Витамин К (филохинон, менахинон)
Витамин К е открит през 1929 г. от зъболекаря Уестън Прайс. Откритието е публикувано в немско научно списание, където е наречено "Koagulationsvitamin", което означава "коагулиращ витамин", откъдето идва и името му - витамин "K".
Представлява група мастноразтворими витамини, чиято биологична роля е да съсирват кръвта. Зъболекарят открива, че някои диети съдържат много неидентифицирани хранителни вещества, които изглежда осигуряват защита срещу кариес и хронични заболявания. Уестън Прайс се позовава на това мистериозно хранително вещество като "активатор X", който се смята, че е бил витамин K2.
Разграничават се две основни форми на витамин K:
- Витамини К1 (филохинон) - намира се в растителните храни;
- Витамин К2 (менахинон) - среща се в някои животински и ферментирали храни;
- Витамин K2 може допълнително да бъде разделен на няколко различни подтипа, като най-важните са МК4 и МК7.
Как действат витамин К1 и K2
Когато хората консумират растения, съдържащи витамин K1, бактериите в дебелото черво го превръщат във витамин K2. Филохинонът се абсорбира в тънките черва и се съхранява в мастната тъкан и черния дроб под формата на витамин K2.
Витамин K активира протеини, които имат роля в съсирването на кръвта, метаболизма на калция и здравето на сърцето. Една от най-важните му функции е да регулира отлагането на калций. Той насърчава калцификацията на костите и предотвратява калцификацията на кръвоносните съдове и бъбреците.
Някои учени предполагат, че ролята на витамините К1 и К2 са доста различни и мнозина смятат, че те трябва да бъдат класифицирани като отделни хранителни вещества. Тази идея се подкрепя от проучване, показващо, че витамин К2 (МК4) намалява калцификацията на кръвоносните съдове, докато витамин К1 не. Контролирани проучвания при хора също така наблюдават, че добавките с витамин К2 обикновено подобряват здравето на костите и сърцето, докато витамин К1 няма значителни ползи.
Дневна потребност от витамин K
Препоръчителният адекватен прием на витамин K зависи от възрастта и пола. Жените на възраст над 19 години трябва да приемат 90 микрограма на ден, а мъжете - 120 микрограма.
Храни, богати на витамин K
Витамин K1 се среща в големи количества в листните зеленчуци като къдраво зеле и швейцарско цвекло, както и в зелето (бялото, червеното, цветното), морковите и доматите. Други източници са растителните масла и някои плодове (шипката, ягодите). Изключително богати на витамин К са люцерната, спанака, кестените, копривата и столетника.
Източници на менахинон (K2) са месото, млечните продукти, яйцата и японските ферментирали соеви зърна "натто". Тъй като витамин K е мастноразтворим, това означава, че нискомаслените и постни животински продукти не съдържат големи количества от него.
Съдържание на витамин K в хранителни продукти:
- 10 стръка магданоз - 90 микрограма;
- 85 грама натто - 850 микрограма;
- половин чаша сготвен кейл - 530 микрограма;
- една чаша суров спанак - 145 микрограма;
- 1 супена лъжица соево масло - 25 микрограма;
- половин чаша грозде - 11 микрограма;
- твърдо сварено яйце - 4 микрограма.
Количеството филохинон в типичната диета е десет пъти по-голямо от това на витамин К2. Човешкото тяло може частично да преобразува филохинона в менахинон. K2 се произвежда и от чревните бактерии в дебелото черво.
Витаминът не се разрушава при термична обработка.
Недостиг на витамин K
Повечето хора не са изложени на риск от дефицит на витамина. По-голям процент засегнати са новородените и хората с проблеми с малабсорбцията, дължаща се на синдром на късото черво, муковисцидоза, цьолиакия или улцерозен колит. Новородените обикновено биват инжектирани с витамин K, за да бъдат предпазени от вътречерепен кръвоизлив, което може да бъде фатално за тях.
При липса или недостиг на витамин К в организма се наблюдават хеморагични явления. Тъй като е мастноразтворим витамин, постъпването му в организма се влошава при нарушено усвояване на мазнини от чревната стена. Това може да бъде причина за хеморагична диатеза - заболяване, изразяващо се в засилено кървене, наличие на спонтанни или травматични кръвотечения, които се спират трудно (подкожни, мускулни, вътресъдови и други).
Хеморагична диатеза със силно понижено кръвосъсирване зависи от намаляването на ензима в кръвта, необходим за съсирването - протробмин, чието образуване се влияе от наличието на витамин К.
За какво е полезен витамин K
1. Здрави кости и намален риск от остеопороза
Витамин K помага за поддържането на здрави кости, подобрява плътността им и намалява риска от фрактури и развитие на остеопороза. Витамин K2 активира калциево-свързващите действия на двата протеина - матричен GLA протеин и остеокалцин, които помагат за изграждането и поддържането на костите. Проучвания установяват, че приемането на добавки менахинон намаляват фрактурите на гръбначния стълб с 60%, на тазобедрената става със 77% и всички фрактури, които не са гръбначни, с 81%.
2. Подобрява здравето на мозъка
Повишените нива на витамин K в кръвта са свързани с подобрена епизодична памет при възрастни хора.
3. Здраво сърце
Витаминът може да помогне за поддържане на кръвното налягане по-ниско и предотвратяване на сърдечни заболявания. Натрупването на калций в артериите около сърцето е рисков фактор за сърдечни заболявания. Витамин K2 помага за предотвратяване на натрупването. Това дава възможност на сърцето да изпомпва кръвта свободно през тялото. Минерализацията е естествен процес, който се случва с възрастта и е основен рисков фактор за сърдечни заболявания.
Проучване, обхващащо период от 7–10 години, установява, че хората, приемащи най-много витамин К2 са били с 52% по-малко склонни да развият калцификация на артериите и са имали 57% по-нисък риск от смърт, причинена от сърдечни заболявания. Установен е и по-нисък риск от сърдечни заболявания и е доказано също, че адекватният прием на витамин K намалява риска от инсулт.
4. Здрави зъби
Един от основните регулиращи протеини за здрави зъби е остеокалцинът - същият протеин, който е от решаващо значение за костния метаболизъм и се активира от витамин К2. Остеокалцинът задейства механизъм, който стимулира растежа на нов дентин - твърдият слой тъкан под емайла на зъбите. Смята се, че витамините А и D също играят важна роля, като работят синергично с менахинона.
5. Може да помогне в борбата с рак
Две клинични проучвания установяват, че витамин К2 намалява рецидивите на рака на черния дроб. Друго проучване при 11 000 мъже съобщава, че високият прием на витамин K2 е свързан с 63% по-нисък риск от рак на простата, докато витамин K1 няма ефект.
Витамин K при кръвотечение
Биологичната роля на витамин К се дължи на участието му в кръвосъсирването. Той е необходим за синтеза на активните форми на протромбина и други кръвосъсирващи фактори в черния дроб при лечение с антибиотици и лекарства, влияещи върху чревната микрофлора. Здравият организъм произвежда сам витамин К2, а витамин К се произвежда от микрофлората на червата и се набавя чрез храната.
Вреди и рискове на витамин K
Не е определена поносима горна граница за прием на витамин K. Токсичността е рядка и е малка вероятността да се дължи на консумация на храни, съдържащи витамина. Приемът на всякакъв вид добавки обаче може да доведе до токсичност.
Витамин K може да взаимодейства с някои лекарства за разреждане на кръвта, антиконвулсанти, антибиотици, лекарства за понижаване на холестерола и за отслабване.
- Лекарствата за разреждане на кръвта се използват за предотвратяване на опасни кръвни съсиреци, които могат да блокират притока на кръв към мозъка или сърцето. Те действат като намаляват или забавят съсирващата способност на витамин K. Внезапното увеличаване или намаляване на приема на витамина може да попречи на ефектите на тези лекарства.
- Антиконвулсантите, ако се приемат по време на бременност или по време на кърмене, могат да увеличат риска от дефицит на витамин K в плода или в новороденото.
- Лекарствата за понижаване на холестерола пречат на усвояването на мазнините, които са и необходими за усвояването на мастноразтворимия витамин K. Хората, които пият такива лекарства, могат да имат по-висок риск от дефицит на витамин K.
Най-добрият начин да се гарантира, че тялото приема достатъчно хранителни вещества е да се следва балансирана диета с много плодове и зеленчуци. Добавките трябва да се използват само в случай на дефицит и под лекарско наблюдение.
healthline.com; medicalnewstoday.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
ОРТОМОЛ ВИТАЛ ЖЕНИ дневни дози * 30
Безплатна доставка за България!ОРТОМОЛ ИМУН * 30 дневни дози
Безплатна доставка за България!САНАВИТА МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки * 30 550222
Нов ПРОМОМАТИСЪН ВИТАМИН K ВЕГАН 10 мл MT2245
НовЕКО МЕДИКА КОЛАГЕН ПРЕМИУМ сироп 500 мл
НовЕФИМЕ АФРОДИТА КОСА, КОЖА И НОКТИ разтвор 500 мл 521600
НовСЪСТАВКАТА е свързана към
- Основни витамини
- Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
- Гледичия, Медоносен скакалец, Бодлив скакалец
- Витамин К
- Витаминни добавки
- Приемът на витамин К може да предпази възрастните хора от болести, свързани със стареенето
- Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
- Всичко, което искате да знаете за витамините
- Вижте 5 здравни ползи от консумацията на зелен фасул
- Физиологично значение на витамин К
- Погрижете се за артериите и костите с витамин К2
Коментари към Витамин К (филохинон, менахинон)