиноиди, включително бета каротин. Тялото превръща каротеноидите във витамин A, който е важен за здрението, имунната функция, репродукцията и връзката между клетките.
- Празът съдържа много витамин K1, който е необходим за съсирването на кръвта и за здравето на сърцето. Дивият праз е особено богат на витамин C, който подпомага имунната система, възстановяването на тъканите, усвояването на желязото и производството на колаген.
- Консумацията на растението осигурява на организма и манган, който може да помогне за намаляване на симптомите на предменструалния синдром (ПМС) и да подобри здравето на щитовидната жлеза. Зеленчукът ни дава и малки количества мед, витамин B6, желязо и фолат.
- Празът е източник на антиоксиданти, по-специално на полифеноли и серни съединения. Антиоксидантите се борят с окислението в организма, което уврежда клетките и допринася за заболявания като диабет, рак и сърдечни болести.
- Зеленчукът изобилства от каемпферол, полифенолен антиоксидант, за който се смята, че предпазва от сърдечни заболявания. Празът е чудесен източник на алицин – същото полезно сярно съединение, което придава на чесъна антимикробните му и понижаващи холестерола свойства.
- Дивият праз е богат на тиосулфати – сярно съединение, необходимо за съсирването на кръвта.
- Зеленчукът съдържа няколко полезни съединения, за които се смята, че намаляват възпалението и поддържат здраво сърцето. Например каемпферолът в праза има противовъзпалителни свойства. Консумацията на храни, богати на това съединение, се свързва с по-малък риск от сърдечни пристъпи или смърт поради сърдечни заболявания.
- Серните съединения в луковичните растения ефективно понижават нивата на кръвната захар. Същите серни съединения могат да предпазят мозъка от свързаните с възрастта болести и умствен упадък, насърчавайки мозъчната дейност.
- Бори се с инфекции. Каемпферолът в праза предпазва от бактерии, вирусни и гъбични инфекции.
- Празът има диуретично действие, което е свързано с наличието на калиеви соли в състава. Растението подобрява дейността на черния дроб и жлъчката, повишава апетита. Препоръчва се при ревматизъм, атеросклероза, преумора, нарушена обмяна на веществата, затлъстяване, подагра, бъбречно-каменна болест.
- Лечебното действие на този вид лук е познато още от далечното минало, когато продуктът е препоръчван за употреба на страдащи от подагра, ревматизъм, скорбут, бъбречно-каменна болест, затлъстяване, психическо и физическо претоварване.
-
Празът е добро пречистващо кръвта средство, полезен е също за дихателната система, използва се с лечебна цел при остри заболявания на носоглътката.
- Празът е източник на разтворими фибри, включително пребиотици, които поддържат червата здрави. Тези бактерии произвеждат късоверижни мастни киселини, като ацетат, пропионат и бутират, които могат да намалят възпалението и да укрепят здравето на червата. Изследвания сочат, че богатата на пребиотици диета може да подпомогне за усвояването на важни хранителни вещества от тялото и от своя страна да подобри цялостното здраве.
Празът и отслабването
Както повечето зеленчуци, и празът е подходящ за отслабване. В него има едва 31 калории за 100 грама сготвен продукт. Освен това е много добър източник на вода и фибри, които могат да предотвратят глада, да стимулират чувството за пълнота и да помогнат за приемането на по-малко количество храна. Също така осигурява разтворими фибри. Те образуват гел в червата, което ги прави особено ефективни за намаляване на глада и апетита.
Множество изследвания свързват богатите на зеленчуци диети с отслабването или поддържането на здравословно тегло. Добавянето на праз лук или див праз към диетата ще увеличи общия прием на зеленчуци, което ще подпомогне поддържането на теглото в норма.
Празът в кулинарията
Всички разновидности на зеленчука имат характерен едва доловим нежен вкус. Растението се използва за приготвяне на баници, зеленчукови и месни запеканки, супи, сосове, яхнии, салати. Празът може да се задуши в сметана и масло заедно с други зеленчуци. Използва се в суров, сушен, прясно замразен, консервиран, варен, задушен, печен и в маринован вид. Може да се сервира и като самостоятелно ястие, и като гарнитура.
Противопоказания
Празът е противопоказен при възпалителни заболявания на стомаха и дванадесетопръстника.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 87.0 мл. |
Белтък | 3.0 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 7.3 гр. |
Калории | 40 кал. |
Витамини и минерали
калий, магнезий, фосфор, етерични масла, витамини С и В6 |
Други
Други полезни | хранителни влакна, органични киселини |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕРАЗАЛ ОРАЛ ПОРТОКАЛ таблетки за смучене * 18
НовТЕРАЗАЛ ЛОЛИ КИДС близалки * 6
НовТЕРАЗАЛ ОРАЛ ЕВКАЛИПТ дъвчащи таблетки * 12
НовНУТРИГЕН ЗЕЛЕНЧУКОВ СИРОП ЗА ДЕЦА 200 мл
ТЕРАЗАЛ ГАСТРО капсули 135 мг * 30
НовТЕРАЗАЛ ГАСТРО ФОРТЕ капсули 250 мг * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Пълнен праз с кайма (2 варианта)
- Празена супа с картофи
- Черен ориз с праз и домати
- Праз, Праз лук
- Гръцка баница с праз и кашкавал
- Празът пречиства организма и помага при камъни в бъбреците
- Сок от праз лук при запек, диабет или възпаление на ухото
- Пясъчна пита (киш) с праз, кашкавал и заливка
- Облекчете диабета с вода от праз лук
- Празена яхния с картофи и домашна наденица
Коментари към Праз лук – състав и полезни свойства