Базови съвети за приготвяне на сьомга
Сьомгата е една от най-популярните риби днес, а полезните й качества я нареждат сред суперхраните. Тя е богата на омега-3 мастни киселини, а вкусовите й качества са безспорни.
За разлика от много други риби, сьомгата има деликатен вкус, а текстурата й дава възможност да бъде обработвана по различен начин.
Ще ви дадем някои съвети за приготвянето на сьомга, с чиято помощ да извлечете най-доброто от нея.
Каква е разликата между котлет и филе от сьомга?
Сьомгата най-често се предлага под формата на котлети или на филета.
Котлетите приличат на подкова с кости и са с част от гръбнака, режат се напречно на рибата.
Филетата от друга страна са без кости и са нарязани надлъжно на костта.
Котлетите по-често са с кожа, докато филетата често са почистени. Но ако изберете филе и имате възможност да вземете с кожа, направете го, защото хрупкава коричка на рибата е най-вкусното в нея.
Как да приготвим сьомга на фурна (котлет или филе)?
Сьомгата е мазна риба, което означава, че може да я готвите на висока температура, без да се притеснявате, че ще прегори или стане суха. Това от своя страна предполага, че времето за готвене е много кратко.
Следват няколко различни техники за печене на сьомга.
Печена сьомга във фурна
Печенето на сьомга във фурната е най-лесният начин за приготвяне. Подправете рибата (без значение дали разполагате с филе, или котлет) със зехтин, сол, прясно смлян черен пипер, може да добавите розмарин, риган, лимонови резенчета. Не е необходимо да покривате рибата с фолио. Печете я в продължение на 12-15 минути на 220 градуса.
Печена сьомга във фолио
Чрез печенето на сьомга във фолио вие задушавате филетата (котлетите), като по този начин не се губят ароматите и соковете на рибата, тя се приготвя изключително бързо, а почистването на съдовете след това е много лесно. Сьомгата се "запечатва" в плик от фолио заедно с всички билки, цитруси и други подправки, които решите да използвате. Пече се в силно нагорещена фурна (240 градуса) за 7-10 минути.
Ако замените алуминиевото фолио с пергаментова хартия, може да приготвите рибата по същия начин за 3-4 минути в микровълнова фурна.
Бавно печена сьомга
Ако разполагате с време, бихте могли да изпечете сьомгата във фурната на ниска температура или т.нар. бавно печене. За целта ви трябва хартия за печене и плитък тиган с вода. Включете уреда да загрява на 110 градуса, през това време овкустете 1 килограм филе със сол и черен пипер.
Поставете съда с водата в долната част на фурната, а сьомгата сложете в застлана с хартия тава и печете на средното ниво на фурната за около 1 час. По този начин ще получите риба с наситен цвят и приятна текстура.
Сьомга на грил
Използвайки функция грил на вашата фурна, може да гриловате сьомга само за 10 минути. За целта предварително загрейте фурната, включена на съответната функция на възможно най-високата степен. Рибата овкусете с лимон, зехтин и подправки на вкус. Застелете тава с фолио, в нея сложете филето и поставете съда на около 10 сантиметра разстояние от реотана.
Как да изпечем сьомга на скара?
Ако скарата ви има опция за контрол на градусите, със сигурност е подходяща за приготвянето на сьомга. Уредът обаче не бива да се загрява на повече от 180-200 градуса, затова е важно да можете да контролирате температурата. Намазнете добре скрата и сложете върху нея рибата с кожата надолу. Гответе в продължение на 15 минути, без да обръщате филетата.
Как да изпечем сьомга на тиган?
Ако обчате рибата да бъде с хрупкава кожа, то начинът за постигането й е използването на тиган. Трябва да осигурите добър контакт между кожата и горещата повърхност и в случая филетата са по-добрият избор пред котлетите. Най-подходящо е да използвате чугунен тиган, тъй като той поддържа висока и равномерна температура. Ако не разполагате с такъв, изпечете сьомгата в какъвто имате, но задължително го загрейте добре.
Ключът към постигането на хрупкава кожа е да подсушите рибата много добре, преди да я сложите в тигана – тук е и моментът да подправите със сол и пипер. Поставете филетата с кожата надолу. Гответе 5 минути, без да ги местите или повдигате (при условие, че са дебели поне 2,5 сантиметра). След това обърнете рибата и печете още 30 секунди – това е напълно достатъчно. Извадете сьомгата от тигана и сервирайте с кожата нагоре. Не е проблем да изстискате малко лимон върху рибата, но избягвайте добавянето на сос, тъй като ще загубите хрупкавината на кожата.
Как да пошираме сьомга?
Поширането също е добър начин за приготвянето на сьомга. Чрез него текстурата на рибата става нежна и кремообразна. За целта загрейте бульон по избор, в който сложете сол, зеленчуци, лимон, ароматни билки и малко бяло вино.
Течността трябва да е с температура между 80 и 90 градуса, което означава, че ще виждате съвсем леки мехурчета. Сложете сьомгата в съда и покрийте с капак. Варете между 15 и 30 минути, в зависимост от размера на филето.
Без значение кой от методите за приготвяне на сьомга ще изберете, със сигурност ще сервирате вкусно ястие на вашата трапеза, което ще се хареса на цялото семейство.
thespruceeats.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
ДИВА СЬОМГА ОТ АЛЯСКА капсули 1300 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ЯМАМОТО НУТРИШЪН АЛФА ТЕЧ капсули * 300
ЯМАМОТО НУТРИШЪН АЛФА ТЕЧ 500 г
Безплатна доставка за България!ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СЬОМГА И ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СЬОМГА С БРОКОЛИ И ОРИЗ 220 г
ПЛАНТИС ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули * 220 036855
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Кулинарни хитринки
- Печена сьомга с портокалов сос и чесън
- Какви са здравословните ползи на хайвера от сьомга
- Червена риба, вид сьомга (Кета)
- Пастет от сьомга с масло
- Скандинавска маринована сьомга (гравлакс)
- Сьомга по провансалски
- Сьомга с мед, соев сос и горчица
- Предястие от пушена сьомга с топено сирене и чесън
- Солени кошнички с пълнеж от сьомга
- Сьомга в бутер тесто със спанак и горчица
Коментари към Базови съвети за приготвяне на сьомга