Ползи и вреди от консумацията на царевица
Царевицата е една от най-популярните зърнени култури в света, която се счита и за зеленчук. Принадлежи към семейство Житни. Произхожда от Мексико преди повече от 9000 години. Обикновено е жълта на цвят, но се култивира и в други различни цветове (червена, оранжева, лилава, синя, бяла и черна). Отглеждат се безброй разнообразни сортове по целия свят. За някои народи тя е основен източник на храна.
Пуканките и сладката царевица са популярен начин за консумиране на зърнената култура. Рафинираните царевични продукти са широко разпространени като съставка в преработените храни. Някои от тях са тортила, тортила чипс, полента, царевично брашно, царевично нишесте, царевичен сироп и царевично масло. Царевицата се използва и в производството на горива и фуражи за животни.
Хранителен състав на царевицата
Царевицата е богат източник на въглехидрати, фибри, витамини и минерали. Освен това е със сравнително добро съдържание на протеини и мазнини. В една чаша (164 грама) сладка царевица се съдържат следните хранителни вещества:
- калории - 177;
- протеин - 5,4 грама;
- въглехидрати - 41 грама;
- фибри - 4,6 грама;
- мазнини - 2,1 грама;
- витамин C - 17% от дневната потребност (ДП);
- тиамин (витамин B1) - 24% от ДП;
- фолат (витамин B9)- 19% от ДП;
- магнезий - 11% от ДП;
- калий - 10% от ДП.
Както всички зърнени култури, царевицата също се състои предимно от въглехидрати. Нишестето е основният от тях, съставляващ 28-80%. Зеленчукът също така е източник на малки количества захари. Сладката царевица е специален сорт с ниско съдържание на нишесте и с по-високо съдържание на захари, като по-голямата част е захароза. Въпреки захарта в нея, тя е нискокалорична храна с нисък или средно висок гликемичен индекс (ГИ).
Преобладаващите фибри в царевицата са неразтворими (хемицелулоза, целулоза и лигнин). Продуктът е добър източник на протеини. В зависимост от сорта, съдържанието варира между 10 и 15%. Най-разпространените протеини в царевицата са известни като зеини. Те представляват 44-79% от общото съдържание на белтъци. Зеините не са пълноценни, тъй като не съдържат някои от незаменимите аминокиселини.
Царевицата е наситена с витамини от група В (B3, B5, B6, B9), Е, А, РР. Те действат благоприятно върху състоянието на кожата и косата, помагат в борбата с депресията. Зеленчукът е богат източник и на микроелементите желязо, калций, фосфор, магнезий и други. В състава му влизат над 26 елемента от Менделеевата таблица.
Зърнената култура съдържа редица биоактивни растителни вещества, някои от които могат да подобрят здравето. Богат източник е на следните антиоксиданти:
- ферулова киселина - един от основните полифенолни антиоксиданти в царевицата;
- антоцианини - антиоксидантни пигменти, отговорни за цвета на синята, лилавата и червената царевица;
- зеаксантин - кръстен на научното име на царевицата (Zea mays), е един от най-често срещаните растителни каротеноиди, свързан с подобряване на зрението;
- лутеин - един от основните каротеноиди в царевицата, служи като антиоксидант, предпазващ очите от окислителното увреждане, причинено от синята светлина;
- фитинова киселина - антиоксидант, който може да наруши усвояването на минералите цинк и желязо.
Ползи от консумацията на царевица
Царевицата има подмладяващо свойство. При термична обработка обвивката на зърната не се разрушава, което означава, че те запазват полезните си качества. Влизащите в състава им ценни аминокиселини лизин и триптофан, които не се произвеждат самостоятелно от човешкия организъм, нормализират работата на червата и тонизират мускулите.
1. Здрави очи
Дегенерацията на макулата и катаракта са сред най-често срещаните увреждания на очите в света, водещи до слепота. Инфекциите и старостта са сред основните причини, причиняващи тези заболявания, но храненето също може да играе важна роля. Приемът на антиоксиданти, най-вече каротеноиди като зеаксантин и лутеин, може да подобри здравето на очите.
Тези два каротеноиди са преобладаващи в царевицата, представлявайки приблизително 70% от общото съдържание. Нивата им обикновено са ниски в бялата царевица. Известни като макуларни пигменти, тези съединения съществуват в човешката ретина, светлочувствителната вътрешна повърхност на окото, където предпазват от окислителни щети, причинени от синята светлина.
Високите нива на тези каротеноиди в кръвта са силно свързани с намален риск както от дегенерация на макулата, така и от катаракта.
2. Позволена за хора с диабет
Царевицата има нисък гликемичен индекс. Сварена, тя съдържа и много вода. Поради тези причини може да консумира от хората със захарен диабет, но в умерени количества.
3. Помага при отслабване
В диетологията растението се употребява, защото подобрява обмяната на веществата. Отвара от него помага за изгарянето на мазнините и съответно за отслабване.
Вреди и противопоказания от консумацията на царевица
Безспорно царевицата е ценен и полезен продукт, но тя има и редица противопоказания. Може да навреди на хора със склонност към тромбози и прекомерно съсирване на кръвта. С варената царевица не бива да се прекалява, защото приемът на големи количества може да предизвика главоболие и да наруши нормалната работа на стомаха.
1. Съдържа антинутриенти
Както всички зърнени култури, царевицата също съдържа фитинова киселина. За нея е характерно, че нарушава усвояването на минералите желязо и цинк. Въпреки че обикновено не е проблем за хората, които следват добре балансирана диета, това може да е сериозен проблем за развиващите се страни, където зърнените и бобовите култури са основна храна. Накисването, покълването и ферментирането на царевицата могат значително да намалят нивата на фитинова киселина.
2. Съдържат микотоксини
Някои зърнени и бобови култури са податливи на замърсяване с гъби. За тях е характерно, че произвеждат различни токсини, известни като микотоксини, които се считат за значителна опасност за здравето. Основните класове микотоксини в царевицата са фумонизини, афлатоксини и трихотецени. Те се срещат в складираните зърнени култури по целия свят. Неблагоприятните последици за здравето са свързани най-вече с консумацията на царевица и царевични продукти, особено сред хората, които зависят от продукта като основна храна.
Консумацията на големи количества заразена царевица е предполагаем рисков фактор за рак и дефекти на нервната тръба - често срещани вродени дефекти, които могат да доведат до инвалидност или смърт.
Ефективните превантивни мерки включват фунгициди и подходящи техники за сушене. В повечето развити страни органите за безопасност на храните следят нивата на микотоксини в продуктите на пазара, като производството и съхранението на храни са строго регламентирани.
3. Непоносимост към царевица
Непоносимостта към глутен или цьолиакия е често срещано състояние, причинено от автоимунен отговор на глутен при консумация на пшеница, ръж и ечемик. Симптомите на непоносимост към глутен включват умора, подуване на корема, диария и загуба на тегло. За повечето хора с цьолиакия симптомите отшумяват при спазване на строга безглутенова диета. При други симптомите изглежда продължават да се проявяват. В много случаи може да се дължи на консумация на преработена храна, която съдържа нерегламентиран глутен. Друга възможна причина може да е непоносимост към конкретната храна.
Протеините, известни като зеин, съдържащи се в царевицата, причиняват лека възпалителна реакция при хора с цьолиакия. Поради тази причина приемът на зеленчука в редки случаи може да е причина за чести симптоми при някои хора с цьолиакия. Освен това, зърнената култура може да причини симптоми и при хора със синдром на раздразненото черво или непоносимост към FODMAP (категория разтворими фибри, които се абсорбират слабо от организма). Високият прием може да причини проблеми с храносмилането като подуване на корема, газове и диария при някои хора.
За какво се използва царевицата
- Всички части на растението се използват в народната медицина. Косата му е отличен диуретик, маслото от царевица допринася за понижаването на холестерола в кръвта. Ястия от нея се препоръчват на жени, страдащи от безплодие и за подобряване на потенцията при мъжете.
- Царевицата може да се свари и консумира както самостоятелно, така и добавена към салати, супи или като гарнитура към основни ястия.
- В козметиката от царевица се приготвят козметични, защото е богата на витамини, подхранващи косата и възстановяващи еластичността на кожата.
- Царевицата е фуражна култура, която се използва за направата на картон и хартия, също и в селското стопанство за храна на животни.
healthline.com
Снимки: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 70.0 мл. |
Белтък | 3.7 гр. |
Мазнини | 1.4 гр. |
Въглехидрати | 22.0 гр. |
Калории | 120 кал. |
Витамини и минерали
витамини от група В, Е, А, РР; желязо, калций, фосфор, магнезий и др. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 5 M СВЕТЛО МАХАГОНОВО КЕСТЕНЯВО
ПРОМОКОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 А ТЪМНО ПЕПЕЛЯВО РУСО
ПРОМОЧАЙ ЦЯР ПРИ БЪБРЕЧНИ ПРОБЛЕМИ филтър * 30
ДРЕНАКС ФОРТЕ МЕТАБОЛ ФАСТ саше * 20 551809
НовЧАЙ ФИЛТЪР ЗА ДИАБЕТИЦИ С КАНЕЛА
БИОТИНА МАСКА - БАЛСАМ ЗА КОСА С ШИПКОВО МАСЛО И ВИТАМИН B7 250 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Зърнени храни
- Царевичен грис (царевична каша) – какви са ползите за здравето
- Варианти за отслабване с царевица (варена, консервирана или царевична каша)
- Варена царевица в прясно мляко и масло
- Как да изберем и сварим вкусна царевица
- Картофи с броколи и царевица на фурна
- Царевица, Кукуруз
- Макаронена запеканка с шунка, царевица и кашкавал
- 17 полезни неща, които да направим у дома само с царевично нишесте
- Пица с пилешко и царевица
- Хрупкави карамелизирани пуканки
Коментари към Ползи и вреди от консумацията на царевица