Кокос (кокосов орех) - полезни и вредни свойства
Кокосът е кръгъл плод на кокосовата палма (Cocos nucifera). Има твърда влакнеста черупка, тънка кафява обвивка и бяла вътрешна част, която се консумира прясна или сушена, под формата на трици или настъргана.
Кокосовите орехи се отглеждат в тропическите региони от повече от 4500 години, но наскоро придобиват по-голяма популярност, заради своя вкус, аромат, употреба в кулинарията и потенциални ползи за здравето.
Видове продукти от кокос
Кокосът е известен с това, че е здравословна и питателна храна. Продуктите от кокос, които може да се набавят са:
- пресен, суров кокосов орех;
- кокосово брашно, кокос на прах;
- кокосови стърготини;
- сушен кокос;
- кокосова вода;
- кокосова сметана;
- кокосово мляко;
- рафинирано и върджин кокосово масло.
Суровата бяла вътрешност на кокоса има твърда текстура и леко сладък вкус. Може да се изстърже и консумира, а сушена да се използва за готвене. В обработен вид обикновено ще намерите плода нарязан или настърган.
Кокосовото мляко и крем се приготвят чрез пресоване на сурова и настъргана вътрешност на кокоса. Може да бъде допълнително обработена и смляна на брашно. Кокосовото масло също се извлича от вътрешността на плода.
Хранителен състав на кокоса
Кокосовият орех съдържа множество полезни вещества, натурални масла и антиоксиданти. Доставя предимно мазнини, източник е на: калий, калций, магнезий, фосфор, витамини Е, С и В, фолиева киселина, целулоза, натурални захари, протеини и въглехидрати. Минералите в плода са включени в много функции в човешкото тяло. Съдържа значителни количества манган - съществено важен микроелемент за здравето на костите и метаболизма на въглехидратите, протеините и холестерола. Богат източник е и на мед и желязо - два важни минерала, които помагат за образуването на червени кръвни клетки. Селенът в кокоса е важен минерал и антиоксидант, който предпазва клетките в тялото. Консумацията на бялата му вътрешна част подобрява храносмилането и зрението, възстановява силите, повишава имунитета, възпрепятства развитието на сърдечносъдови и онкологични заболявания.
Хранителна стойност за 100 грама сурова кокосова вътрешност:
- 354 калории;
- 3 грама протеин;
- 15 грама въглехидрати;
- 9 грама фибри;
- 33 грама мазнини;
- микроелементи: манган (75% от ДП*); мед (22% от ДП*); селен (14% от ДП*); магнезий (8% от ДП*); фосфор (11% от ДП*); желязо (13% от ДП*); калий (10% от ДП*);
Хранителна стойност за 100 грама сушена кокосова вътрешност:
- 650 калории;
- 7,5 грама протеин;
- 25 грама въглехидрати;
- 18 грама фибри;
- 65 грама мазнини;
- микроелементи: манган (137% от ДП*); мед (40% от ДП*); селен (26% от ДП*); магнезий (23% от ДП*); фосфор (21% от ДП*); желязо (18% от ДП*); калий (16% от ДП*);
Много от мазнините в кокоса са под формата на средноверижни триглицериди. Човешкото тяло ги метаболизира по различен начин от другите видове мазнини, усвоява ги директно от тънките черва и бързо ги използва за енергия.
Изследване за ползите на средноверижните мазнини при хората със затлъстяване установява, че тези мазнини могат да насърчат загубата на телесни мазнини, когато се ядат вместо дълговерижните наситени мазнини от животински произход.
Полезни свойства на кокоса
Кокосовите хранителни продукти понижават нивото на "лошия" холестерол, действат благоприятно върху имунитета, стимулират размножаването на здрава чревна микрофлора, укрепват костите и зъбите.
Калцият в състава на меката част на плода го прави много полезен за хората, които са предразположени към развитието на остеопороза. А витамин Е подобрява репродуктивната функция.
Маслата, съдържащи се в кокоса, помагат за изгарянето на излишните мазнини, като по този начин се поддържа здравословно телесно тегло.
Кокосът има противовъзпалително и антимикробно действия. Намира външно приложение - почиства кожата, прави я мека и еластична.
1. По-здраво сърце
Населението на полинезийските острови често консумира кокосов орех в своето ежедневно меню. Проучвания установяват, че при тези хора има по-ниска честота на сърдечни заболявания, в сравенение с хората, следващи "Западната диета". Полинезийците обаче консумират повече риба и по-малко преработена храна, така че не е ясно дали тези данни се дължат на консумацията на кокос или други фактори на диетата им.
Друго проучване при 1837 жени от Филипините установява, че тези, които са яли повече кокосовото масло, имат не само по-високи нива на добър (HDL) холестерол, но и по-високи нива на лош (LDL) холестерол и триглицериди. Заключението е, че кокосовото масло има неутрален ефект върху нивата на холестерола.
Консумирането на върджин кокосово масло, което се извлича от сушената ядка на кокосовия орех (копрата), може да намали коремните мазнини. Това е особено полезно, тъй като излишните коремни мазнини увеличават риска от сърдечни заболявания и диабет.
Проучване при 20 мъже със затлъстяване установява, че размерът на талията им намалява средно с около 3 сантиметра след консумация на 30 милилитра на ден върджин кокосово масло в продължение на 4 седмици.
2. Поддържа нивата на кръвна захар
Кокосовият орех е с ниско съдържание на въглехидрати и с високо съдържание на фибри и мазнини, което помага за контрола на кръвната захар. Високото съдържание на фибри помага за забавяне на храносмилането, подобряване на инсулиновата резистентност и регулиране на нивата на кръвна захар.
3. Съдържа мощни антиоксиданти
Кокосът съдържа фенолни съединения - антиоксиданти, които защитават клетките от окислително увреждане. Това са:
- галова киселина;
- кафеена киселина;
- салицилова киселина;
- р-кумаровата киселина.
Кокосовият орех има антиоксидантно действие и свойството да пречиства тялото от вредните свободни радикали.
Полифенолите в плода могат да предотвратят окисляването на лошия (LDL) холестерол и да намалят вероятността от образуване на плаки в артериите, които биха могли да увеличат риска от сърдечно заболяване.
4. Лесно се добавя в диетата
Кокосовият орех под формата на кокосови стърготини, вода, мляко или друг подобен продукт придава приятен вкус на ястията. Текстурата и характерният му аромат се комбинират много добре с рибни ястия, къри, ястия с ориз или дори със скариди.
Някои кокосови продукти в магазините съдържат добавена захар, което ги прави неподходящи за приготвянето на определени ястия и за добавяне към диети за отслабване.
Кокосовите стърготини могат да се добавят в печива, защото придават нотка на естествена сладост и сочност на десерти, сладкиши, бонбони, бисквити, млечни продукти, мъфини и хляб.
Поръсването със суров кокосов орех придава приятна текстура и тропически вкус на овесената каша. Добавен в пудинг или кисело мляко е също толкова добър и вкусен източник на калории за хората, които искат да наддадат тегло.
Кокосовото брашно се използва за приготвяне на печива като заместител на пшеничното брашно. То не съдържа глутен и е добра опция за хората, които следят дневния си калориен прием. Тъй като не е зърнест продукт, брашното от кокос е полезно и за хората, които следват палео диета, изключваща зърнените продукти като обикновеното пшенично брашно. Трябва да се има предвид, че кокосовото брашно не набухва и не абсорбира много течности както пшеничното и другите видове брашна.
Кокосовото масло е вкусна и устойчива на топлина мазнина, която може да се използва при печене и сотиране.
Противопоказания
Алергичните реакции към кокоса са сравнително редки. Има данни за малко случаи на алергични реакции от консумацията на кокосови продукти, включително тежки стомашни неразположения и анафилаксия. В тези случаи е установено, че някои хора са алергични към дървесни ядки като орехи и лешници, както и към кокос. Установени са алергични реакции към подобни протеини, присъстващи в състава и на двата вида храни - концепция, известна като кръстосана реактивност. Има и случаи на индивидуална алергия към кокос.
Рискът от алергия към кокосов орех при човек, за когото се знае, че е алергичен към фъстъци или дървесни ядки, е много нисък.
Продуктите, получени от кокосови орехи, като кокосов диетаноламид (CDEA) или кокамид диетаноламин (кокамид DEA) могат да причинят контактен алергичен дерматит. Тези продукти присъстват в козметиката, шампоаните за коса, овлажнителите, сапуните, почистващите препарати и праховете за пране. Може да се прояви със сърбящ обрив ден или два след контакт с алергена и да отнеме няколко дни, докато премине.
Кокосовият орех съдържа големи количества мазнини и калории. В зависимост от калорийните нужди, приемът на кокосов орех може да насърчи наддаването на тегло, ако не се отчита излишният прием на калории в диетата.
Препоръчителна е умерената консумация на кокосов орех, а при изложени на риск от развитие на сърдечни заболявания хора, е необходима консултация с личен лекар.
Научете и за полезните свойства на кокосовото масло, кокосовото мляко и кокосовата вода.
healthline.com; livestrong.com; allergy.org.au
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 11,5 мл. |
Белтък | 3,4 гр. |
Мазнини | 33,5 гр. |
Въглехидрати | 6,2 гр. |
Калории | 354 кал. |
Витамини и минерали
калий, калций, магнезий, фосфор, витамини Е, С и В, фолиева киселина |
Други
Други полезни | натурални захари, целулоза |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КФД НУТРИШЪН КОКОСОВ ЧИПС 250 г
АРЛЕМ ТЕЧЕН САПУН С КОКОСОВ ОРЕХ 1 литър
АРЛЕМ ТЕЧЕН САПУН С КОКОСОВ ОРЕХ 500 мл
ПРАЙВ ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА MONACO 100 мл
АКТИВЕН ВЪГЛЕН (ОТ КОКОСОВ ОРЕХ) прах 56 г NATURE'S WAY
ПРОМОНАТУРАЛИКО МОНОЛАУРИН капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Ползи и вреди на кокосовото масло
- Полезни свойства и приложения на кокосово масло
- Кокосови сладки от три продукта
- Кокосова палма
- Бързи кокосови сладки от 3 съставки
- Лесен сладкиш с кокосови стърготини и ябълки
- Млечен кокосов кекс
- Как да направите домашно кокосово брашно
- Шоколадов десерт с кокос и фъстъци
- По-здравословна ли е кокосовата захар от обикновената
Коментари към Кокос (кокосов орех) - полезни и вредни свойства