Ползи и вреди на червения лук
Всички видове лук съдържат флавоноиди, антоцианини, мощни съставки, важни за човешкото здраве. В червения лук се съдържат най-много и антиоксидантната активност е по-голяма. Освен това, се причислява към нискогликимичните храни, тъй като съдържа повече фибри и влакна, а по-малко въглехидрати.
Хранителен състав на червения лук
Лукът съдържа антоцианини, които се борят със свободните радикали и препразват организма от заболявания. Те са съединения, от които плодовете и зеленчуците се обагрят в пурпурни и сини цветове. Съдържат се и в лилавото грозде, боровинките, червеното зеле и други. Освен тези съставки, зеленчукът е богат на алицин - антибактериално, противогъбично съединение, характеризиращо се с мощен антиоксидантен ефект. То подпомага кръвообращението, влияе благоприятно върху кръвното налягане, регулира сърдечната дейност.
Зеленчукът е богат на хром, а той от своя страна е от съществено значение за инсулиновата активност в метаболизма. Липсата на минерала в организма би могла да доведе до инсулинова резистентност и да увеличи риска от коронарни болести на сърцето. Друг хранителен елемент, съдържащ се в червения лук, е витамин C. Той насърчава производството на колаген и има антиоксидантни свойства. Червеният лук се препоръчва за консумация суров или след лека термична обработка.
Червеният лук е богат източник на флавоноидния антиоксидант кверцетин и полифенолния антиоксидант антоцианин. Те предотвратяват окисляването на клетъчните мастни киселини. Много силно действат за пречистване от свободните радикали, неутрализирайки растежа на раковите клетки и намалявайки драстично възпалението в цялото тяло.
Полезни и лечебни свойства на червения лук
Характеризира се с антипролиферативна активност (противотуморна), а флавоноидите - кверцетин, мирицетин и камферол упражняват потенциални антиканцерогенни действия. Съставките в зеленчука спомагат за понижаването на сърдечните заболявания и консумацията му се препоръчва срещу диабет, високо кръвно налягане, атеросклероза, тъй като осигурява 25% от флавоноидите, от които се нуждаем ежедневно.
В съчетание с останалите съставки, червеният лук предотвратява и контролира образуването на чревни полипи, инхибира риновирусите, причинители на общата настинка и грип, спомага при лечението на кожни раздразнения, забавя репликацията на вируси, причинители на херпеси, контролира нивата на глюкозата.
Употреба в кулинарията и съхранение на червения лук
Намира широко приложение в кулинарията заради своя вкус и здравословни ползи. Идеален е за добавка към салати, предястия, сосове и основни ястия. Освен това се използва и с козметични цели като основна съставка за приготвянето на подхранващи маски за коса, кремове и други. Комбинирайте със зеленчуци по ваш избор и се възползвайте от ценните ползи на червения лук.
Добавянето на лук в супи или бульони ще навреди на някои от антоцианините, но не и на кверцетина. Кверцетинът се прехвърля в супата или бульона. Колкото на по-ниска температура се готви, толкова повече хранителни вещества ще се съдържат в супата. Проучвания установяват, че консумацията на 2-3 глави лук всяка седмица е свързано с голяма полза в превенцията на рак на дебелото черво, устната кухина, хранопровода, ларинкса и яйчниците.
Червеният лук трябва да се съхранява на хладно, сухо и проветриво място. Не трябва да се съхранява в хладилник или в найлонов плик, докато не се обели, тъй като е доказано, че съхраняването по тези два начина ускорява развалянето. Избягвайте да използвате влажен, мек, натъртен, с тъмни петна или с плесен лук.
Вреда и противопоказания на червения лук
Яденето на лук може да причини дискомфорт при някои хора. Въглехидратите в зеленчука могат да предизвикат газове и подуване на корема. Лукът, особено ако се консумира суров, може да влоши киселините при хора, които страдат от хронични киселини в стомаха или стомашен рефлукс.
Редки случаи има на хора с хранителна непоносимост или алергия към лук. Страничните ефекти при алергия от зеленчука са зачервени и възпалени очи, а при контакт на лука с кожата може да се появят и обриви. Хората, страдащи от непоносимост към лук, могат да изпитат стомашен дискомфорт, като гадене, повръщане или друг.
articles.mercola.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 1 гр. |
Въглехидрати | 10 гр. |
Калории | 37 кал. |
Витамини и минерали
Витамин A, витамин C, натрий, желязо, хром |
Други
Други полезни | диетични фибри |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАТИСЪН АНТИОКСИДАНТНА ФОРМУЛА ОТ ЧЕРВЕНИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ ОРГАНИК капсули * 180 МТ1462
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ЗЕЛЕНЧУКОВА ЯХНИЯ С ОРИЗ И ПИЛЕШКО МЕСО 220 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ СПАНАК ЯХНИЯ 190 г
ТЕРАЗАЛ ОРАЛ ЗА ДЕЦА ЯГОДА дъвчащи таблетки * 18
НовГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ЗАЕШКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ТЕРАЗАЛ ОРАЛ ЕВКАЛИПТ дъвчащи таблетки * 12
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Правете компрес на натъртеното място с кромид лук
- Салата от маслини и лук
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
- Стар лук (кромид) - състав и полезни свойства
- Облекчете синузита с лук
- Пилешки дробчета с лук
- Маринован лук, печен на барбекю
- Свински пържоли с карамелизиран лук
- Карамелизиран червен лук с балсамов оцет
Коментари към Ползи и вреди на червения лук