Зелен лук (перо) – хранителен състав и ползи за здравето
За никого не е тайна, че консумацията на пресни плодове и зеленчуци носи множество ползи за здравето. Сред най-полезните растения се нарежда и зеленият лук – зеленчук, който е известен със своите лечебни свойства от хиляди години поради високото съдържание на основни хранителни вещества. Днес той се използва широко в кулинарията и традиционната медицина във всички краища на света.
Хранителен състав на зеления лук
Пролетният зеленчук има многобройни хранителни предимства и е с много ниско съдържание на калории. Една чаша нарязан зелен лук съдържа:
Калории | 32 |
Въглехидрати | 7,3 грама |
Фибри | 2,6 грама |
Протеин | 1,8 грама |
Калций | 72 милиграма |
Желязо | 1,5 милиграма |
Калий | 276 милиграма |
Зеленият лук също е отличен източник на витамини А,С и К.
Ползи за здравето от зеления лук
Благодарения на богатия си хранителен състав, зеленият лук има редица ползи за здравето, сред които:
Понижава кръвната захар
Зеленият лук е зеленчук без скорбяла, което означава, че е с нисък гликемичен индекс и е малко вероятно да причини скок в нивата на кръвната захар. Освен това високото съдържание на фибри може да забави усвояването на захарта в кръвта. Поради тези негови предимства, зеленият лук е изключително полезен за хората с диабет или преддиабет, които трябва да бъдат внимателни с нивата на глюкозата.
>>> Консумацията на здравословни растителни продукти намалява риска от диабет тип 2
Подобрява сърдечното здраве
Зеленият лук съдържа растителния флаванол кверцетин, за който е установено, че помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания, понижавайки кръвното налягане. Освен това редица проучвания показват, че съединенията в пролетния зеленчук помагат в борбата с възпалението, понижават нивата на „лошия“ холестерол и намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци.
Отличен източник на антиоксиданти
Една от основните ползи за здравето на зеления лук е, че той е отличен източник на антиоксиданти. Освен че осигуряват защита на клетките от увреждания, полезните биохимични вещества са способни също да намалят възпалението в човешкото тяло.
Понижава риска от развитие на рак
Проучванията свързват луковичните зеленчуци (лук и чесън) с понижен риск от рак на стомаха и колоректален рак. Наблюдаваните противоракови ефекти са свързани със съдържащите се в лука и чесъна химикали и естествени растителни флавоноиди с мощно антиоксидантно действие, сред които физетин и кверцетин.
>>> Комбинираният прием на лук и чесън намалява риска от рак на гърдата
Увеличава плътността на костите
Много храни, включително зеленият лук, могат да увеличат плътността на костите. Изследване, включващо 24 жени в постменопауза, разкрива, че тези, които консумират 100 милилитра сок от лук всеки ден в продължение на осем седмици, имат повишена костна минерална плътност в сравнение с контролната група.
Проучване, проведено през 2008 г., установява, че при по-възрастните жени, които ежедневно консумират лук, рискът от фрактура на бедрената кост е с 20% по-нисък в сравнение с тези, които не са любители на полезния зеленчук.
Освен всичко изброено, редовната консумация на лук намалява оксидативния стрес и повишава нивата на антиоксиданти, което може да помогне за предотвратяването на остеопороза – прогресивно заболяване на костите.
Подобрява храносмилането
Пресният лук е с високо съдържание на фибри и пребиотици, които са от съществено значение за нормалното функциониране на червата. Пребиотиците са основна храна на полезните чревни бактерии, които произвеждат късоверижни мастни киселини, като ацетат, пропионат и бутират. За тях е известно, че насърчават чревното здраве, повишават имунитета, намаляват възпалението и подобряват храносмилането.
Също така инулинът и фруктоолигозахаридите, съдържащи се в лука, са способни да подобрят абсорбцията на калций.
Рискове
Въпреки че се среща изключително рядко, някои хора могат да проявят алергична реакция към зеления лук. Симптомите на алергия към зеленчука включват:
- кожен обрив;
- усещане за изтръпване или сърбеж в устата;
- подуване около очите, устата или други части на лицето;
- стомашни болки;
- повръщане.
По-често хората имат непоносимост към луковичните зеленчуци, което означава, че проявяват чувствителност към някои от съединенията им. Признаците включват:
- подуване на корема;
- стомашни спазми;
- газове.
- Health Benefits of Green Onions: https://askdrnandi.com/health-benefits-of-green-onions/
- https://www.webmd.com/food-recipes/scallions-health-benefits
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАНЧЕВ ПЮРЕ СПАНАК ЯХНИЯ 190 г
ТЕРАЗАЛ ОРАЛ ЗА ДЕЦА ЯГОДА дъвчащи таблетки * 18
НовГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ЗАЕШКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ТЕРАЗАЛ ОРАЛ ЕВКАЛИПТ дъвчащи таблетки * 12
НовГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СВИНСКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОБЕДНО МЕНЮ ГЮВЕЧ 220 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Правете компрес на натъртеното място с кромид лук
- Ползи и вреди на червения лук
- Салата от маслини и лук
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
- Стар лук (кромид) - състав и полезни свойства
- Облекчете синузита с лук
- Пилешки дробчета с лук
- Маринован лук, печен на барбекю
- Свински пържоли с карамелизиран лук
Коментари към Зелен лук (перо) – хранителен състав и ползи за здравето