Мътеница - ползи и вреди
Мътеницата е остатъчен млечен продукт от производството на краве масло. Нарича се още бутаница или мътан, а процесът на извличане на маслото е познат като бутане.
Днес масово се произвежда мътеница, която се състои предимно от вода, лактоза (млечната захар) и казеин (млечен протеин). Традиционната домашна мътеница се прави от мляко, което се пастьоризира и хомогенизира. Добавят се бактерии като Lactococcus lactis или Lactobacillus bulgaricus. Те произвеждат млечна киселина, която повишава киселинността на продукта, предотвратява развитието на бактерии и придава на мътана леко кисел вкус. По този начин се удължава срокът на годност на готовия продукт.
По консистенция бутаницата е по-гъста от прясното мляко. При ферментацията на лактозата до млечна киселина нивото на pH пада до 4,4-4,8, при което казеинът в млякото се сгъстява. За сравнение, кравето мляко има pH 6,7-6,9.
Мътанът се използва най-често като съставка в рецепти за бисквити, кексчета, хляб и палачинки. Добавя се към крем супи, картофено пюре и дресинг за салата. На вкус напитката наподобява айрян.
Хранителен състав на мътеницата
Мътеницата е нискокалорична напитка, съдържаща основните хранителни вещества на прясното мляко (минерали и протеини). В една чаена чаша (245 милилитра) има следните хранителни вещества:
- 98 калории;
- 8 грама протеин;
- 12 грама въглехидрати;
- 3 грама мазнини;
- 0 грама фибри;
- витамини: В1, B2 (29% от дневната необходимост), В5 (13%), В6, B12 (22%), А, Е, К, С, Н;
- минерали: калций (22%), натрий (16%).
Мазнините в състава на мътеницата са малко, но напълно достатъчно за усвояването на мастноразтворимите витамини. Големият плюс на напитката по отношение на здравето е високото съдържание на фосфолипиди, които изпълняват важна роля при нормализирането на обмяната на мазнините и холестерола.
Мътанът съдържа 5% млечна захар (лактоза), която нормализира ферментационната дейност в червата и предпазва от интензивно развитие на гнилостни процеси, съпровождащи метеоризъм.
Ползи за здравето от консумацията на мътеница
Консумацията на мътеница помага за подобряване на кръвното налягане, здравето на костите и устната кухина. По-лесно се храносмила от другите млечни продукти, поради наличието на млечна киселина.
Млечният продукт предпазва черния дроб от затлъстяване, затова се препоръчва често при чернодробни заболявания, полезен е още при бъбречни проблеми, както и при болести на нервната система и атеросклероза.
От продукта се приготвя диетична извара, която е богат източник на белтъчини, лецитин и други полезни вещества, повлияващи благоприятно редица стомашно-чревни заболявания (колити, ентероколити и т.н).
Млечната напитка се използва и като съставна част на подмладяващи и избелващи маски за лице, шампоани и балсами за коса.
Здрави кости
Мътеницата е добър източник на калций и фосфор, а пълномаслените видове са богати и на витамин K2. Тези хранителни вещества са важни за поддържането на здравината на костите и предотвратяване на дегенеративни костни заболявания като остеопороза.
По-високият прием на храни, богати на фосфор и калций, е свързан с 45% по-нисък риск от развитие на остеопороза при възрастни. Витамин K2, особено в комбинация с витамин D, е полезен за здравето на костите и подобряване на симптомите на остеопороза. Витамин K2 насърчава образуването на кости и предотвратява счупването им.
Подобрява здравето на устната кухина
Ферментиралите млечни продукти, като бутаницата, имат противовъзпалителни ефекти върху клетките в устната кухина. Приемът на мътеница е свързан със значително намаляване на пародонтозата (възпаление на венците), поради съдържанието на калций в продукта.
Понижава нивата на холестерола
Сфинголипидните съединения в бутаницата са отговорни за понижаването на нивата на холестерол в кръвта при консумиране на продукта. Те инхибират абсорбцията на холестерол в червата, като по този начин намаляват нивата му в кръвта.
Вреди и противопоказания от консумацията на мътеница
Мътеницата не е подходяща за лица, които имат индивидуална непоносимост или алергии към млечни изделия.
Не трябва да се прекалява с консумацията на продукта, защото това може да доведе до чревни разстройства, подуване на стомаха.
Страдащите от гастрит с повишена киселинност трябва да го изключат от менюто си.
polza-i-vred.ru; lady.mail.ru; healthline.com
Снимка: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 90 мл. |
Белтък | 3,3 гр. |
Мазнини | 1 гр. |
Въглехидрати | 4,7 гр. |
Калории | 77 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, Е, К, В1, В2, В6, С, Н |
Други
Други полезни | лактоза, фосфолипиди |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОЛ НУТРИШЪН ГЕЙНЪР ДЕЛИШЪС 3 кг
Безплатна доставка за България!ОЛ НУТРИШЪН ГЕЙНЪР ДЕЛИШЪС 1 кг
СТАТИЯТА е свързана към
- Мляко и млечни продукти
- Содена питка с мътеница и бекон
- Питки, замесени с ферментирала мътеница и масло
- Пилешки хапки в млечна панировка
- Мътеница в рецептата? Ето как да я заместите!
- Студена крем супа от тиквички с мътеница и чесън
- Пълнозърнести палачинки с мътеница и масло
- Боровинково смути с мътеница
- Ирландски соден хляб с мътеница и стафиди
- Домашни шоколадови гофрети с мътеница и масло
- Домашни банички с настъргано масло
Коментари към Мътеница - ползи и вреди