Свински бъбреци – здравни ползи и противопоказания за консумация
Субпродуктите рядко влизат в ежедневното ни меню, но те съдържат много ценни за човешкия организъм вещества и заслужават своето място сред полезните хранителни продукти.
Състав на свинските бъбреци
Свинските бъбреци съдържат магнезий, калий, хлор, сяра, натрий, витамини А, РР, Е, Н, С, както и витамини от група B. В състава им влизат също белтъчини, аминокиселини и наситени мастни киселини.
Освен ценен животински протеин, бъбреците съдържат и рекордно количество цинк, който изпълнява ключова роля в обменните процеси и в синтеза на мъжките полови хормони.
В 100 грама суров продукт има 100 ккал, а това прави бъбреците подходящи за включване в хранителни режими за отслабване.
Защо свинските бъбреци са полезни за здравето
Свинските бъбреци помагат за нормализиране на кръвното налягане, стимулират мозъчната дейност, допринасят за възстановяване на зрението, повишават нивото на хемоглобина.
И още: помагат за справяне със стреса, укрепват имунитета и подобряват кръвообращението.
Субпродуктът е полезен при сърдечносъдови проблеми и при кожни заболявания, повлиява благоприятно храносмилателната система, помага за кръвообразуването, понижава риска от образуване на тромби.
Въпреки богатия си състав от полезни вещества, свинските бъбреци могат и да навредят на здравето при определени обстоятелства.
Вреда и противопоказания за консумация на свински бъбреците
Някои специалисти препоръчват субпродуктът да се приема не по-често от веднъж седмично, за да се изключат потенциални здравни рискове. Те са възможни, предвид факта, че бъбреците са филтър, пречистващ организма от ненужни и вредни вещества. При некачествено хранене на животното в бъбреците му може да има високо съдържание на токсични вещества. Затова е от изключително значение да избираме продукти от производители с доказани производствени практики и засилен качествен и санитарен контрол.
Според други специалисти обаче добре измитите и почистени субпродукти не съдържат вредни вещества, включително и тежки метали (което се контролира съответните власти).
Свинските бъбреци не са подходящи за включване в менюто на хора с индивидуална непоносимост към продукта.
Въпреки че субпродуктите са питателна храна, те съдържат много холестерол (особено черният дроб и сърцето). Високите нива на холестерол повишават риска от инфаркт и инсулт, поради което такива продукти следва да се консумират умерено. Голямото количество пурини в състава на субпродуктите налага ограничаване на приема им от хора с подагра. Консумацията на субпродукти не се препоръчва и на тези, при които нивата на желязото в кръвта са завишени. |
Свински бъбреци и отслабване
Ниската калоричност на бъбреците ги прави подходящи за хората, които искат да отслабнат. Важно е да се отбележи обаче, че съдържанието на мазнини и калории в продукта се увеличава значително при приготвянето на ястия с него, тъй като обикновено се добавят масло, мляко, олио и други калорични продукти.
Свинските бъбреци в кулинарията
Условно субпродуктите са разделят на две групи:
- В първата влизат черен дроб, бъбреци, език, мозък, сърце, диафрагма и виме. Всички те са основа за приготвяне на редица деликатеси, като пастети, терини, стекове и други.
- Втората група включва шкембе, глави, бели дробове, уши, зурли, опашки, стави и кости. Тя е по-ниско калорична от първата и е ценна заради колагена, еластина и минералните вещества в състава на продуктите. От тях често се приготвят желирани ястия и силно концентрирани бульони и супи. Консумацията на такива храни помага за по-бързо нарастване на мускулната маса и за възстановяване след фрактури. Субпродуктите от втората група са полезни за жени в менопауза, като допринасят за поддържането на здрави стави.
Как се готвят свински бъбреци
Преди да приготвите каквото и да било ястие от бъбреци, е добре да накиснете субпродукта за 30-50 минути във вода или в прясно мляко. Това ще помогне за премахване на всякакви миризми.
След това може да изпържите бъбреците, да ги сварите или да ги задушите, а допълненията към тях са по ваш избор – гъби, лук, различни зеленчуци...
>>> Рецепта за приготвяне на свински бъбреци с лук в масло
Разбира се, пърженето не се препоръчва, ако предпочитате да се храните здравословно или имате стомашни проблеми. Най-добре е да сварите бъбреците, като е необходимо да смените водата, в която ги приготвяте, след като тя заври, и още 2-3 пъти след това. По този начин ще се премахне горчивината на субпродукта.
От субпродукти се прави и популярният у нас бахур >>> Рецепти за домашен бахур
Субпродуктите се развалят много по-бързо от месото, затова свежестта им при закупуване е от първостепенно значение. Цветът на качествените свински бъбреци е кафяв (или светлокафяв), по тях няма увредени участъци. Най-добре е да избирате субпродукти от млади животни, тъй като те имат по-добър вкус. |
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 80.1 мл. |
Белтък | 16,8 гр. |
Мазнини | 3.8 гр. |
Въглехидрати | 0.0 гр. |
Калории | 102 кал. |
Витамини и минерали
витамини РР, А, Н, Е, С, В12, В9, В6, В3, В2, В1; сяра, хлор, фосфор, калий, натрий, магнезий, калций, олово, никел, кобалт, молибден, флуор, хром, манган, мед, йод, цинк, желязо |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАОЗИН таблетки * 10 СТАДА
ДАОЗИН таблетки * 60 СТАДА
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Месо, птици
- Как и колко да варим субпродуктите (2 част)
- Как и колко да варим субпродуктите (І част)
- Говежди (телешки) език – здравни ползи за организма и употреба в кулинарията
- Свински бъбреци с лук в масло
- Свински език – хранителен състав, предимства и противопоказания
- Говеждо виме
- Пържени пилешки трътки с подправки
- Сварени свински дреболии с орехи и чесън
- Говежди черен дроб
- Печени кюфтета от субпродукти в було
Коментари към Свински бъбреци – здравни ползи и противопоказания за консумация