Спанак - състав, ползи и противопоказания
Спанакът е супер храна - нискокалорична и богата на много хранителни вещества.
Листният зеленчук е бил използван от различни народи през годините, по-специално в средиземноморските и югоизточноазиатските кухни. Може да бъде включен много лесно във всяка диета, тъй като е евтин и лесен за приготвяне.
Различните видове спанак са:
- savoy - с леко набръчкани листа, тъмнозелен цвят и богат аромат на зеленина; по-трудно се почиства;
- semi-savoy - с по-гладки листа, което позволява по-лесното им почистване, по-често се отглежда в домашни условия;
- flat-leafed - с изцяло гладки листа, много лесно се измива и се отглежда основно за комерсиална употреба.
Хранителна стойност на спанака
Една чаша суров спанак има следния състав:
- 7 калории;
- 0,86 грама белтък (близък по химичен състав до този в кравето мляко);
- витамини: В1, В2, D, С, Р, A (2813 IU), Е, Н, K, PP, фолиева киселина (58 микрограма);
- минерали: калций (30 милиграма), магнезий (24 милиграма), натрий, фосфор, желязо (0,81 грама), цинк, мед, селен, йод;, калий (167 милиграма);
- оксалова киселина;
- въглехидрати, мазнини, целулоза, органични, наситени и ненаситени мастни киселини.
Витамините А и С в спанака не се разрушават, затова с растението спокойно може да се приготвят различни печива и ястия, подложени на термична обработка. По съдържание на протеин, то отстъпва само на граха и фасула. Повечето от калориите в него са от протеините и въглехидратите. В 100 грама спанак има 28,1 микрограма витамин C (34% от препоръчителната дневна доза).
Липсата на желязо в диетата може да повлияе на ефективността на тялото да използва енергията, която приема. Зеленчукът е чудесен източник на елемента. В културата се съдържа растително желязо, което в комбинация с храни, богати на витамин C, като цитрусовите плодове, подобрява усвояването му.
В една чаша спанак има приблизително 250 милиграма калций, който се абсорбира по-малко от този, набавен от млечните продукти. Съдържащият се в зеленчука оксалат се свързва с калция и затруднява използването му от организма.
Зеленолистното растение е едно от най-добрите източници на магнезий, който е необходим за енергийния метаболизъм, поддържа мускулната и нервната функции, редовния сърдечен ритъм, здрава имунната система и кръвното налягане в норма. Също така има важна роля в повече от стотици биохимични реакции в човешкото тяло.
Ползите от растението за организма са безценни. То е истински извор на полезни и необходими вещества.
Полезни свойства на спанака
Зеленчукът е богат източник на фолиева киселина и витамин С, които помагат на организма да се бори с преждевременното стареене, предотвратяват отклонения в развитието на плода и аборт. Съдържащият се калций укрепва костната система и зъбите. Хлорофилът и желязото влияят благоприятно на кръвта. Желязото е отлично профилактично средство срещу анемия, с негова помощ се повишава хемоглобинът и се увеличава количеството червени кръвни телца в кръвта.
Спанакът е рекордьор по съдържание на йод. Този елемент помага за усвояването на хранителните вещества и влияе на протичането на процесите в организма.
Пресен, преработен или замразен, зеленчукът действа добре на венците на зъбите и се препоръчва за употреба при туберкулоза.
Растението трябва да се включва в менюто на хора, страдащи от диабет, хипертония, на пациенти с нарушения на нервната система и дори на бременни и деца, тъй като се усвоява лесно от организма.
Зеленолистният зеленчук е полезен за тези, които се оплакват от намален апетит, както и в период на възстановяване след тежки операции и химиотерапия.
Има противовъзпалително действие и често се препоръчва като спомагателно средство при лечение на възпалени венци или гърло.
Сокът от растението е много полезен. Той може да се приема както самостоятелно, така и в комбинация с други зеленчукови сокове. Напитката повишава работоспособността, укрепва имунитета и подпомага отслабването.
Листата на растението съдържат сапонини, които подобряват работата на червата. Благодарение на тях, спанакът активизира чревната перисталтика, нормализира работата на цялата храносмилателна система, извежда шлаки и токсини от организма. При регулярна консумация спира развитието на онкологични заболявания, освен това листата помагат за отстраняването на радионуклидите от организма.
Веществата в състава активират метаболизма, действат успокояващо на нервната система, стимулират производството на важни хормони, помагат в борбата със стресови ситуации. Затова е подходящ за хора, подложени на нервно напрежение.
Растението освобождава организма от натрупалите се в него токсини, зарежда с енергия.
Вреда и противопоказания на спанака
Поради съдържанието си на оксалова киселина, спанакът не се препоръчва за консумация при подагра, нефрит, бъбречни заболявания, уролитиаза. Също така при ревматизъм, заболявания на черния дроб и дванадесетопръстника.
Въпреки че се нарежда сред най-здравословните зеленчуци с мощен хранителен състав, консумацията му в прекомерни количества може да доведе до проблеми със здравето, затова трябва да се приема умерено. Тъй като повишава отделянето на калций в урината, честата му консумация в големи количества може да доведе до камъни в бъбреците.
В 100 грама от зеленолистното растение има 970 милиграма оксалати. Много високи концентрации оксалова киселина се натрупват в по-зрелите листа на растението, ето защо е добре да се консумира само пресен млад спанак. Сварен, зеленчукът има намалена до известна степен концентрация на оксалат. Комбинирането на храна, богата на калций (като извара или котидж сирене), със спанак може да предотврати образуването на камъни. Състоянието на всеки човек е индивидуално и реакциите се различават, поради което е добре да се консултирате с лекар, преди да включите зеленолистното растение в диетата.
Зеленчукът съдържа високи нива на витамин K - минерал, намаляващ ефективността на лекарствата за разреждането на кръвта. Обикновено се дават разредители на кръвта, за да се предотврати инсулт, следователно чувствителните хора трябва да намалят приема на растението. Този витамин има важна роля за образуването на кръвни съсиреци в тялото. Половин чаша сварен спанак съдържа 444 микрограма витамин K, а една чаша суров съдържа 145 микрограма. Вареният зеленчук има по-високи нива на витамина, тъй като топлината увеличава усвояването на веществото.
Витамин K също има важна роля за предотвратяване на артериални калцификации, коронарна болест на сърцето, рак и остеопороза.
Ако листният зеленчук се консумира от време на време в умерени количества, може да бъде безопасен при условие, че човек е здрав или не е в остра фаза на заболяване.
Зеленчукът съдържа и пурини - химически съединения, за които се смята, че допринасят за развитието на подагра. Необходими са допълнителни изследвания, за да се даде окончателно заключение за връзката им с подаграта. Има някои доказателства за това, че високата консумация на зеленолистни може да доведе до ниско кръвно налягане и ниски нива на кръвна захар. Това може да създаде проблем на хора, които приемат лекарства за тези състояния. Консултирайте се с вашия лекар, преди да включите спанака в диетата си в по-големи количества.
poleznenko.ru; medicalnewstoday.com; stylecraze.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 91 мл. |
Белтък | 2.9 гр. |
Мазнини | 0.4 гр. |
Въглехидрати | 3.6 гр. |
Калории | 23 кал. |
Витамини и минерали
витамини В1, В2, Д, С, Р, РР, К; желязо, калций, хлорофил, йод |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИМАЛАЯ ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОПЕДИАКИД ЖЕЛЯЗО + ВИТАМИН B сироп 125 мл
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА ПРЕМИУМ желирани таблетки * 90
ПРОМОАЛАЙВ ИМУН ХЕЛТ капсули * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОБОНБОНИ ПЛОДОВИ + ВИТ. А, С И Е ЗА ДЕЦА SANCT BERNHARD
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Спаначена каша с кисело мляко, сирене и яйце
- Спанак с нахут и оризова гарнитура
- Спаначено руло с крема сирене, сушени домати и чесън
- Царевична запеканка със спанак
- Свинско със спанак и сметана
- Салати от булгур и спанак
- Спаначени палачинки с месна плънка
- Запеканка от спанак със сирена, чесън и гъби
- Пурички от кори за баница със спанак, сьомга и фета
- Запеканка с броколи, карфиол и спанак
Коментари към Спанак - състав, ползи и противопоказания