Как да запазим хляба свеж
Хлябът е един от основните продукти, които винаги присъстват на трапезата ни. За да го запазим по-дълго време свеж и годен за консумация, ви предлагаме няколко изпитани метода.
Малко са тези, които знаят, че пшеничният хляб се съхранява не повече от 40 часа след изпичането му, а ръженият - малко по-дълго, но не повече от 72 часа. Подобно на каретата на Пепеляшка, която се превръща в тиква, вкусният и полезен продукт губи ценните си свойства и става източник на токсини и патогенна плесен.
Преди да приберете хляба за съхранение, той трябва да е напълно охладен. За целта са необходими около 3 часа. За това време той напълно отлежава, реже се по-лесно и не се мачка от ножа. Охлажда се, поставен върху решетка и изваден от формата, в която е изпечен (ако сте си го приготвили у дома), защото в противен случай ще се получи конденз. Не трябва да бъде изложен на течение.
Пресният хляб има определена влажност (средно около 50%). В резултат на съхранението влагата се изпарява от него и така той "остарява". Процесът на изпаряване на влагата е най-интензивен при температури от 0 до 2 градуса. Затова е по-добре хлябът да се държи в стаята, а не в хладилника.
Пресният хляб не трябва да се слага в найлонов плик. Полиетиленът не му позволява да диша, което може да доведе до овлажняване. А комбинацията от полиетиленов пакет в хладилник допринася за бързо мухлясване.
Хлябът, който купуваме от магазина, се предлага обикновено в найлонова опаковка, но най-често той вече е нарязан и изсъхва бързо. Затова въпросът дали да го съхранявате в такъв плик, или не, не е от особено значение в конкретния случай.
В много европейски домове прясно изпеченият хляб се съхранява без опаковка с нарязаната страна надолу. Продуктът, който е приготвен само от основните съставки или съдържа малко дрожди, ще се запази в продължение на няколко дни така.
Хартията добре запазва хляба, тъй като дава възможност на известно количество въздух да циркулира около него.
Друг добър начин за съхранение е използването на торбичка от плат. Същата работа могат да свършат голяма кърпа или просто парче плат. Тъканта запазва хляба свеж и му позволява да диша. Трябва да се знае обаче, че филии, съхранявани в парче плат, изсъхват бързо.
Различните видове хляб е добре да се държат поотделно. Например, белият има свойството да поема бързо аромата на черния. В резултат на това белият хляб става невкусен и нетипичен (като вкус).
В кутията за хляб може да сложите малко захар или сол, или разрязана на две части ябълка. По този начин Насъщният ще се запази по-добре и по-дълго време ще бъде свеж.
Нарязването на хляба, започвайки от средата, дава същите резултати. Т.е. разрязва се на две и половинките се съединяват след това.
За по-продължително съхранение използвайте фризера (или камерата на хладилника). Ако сте изпекли скоро хляба, задължително го оставете да изстине напълно, увийте в алуминиево фолио и сложете в найлонова торбичка. Преди да замразите, премахнете (доколкото е възможно) въздуха от пакета. В замразено състояние може да се съхранява до 3 месеца.
За да направите стария хляб годен за консумация, напръскайте го с вода и сложете във фурната за 5 - 7 минути при 180 градуса. Микровълновата също би свършила работа. Но този метод използвайте само за хляб, който възнамерявате на изядете съвсем скоро, защото след около 2 - 3 часа той отново ще бъде в предишното си състояние.
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Кулинарни хитринки
- Ръжен хляб – състав, здравословни ползи и недостатъци
- Какво се случва в тялото ни, след като откажем хляба
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
- Хлябът наш насъщен… – интервю с Богдан Богданов, майстор на уникален хляб по стари рецепти
- Пълнен хляб с чесново масло и кашкавал
- Еврейски безквасен хляб Маца
- Консумирайте препечени филийки със зехтин при гастрит
- Рецепти за домашен селски хляб (с хрупкава коричка и с подправки)
- Пълнозърнестият хляб е най-полезен
- Печени чеснови филийки със зехтин и ароматни подправки
Коментари към Как да запазим хляба свеж