Как и колко да варим субпродуктите (І част)
Субпродуктите, познати у нас още като дреболии или карантина, често будят различни реакции, когато ги разглеждаме като храна. За някои те са подходящи основно за консумация от животни (например за кучета), докато други си ги хапват с наслада. Да не говорим, че някои от тези дреболии се предлагат дори като деликатес. Така или иначе, субпродуктите съдържат редица ценни за човешкия организъм вещества, които правят приема им напълно обоснован. Колкото до вкусовите качества, те определено не допадат на всеки.
Тази статия е за тези, които обичат подобни ястия и честичко си ги приготвят у дома, както и за онези, които въпреки че не харесват идеята за хапване на пилешки или пуешки дреболийки, са готови да направят от тях любимото ястие на човека до себе си. Ще си говорим за сваряването, защото то е сред най-честите термични обработки, които се използват, за да си сготвите субпродуктите.
Пилешките дреболии често присъстват на трапезата ни, влизайки в състава на множество ястия. Дробчетата, воденичките и сърцата на пилето са предпочитани, защото се приготвят сравнително бързо и се превръщат във вкусни ястия. Пуешките са по-рядък избор, но пък това не означава, че са по-малко вкусни или полезни. От тях също се получават апетитни предястия. За да се случи това обаче, е добре да знаем как и колко време е необходимо да се варят, за да не останат сурови или да не се размекнат прекалено.
Колко време се варят пилешките и пуешките дреболии (дробчета, воденички, сърца)
Варене на пилешки субпродукти
Пилешки дробчета
- Пилешките дробчета се слагат във вряща вода и се варят в продължение на 10-15 минути на слаб огън под капак. Подсоляват се, когато бъдат готови.
Пилешки воденички
- Пилешките воденички се варят около 40-50 минути под капак и на тих огън. Понякога е необходимо повече време, което може да достигне и час и половина, като това зависи от качествата на самите воденички. Преди това те се измиват, почистват се от жилите и мазнините и се слагат във вряща вода. Ако по време на варенето се образува пяна, тя се отстранява с помощта на решетъчна лъжица.
Пилешки сърца
- Пилешките сърца се варят от 20-30 минути до 1 час на слаб огън в подсолена вода.
Колко време се варят пуешките дреболии
Пуешки сърца
Пуешките сърца са значително по-големи от пилешките и имат по-плътна структура от тях. Затова изискват и специална подготовка. Ако са замразени, е необходимо да се размразят, но не във вода или в микровълнова фурна. Колкото по-естествен е процесът на размразяване, толкова повече полезни свойства ще съхранят в състава си.
- Пуешките сърца първо се разрязват и се измиват със студена вода, за да се премахнат остатъците от кръв. В края на сърцата има мастни натрупвания, които трябва да се отстранят.
- Следва варенето, което изисква повече време – поне 1,5 часа, тъй като мускулната тъкан е плътна и трудно се сварява. Продуктът се залива с вода и се поставя върху котлона. Когато течността заври, се отстранява образувалата се пяна (важно е този момент да не се пропусне). След това се добавят сол и други подправки по избор и варенето трябва да продължи на слаб огън.
Когато пуешките сърца бъдат готови, се преминава към изпълнение на желаната рецепта. Може да се изпържат с лук и да се поднесат с различни гарнитури. Други варианти са да се задушат, изпекат и дори да се направят кюфтета от тях. Добавянето на субпродукта в супи ще направи последните наситени и вкусни. Добра е комбинацията на сърцата със зеленчуци като броколи и тиквички.
Пуешки черен дроб
Пуешкият черен дроб е вкусен и полезен продукт, чийто вкус наподобява този на пилешките дробчета, но по структура е много по-плътен от тях и има кафяво-червен цвят, който е по-тъмен от цвета на пилешкия еквивалент.
При термична обработка субпродуктът запазва своите вкус и нежна консистенция, затова може да се свари, изпържи, задуши или да се изпече в гювечета например. От пуешки черен дроб се получават прекрасни шашлици и котлети, но най-разпространено е сваряването му. В такъв вид той се добавя към салати, предястия, поднася се с картофи или зърнени култури.
- Пуешки черен дроб се вари 30-40 минути, като се слага във вряща подсолена вода. Преди това е необходимо да се почисти добре и да се измие няколко пъти с вода.
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Как и колко да варим субпродуктите (2 част)
- Говежди (телешки) език – здравни ползи за организма и употреба в кулинарията
- Свински език – хранителен състав, предимства и противопоказания
- Свински бъбреци – здравни ползи и противопоказания за консумация
- Говеждо виме
- Пържени пилешки трътки с подправки
- Сварени свински дреболии с орехи и чесън
- Говежди черен дроб
- Печени кюфтета от субпродукти в було
- Баница от бутер тесто с плънка от пилешки дреболии
Коментари към Как и колко да варим субпродуктите (І част)