Елда (гречка)
Елдата започва да се култивира преди около 4 000 години в Индия и Непал. През 20 век получава определението "царицата на зърнените култури", заради рекордното си съдържание на витамини, микроелементи и пълноценни белтъчини, необходими за човешкото здраве. Разбира се, това се отнася за суровите зърна, които се шлифоват по специална технология. Елдата не губи способността си да покълва в резултат на тази обработка.
Културата се среща в няколко варианта: цели зърна, натрошени зърна с нарушена структура, смлени зърна, брашно, медицински средства.
Хранителен състав на елдата
В състава на елдата влизат 18 незаменими аминокиселини, желязо, калций, калий, фосфор, мед, йод, цинк, бор, флуор, молибден, кобалт, витамини В1, В2, В9 (фолиева киселина), РР, Е.
Цъфтящата надземна част на културата съдържа рутин, фагопирин, също протокатехинова, галова, хлорогенна и кафеена киселини. В зърната има нишесте, протеин, захар, масло, органични киселини (малеинова, оксалова, ябълчена, лимонена), рибофлавин, тиамин, фосфор, желязо. Протеините в елдата превъзхождат всички зърнени култури по съдържание на лизин и метионин. За тях е характерно усвояване до 80%.
Гречката е екологично чисто растение, непретенциозно към почвата, отглежда се без химически торове. Тя се бори сама с плевелите, затова няма нужда от използване на пестициди.
За разлика от други варива, елдата може и се препоръчва да се консумира сурова, защото при термична обработка се унищожават намиращите се в зелените зърна витамини, минерали и полезни вещества. Освен това не съдържа глутен и е подходяща за консумиране от хора, имащи непоносимост към този протеин.
Полезни свойства на гречката
Прясната елда е изключително полезна при различни съдови и ревматични заболявания, артрити. Тя подобрява кръвообращението, укрепва имунната система. Употребата на зелена гречка допринася за извеждането на излишния холестерол от организма, също на шлаки и йони на тежките метали.
1. Подпомага храносмилането
Лимонената и ябълчената киселини, на които е богата културата, са катализатори за усвояване на храната. Органичните киселини в състава на зърната съдействат на храносмилането.
2. Повишава издръжливостта
Елдата е ценен протеинов нисковъглехидратен и диетичен продукт. Голямото количество фолиева киселина в нея стимулира кръвообразуването, повишава издръжливостта и съпротивителните сили на организма към много заболявания. По наличие на мазнини гречката отстъпва само на овеса и просото сред зърнените култури, а по количество на белтък – превъзхожда всички.
3. Полезна е при атеросклероза, чернодробни болести и високо кръвно налягане
Елда се препоръчва за консумация при атеросклероза, чернодробни болести, отоци с различен произход. Лекарства, приготвени от цветовете и листата на растението, намаляват чупливостта и пропускливостта на кръвоносните съдове, ускоряват зарастването на рани, действат благоприятно при заболявания на горните дихателни пътища, скарлатина, морбили, лъчева болест.
4. Полезна е при анемия, болести на сърцето, затлъстяване и диабет
Елдата е кръвообразуващо средство. Използва се при анемия, левкемия, препоръчва се при исхемична болест на сърцето и хипертония. Тя увеличава мускулната сила и издръжливостта. Препоръчва се при заболявания на задстомашната жлеза и стомашно-чревния тракт. Тя е добро средство при стомашни киселини, за регулиране обмяната на веществата, при затлъстяване и захарен диабет.
5. Понижава нивата на "лошия" холестерол
При редовна консумация на гречка се намаляват нивата на "лошия" холестерол в кръвта. Тъй като извежда течността от организма, се препоръчва при лечение на белодробни проблеми - премахва гъстите храчки от бронхите, облекчава сухата кашлица (за целта се приготвя чай от 40 грама запарени цветове елда на литър вода).
Такова разнообразие на свойствата учените обясняват не само с богатия химичен състав, но и с високото съдържание на рутин в листата и цветовете на растението.
При продължително съхранение елдата не започва да горчи и не плесенясва при повишена влажност.
Вреда и противопоказания от консумацията на елда
Прекомерната употреба на елда е противопоказна при заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрити, язви), по време на бременност и кърмене (поради риска от развитие на алергия при бебето), както и при индивидуална непоносимост.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 14.0 мл. |
Белтък | 13,6 гр. |
Мазнини | 3,3 гр. |
Въглехидрати | 62,5 гр. |
Калории | 313 кал. |
Витамини и минерали
витамини В1, В2, В6, РР, Р, калций, фосфор, йод |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИРУМИН ДЕХИДРО ФИЛТЪР * 120
ВИРУМИН ЗАГРЯВАЩ ГЕЛ 250 мл
БИОХЕРБА ЕЛДА (ГРЕЧКА) 200 г
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА СТАВИ ГРИКА * 60
ФИНЕСИНИ ОТ ЕЛДА 40 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
ВИРУМИН ХОЛЕСТЕРОЛ ФИЛТЪР * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- Зърнени храни
- 10-дневна диета с елда за отслабване с 10 килограма
- Елда, Гречиха, Гречка
- Сутрин на гладно вземайте уникален лек за стомаха, панкреаса и кръвоносните съдове
- Безглутенова диета
- Задушена елда с кайма, доматено пюре и лук
- Пилешка супа с елда
- Диета с елда (варианти за 5 и 7-дневно отслабване)
- Използвайте водата от варена елда за 5 полезни цели
- Запеканка от елда и извара със спанак и яйца
- Пиле с елда, лук и моркови
Коментари към Елда (гречка)