Каперси - полезни свойства и вреди
Каперсите са ядливите неузрели цветни пъпки на тревистото растение или храст от вида на Capparis spinosa. Те са малки, кръгли и твърди. Измиват се, изсушават се на слънце, слагат се в буркани и се консервират в оцетен разтвор или в сол, разтворена в олио. Имат кисело-солен и леко остър вкус. Отлично се съчетават със студени предястия и с основни ястия от месо и риба. Също така често се добавят в различни сосове, включително и майонеза. Отглеждат се предимно в Близкия Изток, Централна Азия, Източна Африка, Тихоокеанските острови и Австралия, въпреки че произходът им е неизвестен.
За готвене и консумация се използват младите филизи, пъпките и малките плодове.
Хранителен състав на каперсите
- Плодовете съдържат алкалоида капаридин. В тях има до 12% захари, до 32% рутин, до 136 мг% аскорбинова киселина, тиогликозиди, стероидни сапонини, ензим мирозин, червен пигмент, йод.
- В пъпките се съдържат: 21 - 29% белтъчни вещества, 3 - 4,6% мазнини, 0,32% рутин, до 150 мг% витамин С, етерично масло, пектин.
- Семената се характеризират с до 18% съдържание на протеин и 26 - 36% полуизсъхващо масло.
Като цветни пъпки каперсите всъщност са много нискокалорични, доставят само 14 калории на 100 грама. Съдържат много фитонутриенти, антиоксиданти и витамини, необходими за оптималното здраве.
Пъпките съдържат витамините А, К, ниацин и рибофлавин. Ниацинът помага за понижаване на лошия "LDL" холестерол. Минералите калций, желязо и мед присъстват в достатъчни количества в каперсите. Високото ниво на натрий обаче се дължи главно на добавянето на морска сол (натриев хлорид) в саламурата при мариноването на зеленчука.
Здравни ползи от консумацията на каперси
От древни времена каперсите се използват в качеството си на средство за понижаване на артериалното налягане. Кората им или сух прах от нея, или отвара се употребява при гноящи и дълго време незарастващи рани и язви. За целта се прави настой от 2 чаени лъжици смляна на прах суха кора на каперси, които се заливат с 250 мл вода и се варят в продължение на 15 минути на слаб огън. След като течността изстине, се прецежда. Твърди се, че такава отвара помага и при зъбобол, също така се прилага и при неврози и истерия.
Частите на каперсите се използват за облекчаване на ревматичните болки в традиционните лекарства. Мариновите каперси се добавят към диетата, за да стимулират апетита. Освен това тези пъпки имат множество полезни свойства, с които да допринесат за доброто здраве на организма.
1. Богат източник на антиоксиданти
Каперсите съдържат флавоноидни съединения като рутин и кверцетин (180 милиграма на 100 грама продукт), които са мощни антиоксиданти - молекули, които инхибират окисляването на други молекули. При окислението се произвеждат силно реактивни свободни радикали, които могат да повредят клетките, променяйки структурата на ДНК, протеините и други клетъчни структури. Антиоксидантите взаимодействат с тези свободни радикали и предотвратяват клетъчното увреждане.
Проучвания сочат, че кверцетинът има антибактериални, антиканцерогенни, аналгетични и противовъзпалителни свойства.
Рутинът укрепва капилярите и инхибира образуването на тромбоцитни струпвания в кръвоносните съдове. Това помага за нормалното кръвообращение на кръвта в капилярите и поддържането на съдовете здрави.
2. Помагат в борбата с риска от анемия
Анемията е състояние, при което индивидът няма достатъчно червени кръвни клетки, които да пренасят богата на кислород кръв в цялото тяло. Често срещана форма на анемия е желязодефицитната, която се получава вследствие на недостатъчен прием на желязо в диетата. Желязото е основен минерал за организма, тъй като е неразделна част от съединението хемоглобин, което се намира в червените кръвни клетки. Минералът се свързва с кислорода и го транспортира в цялото тяло. Без него кислородът не може да се свързва и пренася в тялото.
3. Имат противовъзпалителни свойства
Възпалението е защитен механизъм на организма, когато тялото се опитва да премахне вредното въздействие върху него и да започне лечебен процес. За кратки периоди възпалението може да бъде благоприятно за тялото. Хроничното или дългосрочното възпаление причинява ракови заболявания, ревматоиден артрит и сърдечни болести. Изследване предполага, че екстрактите от каперси притежават мощни противовъзпалителни свойства, поради съдържащите се в тях съединения - кафеена киселина, катехин, рутин, сирингова киселина и фетулова киселина.
4. Други потенциални ползи
- Поддържа здрави костите: Витамин K, калцият и магнезият са важни хранителни вещества, които се намират в каперсите и са отговорни за поддържане на здрава костна структура и намаляване риска от остеопороза.
- Предпазват от алергии: Алергичните симптоми на леки кожни раздразнения и спазми на бронхите могат да се намалят с консумация на каперси и екстракт от тях.
- Поддържат здрава храносмилателната система: Отличен източник са на диетични фибри, които могат да помогнат за намаляване на запека.
Употреба в кулинарията
Суровите пъпки имат неутрален вкус и трябва да се мариноват, за да се получи уникалният им пикантен и остър вкус. Ето и някои рецепти какво да сготвим с каперси:
- Салата с риба тон, каперси и печени чушки;
- Тартар от риба тон (еленско, сьомга или друго месо) и доматен сос;
- Мариновани каперси с традиционно италианско предястие "Антипасто", в салати или като гарнитура за пица;
- Задушено пилешко филе с бяло вино, лимони и каперси;
- Каперсите придават характерен вкус на зеленчукови, месни, телешки и рибни ястия (особено в комбинация със сос от хамсия).
Вредни свойства
Каперсите не бива да се употребяват в големи количества, защото биха могли да предизвикат вреди на здравето, като гадене и метеоризъм.
Растението не трябва да се консумира при хипотония, запек и повишено полово възбуждане, тъй като може да се обостри състоянието.
Каперсите са алергени, имат висока концентрация на натрий в състава си, затова са противопоказни по време на бременност и индивидуална непоносимост към продукта.
Тъй като действат като разредител на кръвта, е добре да се избягват от хора, подложени на хирургическа интервенция.
nutrition-and-you.com; dovemed.com
Снимки: tipshealthline.com; pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 85.0 мл. |
Белтък | 0.8 гр. |
Мазнини | 0.1 гр. |
Въглехидрати | 2.5 гр. |
Калории | 14 кал. |
Витамини и минерали
витамин С, йод |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИБИФЕМ МЕНО 50+ таблетки * 30
ОКУЦЕЛЛ РЕЛИЙФ спрей за очи 15 мл
БИОБИ ЛИВО ХЕРБ капсули * 180
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Задушено пилешко филе с бяло вино, лимони и каперси
- Чеснови пилешки гърди в лимонов сос
- Боб с маслини, каперси и праз
- Пастет от риба тон с каперси за 3 минути
- Брускети с крема, каперси и пушена сьомга
- Пъстърва в лимонов сос с каперси
- Мариновани печени чушки с каперси
- Капоната (италианско зеленчуково рагу от патладжани с каперси и маслини)
- Салата от печени чушки с каперси, чесън и магданоз
- Разядка Тапенада с маслини и чесън
Коментари към Каперси - полезни свойства и вреди