Ползи и вреди от консумацията на бял боб (фасул)
Фасулът принадлежи към семейство Бобови. Отличава се с богат хранителен състав. Съдържа протеини, фибри, желязо и витамини, които предлагат множество ползи за здравето на човек. Съществуват над 200 вида боб, които се различават по цвета на зърната, размера и вкуса. От тях се приготвят вкусни супи, яхнии, салати и други ястия, които разнообразяват храненето и го правят по-полезно. Белият фасул е един от многото разновидности на обикновения боб. Той има нежен, ядков вкус. Може да се закупи сушен, замразен или консервиран.
Хранителен състав на боба
Ползите от консумацията на фасула се крият в балансирания състав на влизащите в състава му вещества. Във варивото има протеин, който по хранителна стойност е равен на протеина в месото. Бобът е богат на незаменими аминокиселини. Благодарение на това, храните, приготвени от фасул се усвояват лесно.
В зависимост от вида, зърната имат високо съдържание на минерални вещества: калций, магнезий, фосфор, калий, цинк, сяра, мед и други. Благодарение на голямото количество желязо в това растение, то е изключително полезно при анемия. Освен това в него има и много витамини от група В, също А, С, РР и Е. Съдържанието на витамин Е е много високо. Той е антиоксидант и предпазва от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Комбинацията от витамините Е, А и С подобрява зрението.
В една порция от 70 грама сготвен бял боб се съдържат:
- 242 калории;
- 17 грама протеин;
- 0,6 грама мазнини;
- 44 грама въглехидрати;
- 11 грама фибри;
- минерали: мед - 55% (процентно съдържание от дневната необходимост – ДН), фолат (36%), желязо (36%), калий (21%), тиамин (17%), фосфор (28%), магнезий (26%), цинк (22%), калций (16%), селен (4%);
- витамините: B6 (12%), рибофлавин (6%).
Медта в боба подпомага производството на енергия и метаболизма на желязото, докато фолатът се използва при синтеза на ДНК. Желязото има много важни функции, включително производството на хемоглобин, който транспортира кислород през тялото.
Белият боб е с високо съдържание на полифенолни антиоксиданти, които се борят с оксидативния стрес в тялото, предпазвайки го от хронични заболявания, като сърдечни болести и някои видове рак.
Полезни свойства на боба
Известен е благоприятният ефект на фасула при бъбречни заболявания, тъй като сготвен той има диуретично действие. Бобовите култури са подходящи при преумора, отварата от тях се използва за възстановяване на организма при нервно изтощение и стрес. Оказват благоприятно действие и при чернодробни, стомашно-чревни и сърдечни заболявания.
Антибактериалните свойства на растението дават възможност то да се използва за различни заболявания на устната кухина. Освен това, консумацията на бобови храни намалява риска от образуване на зъбен камък и налепи. Още в древността е установено положителното влияние на боба при заболявания на гърдите и белите дробове.
Полезни са не само зърната, но и сухите листа на растението. Отварата от тях намалява съдържанието на захар в кръвта при захарен диабет.
Вреди и противопоказания на боба
Консумацията на боб може да причини при някои хора странични ефекти, като подуване на корема и чревен дискомфорт. Страдащите от синдром на раздразненото черво трябва да избягват приема на продукта.
Варивото трябва да се изключи от менюто при заболявания като гастрит, язва, холецистит, болести на задстомашната жлеза (панкреатит). Яденето на фасул от хора с нефрит и подагра предизвиква усложнения на заболяванията.
Бобът може да причини алергични реакции, а ако се консумира суров, може да има токсичен ефект върху организма.
Фасулът съдържа лектини - потенциално токсични протеини. При варене на боба за поне 10 минути или накисване в гореща вода за едно денонощие, се намалява съдържанието на тези вредни вещества.
Диета с ниско съдържание на FODMAP (ферментирали олиго-, ди- и монозахариди и полиоли) намалява симптомите на възпалителни заболявания на червата.
healthline.com
Снимки: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 14.0 мл. |
Белтък | 22.3 гр. |
Мазнини | 1.7 гр. |
Въглехидрати | 54.5 гр. |
Калории | 309 кал. |
Витамини и минерали
витамини В, А, С, РР, Е; калий, калций, магнезий, фосфор, цинк, сяра, мед, желязо |
Коментари към Ползи и вреди от консумацията на бял боб (фасул)