Какви храни са полезни за хората в зависимост от възрастта и начина им на живот
Потребностите на организма до голяма степен се определят от възрастта и начина на живот на човека. Разбира се, трябва да бъде взето под внимание и храненето. Регулирайки менюто си, можете да компенсирате недостига на витамини и минерални вещества, като по този начин се предотвратява развитието на заболявания. Какво трябва да влиза в менюто на хората от различните възрастови групи и от какво следва да се откажат? Вижте отговорите...
Как трябва да се хранят хората според възрастта и начина си на живот
Хранене според възрастта
Възрастта опрделено е фактор и що се касае за хранителните навици, тъй като през различните периоди от живота, организмът има нужда от различни количества хранителни вещества.
Полезни храни за момичета и млади жени
- За момичета и млади жени основната храна трябва да бъде богата на белтъчини. В менюто им да присъстват: месо, ядки, зърнени храни (особено ръж, овес, ечемик), бобови (особено боб и соя), също всякакви зелени листни зеленчуци, плодове (особено банани, портокали и ябълки), зехтин. Всички тези продукти съдържат необходимото за кръвообразуването желязо, витамини В6, В12, С, Е, също микроелементи (мед, цинк, манган), допринасящи за усвояването на желязото.
- Да се избягва употребата на прекалено голямо количество мляко (особено, ако не е натурално), ограничаващо усвояването на желязото.
- Обърнете внимание, че желязодефицитната анемия е изключително опасна в периода на пубертета. Поради тази причина младите момичета не бива да се подлагат на вегетариански диети, които не могат да дадат на организма необходимото количество желязо. Портокалите увеличават способността на тялото да усвоява този елемент и затова по време на месечния цикъл е хубаво да пие по половин чаша сок на ден от цитрусите.
Как да се хранят възрастните
- Възрастните хора е необходимо да консумират основно нискокалорични продукти, богати на хранителни вещества. Менюто им да се състои от: обезмаслени мляко и млечни продукти, яйца, риба, нетлъсто птиче месо. Всички те са източници на белтъчини и калций, които предотвратяват развитието на остеопороза. Въглехидрати също е необходимо да се приемат често, но в малки количества. Най-полезните сред тях се съдържат в пълнозърнестия хляб, картофите, овесените ядки и пълнозърнестите каши. Задължителни са пресните и замразени зеленчуци и плодове.
- Да се ограничи консумацията на: животински мазнини (предпоставка за развитието на склероза, сърдечни заболявания), зеле, грах, боб (преработват се трудно).
- Да се има предвид, че продуктите е по-добре да бъдат варени или задушени, отколкото пържени.
Хранене според начина на живот
Ежедневието, на което сме подложени, определя потребностите на тялото ни, затова е добре да се замислим какво ядем и дали точно от това има нужда организмът ни.
Хранене при заседнал начин на живот
Хората, водещи заседнал начин на живот трябва да слагат на масата главно храни с високо съдържание на влакна.
- Да употребяват: каша от елда, зеленчуци (особено цвекло, моркови, зелен фасул), плодове (най-вече портокали, ананаси, киви, касис), плодови и зеленчукови сокове, кисело мляко и кефир (за регулиране работата на храносмилателния тракт и за създаването на благоприятна чревна флора).
- Ограничават се: печива от пшенично брашно, грах, пушени и тлъсти меса.
- Човек, който не води активен начин на живот, страда от запек и е полезно да добавя по 1 супена лъжица трици към ястията, салатите да подправя със зехтин.
Хранене при стресово ежедневие
Хората, подложени на стрес, е необходимо да консумират основно храна, богата на витамини и минерални вещества.
- Полезни са продукти, съдържащи витамини от група В, магнезий и калций, влияещи благоприятно върху нервната система. За да се успокоят нервите, е подходящо да се приемат каши (особено от ечемик и овесена), черен хляб, семена (слънчогледови), ядки, сушени плодове, риба, млечни продукти, боб, грах, банани.
- Не е подходяща употребата на алкохол и кофеин, те намаляват съдържанието на магнезий и калций в организма.
- Хора, подложени на тежки физически натоварвания, следва да обърнат повече внимание на храните, които се преработват лесно от организма и му дават енергия. В менюто им да влизат: продукти, богати на въглехидрати (ориз, каши от житни култури и овес, макарони, картофи, сладка, мед); на белтъци: нетлъсто говеждо месо, птици, яйца, мляко и млечни изделия; на витамини и минерални соли (плодове и зеленчуци).
- Да се ограничава пържената храна.
- Напълно да се изключат: свинското, животинските мазнини, консервите, концентратите.
- Физическите усилия активизират процеса на окисление в организма. За неутрализирането е полезно да си пият плодови и зеленчукови сокове: от цвекло, моркови, касис, вишни.
Как да се хранят пушачите
Пушачите е задължително да се хранят с продукти, богати на витамини.
По-специално внимание да се отдели на витамини С, Е, В6, фолиева киселина, защото именно те са необходими на организма на пушача, за да се предпази от токсините, които поглъща чрез тютюневия дим. На първо място сред продуктите са: спанак, сладка чушка, магданоз, моркови, маруля, зеле, цитруси, киви, касис, ягоди, боровинки, сушени сини сливи, ядки, трици, леща, месни субпродукти.
Да се избягва консумацията на алкохол и кафе. Комбинацията между тютюн, кофеин и алкохол е особено опасна за организма.
При прекалена сухота на кожата при пушачите е полезно в менюто да бъдат включени мазнини, богати на ненаситени мастни киселини (нерафинирани зехтин, слънчогледово олио, соево масло). Достатъчни са 2 лъжици на ден (само в сурово състояние).
снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИЛЕМАТА НА ВСЕЯДНИЯ - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ОЛ НУТРИШЪН НАТУРАЛЕН МЕД С МАЛИНА 400 г
ТЯЛОТО НИ. ХИМИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ - КОНСТАНТИН ЗАБАЛОТНИ - ЖАНУА 98
ЛЕЧЕБНИТЕ ПОДПРАВКИ - Д-Р БХАРАТ Б. АГАРВАЛ И ДЕБОРА ЙОСТ - ИЗТОК - ЗАПАД
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС АВРОРА КРЪНЧИ 250 г
ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ 7.4 л JOCCA
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Лечение при булимия
- Здравословен хранителен режим
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Запознайте се с 5 вредни ефекта от пропускането на закуската
- Лайфстайл лечение
- Макароните са полезни и предразполагат към здравословно хранене
Коментари към Какви храни са полезни за хората в зависимост от възрастта и начина им на живот