Кулинарни съвети за приготвяне на вкусни ястия от заешко месо - Част 2
Заешкото е значително по-полезно за човека от говеждото, свинското и агнешкото. В него няма мазнини, но белтъчините са много и 90% се усвояват от организма. Огромно е количеството на витамини, микроелементи и аминокиселини в заешкото, то е хипоалерген, което го прави подходяща храна за малки деца.
За да бъдат заешките гозби вкусни обаче, е необходимо да сме запознати с някои моменти по отношение на избора и приготвянето на месото.
Как да приготвим правилно заешкото
- Маринованото заешко се пържи и пече много бързо - за около 30 минути. За това време то ще бъде готово, без да изгуби сочността си.
- Препичането и препържването ще убият ефекта на мариноването и продуктът ще изгуби своя аромат, ще стане сух и твърд. В края на приготвянето може да се добави доматено пюре, готварска или заквасена сметана в ястието.
- Заешкото се получава много вкусно, ако се задуши в червено или бяло вино, шампанско, прясно мляко, течна сметана, бульон или заквасена сметана. За приготвянето на такова ястие месото първо се нарязва на парчета, които се запържват в масло до образуване на хрупкава коричка и се овкусява (може да се използват цитрусови кори, розмарин, стръкчета мащерка за целта). След това в съда се налива течността, която сте избрали, и месото се задушава в продължение на 1-3 часа на бавен огън, за да не се наруши фината структура на продукта. Изобщо, заешкото не обича високите температури
- По време на печенето или задушаването в ястието се добавят домати, моркови, тиквички, боб, гъби, лук, чесън, дафинов лист, черен пипер и картофи. Разбира се, изборът зависи от рецептата, която сте решили да изпълните, както и от кулинарните ви навици и вкусови предпочитания.
- В качеството си на пикантни подправки често се използват горчица, аджика, джинджифил, хрян, риган, кориандър, босилек, хвойна, карамфил и канела. А заешкото може да се доведе до пълна готовност във фурната, след като преди това се задуши за известно време
- Печен заек обикновено се готви "под шапка" от зеленчуци и гъби и се покрива със заквасена сметана. Много хора харесват вкуса на месото, изпечено с плодове (в т.ч. и сушени), грах, ядки и сирена. За приготвянето на такива ястия се употребява алуминиево фолио или ръкав за печене, но може да се използват също кукър или скара.
Няколко тънкости от шеф-готвачи
За препечена коричка
- Ако искате да получите препечена румена коричка, преди да изпечете месото, го подсушете добре.
- Не слагайте едновременно в тиган няколко парчета от заешкото, защото те ще започнат да отделят сок, в който ще се задушат, а така няма да имате желаното апетитно покритие.
- Не продупчвайте месото по време на термичната обработка, за да проверите готовността му, тъй като това ще доведе до изтичане на сока и маринатата и крайният резултат ще бъде сух.
- Обърнете месото от другата страна, когато се зачерви от едната.
Сварен заек
- По време на варенето на месото в бульона се добавя едро нарязан морков, корен целина и цяла глава лук с люспите.
- Заешкото се залива със студена вода, температурата на котлона трябва да бъде минимална. За 30 минути ароматният бульон с нежното месо ще са готови.
- Не изхвърляйте заешките субпродукти - те го готвят заедно с месото, особено черният дроб, който е мек и вкусен. Белият дроб и сърцето също са вкусни, особено ако първо се запържат с подправки, моркови, лук и чесън, а след това се задушат в сметана (готварска или заквасена).
- От сварените и пюрирани в блендер субпродукти на заека се получава апетитен пастет, който е прекрасна закуска, ако се намаже върху филия и се поднесе със зеленчуци.
- От заешкото месо може да се приготвят шишчета, шницели, пилафи, терини, суфлета и рагу. От него се прави и кайма за кюфтета.
Въпреки че на пръв поглед месото на заека изглежда капризно по отношение на готвенето, бързо бихте могли да свикнете с "характера" му и да се научите да импровизирате с рецептите според личните си предпочитания.
Печен заек, сервиран в голям поднос, и украсен със зеленчуци, плодове и зеленолистни, радва окото и създава празничност.
Да ви е вкусно!
<<< Към първата част
Редактор: Радостина Райчева
Източник: edimdoma.ru
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Заешко месо – хранителен състав, ползи и рискове за здравето
- Задушен заек в гювеч със зеленчуци, сушени плодове и кускус
- Заешко конфи в гювеч
- Заешко с картофи, майонеза и копър на фурна
- Канинхоп
- Заешко филе с чесън и лимон
- Заешко фрикасе с бяло вино и чесън
- Заек със зеленчуци и талиатели
- Заешко с масло и гъби в гърне
- Заешки рулца с шунка, бекон и спанак, изпечени в бяло вино
Коментари към Кулинарни съвети за приготвяне на вкусни ястия от заешко месо - Част 2