E102 - Тартразин (Tartrazine)
Характеристика на добавката Е 102/Тартразин
Тартразинът е изкуствена (синтетична) хранителна боя, която придава на храната лимоненожълт до оранжев цвят. Тя е една от няколкото азо хранителни багрила, произведени от петролни продукти. В природата не се среща в чист вид. Приготвя се от въглищен катран. В своята физическа форма тартразинът е водоразтворим жълт прах със златист оттенък. Когато е изложена на слънчева светлина, добавката E102 може да се разпадне на по-прости съединения.
Синтетичните хранителни оцветители като добавката E 102 се използват, за да направят храните визуално по-привлекателни. Тартразинът е широко разпространен поради това, че е един от най-евтините синтетични багрила. Използва се като оцветител в хранително-вкусовата промишленост, за да придаде на продуктите жълт цвят. Често се смесва с други багрила, за да придаде на продуктите специфични цвят и нюанс, които е невъзможно да се получат с естествени оцветители, както и за възстановяване на първоначалния вид на храната, който може да се изгуби в производствения процес. Изкуствените хранителни бои често са по-евтини и по-достъпни от естествените хранителни багрила.
Освен в храните, могат да се намерят и в козметиката и други продукти. Абсорбират се в определена степен през кожата.
Употреба на тартразин (Е102)
Въпреки вредата на веществото, производителите го използват в стремежа си да спестят средства. Преди всичко, той се използва в сладкарството, при производството на безалкохолни напитки,
Добавката се използва в производството на сладкарски изделия - бонбони, торти, газирани напитки; жълти напитки с различни нюанси. Може да се открие багрилото и в състава на консервирани зеленчуци (грах, кисели краставички и други) и плодове, горчица, полуготови супи, кисело мляко и червени сосове.
Храни, които може да съдържат тартразин:
- зърнени закуски;
- готови смеси за торта;
- пакетирани пайове;
- пакетирани меденки;
- чипсове;
- замразени храни;
- инстантни и обикновени пудинги;
- сладоледи;
- покрития на бонбони;
- твърди бонбони;
- цветни маршмелоу,
- ароматизирани газирани напитки.
Тартразинът намира приложение и в козметиката, също като оцветител на коприна и вълна.
Въздействие върху човека
Това вещество може да предизвика кожни проблеми, като уртикария (копривна треска), атопичен дерматит (кожни обриви, свързани с алергия), ангиоедем (подуване на устните, езика, гърлото и шията, причинени от отделянето на хистамин при алергична реакция), астма, хранителна непоносимост, главоболие, нарушения на нервната система и психиката. Тартразинът е канцероген, тоест може да бъде причина за появата на рак.
Все още има много противоречия относно опасностите от добавката E102. Така например, употребата на тартразин е била забранена в много европейски страни, но под натиска на Европейския съюз забраната за използването на багрилото E102 и редица други хранителни добавки е била отменена. Добавката E102 е одобрена за употреба в хранително-вкусовата промишленост в Русия, Украйна и други европейски страни.
Във Великобритания са проведени изследвания, които показват, че редовното използване на оцветителя води до хиперактивност и намалена концентрация при децата. Направени тестове в САЩ доказват, че 1 на 10 000 души развива алергия от продукта (кожен обрив). По своята същност Е 102 се отнася към промишлените отпадъци и е изключително опасен за астматици. Може да предизвика мигрена, сърбеж, нарушено зрение и други странични ефекти.
В повечето страни употребата на хранителната добавка Е102 в хранителни продукти е строго стандартизирана и обикновено възлиза на 100–150 mg багрило на килограм от крайния продукт.
fao.org; dobavkam.net
Коментари към E102 - Тартразин (Tartrazine)
В Машмелоу за деца под формата на близалки също го има! Просто съм потресена от ужасните съставки, които се слагат за милите деца.
Има го в Локум "Обикновен". В съдържанието на български език не е упоменат, но в съдържанието на румънски език е споменато че го има. Хора не яжте тия скапани изкуствени храни, не пълнете джоба на убийците и алчните за пари производители, които пет пари не дават за здравето на хората, а мислят само за джоба си!