Вишнев сок - част 1
Сокът от вишни е вкусна и полезна напитка, в която се съдържат витамини, микроелементи, органични киселини, полифеноли съединения, в частност антоцианини, и други вещества. Тя помага за намаляване на усещането за болка, премахва възпалението, нормализира съня. Но това съвсем не са всичките й ценни за човека свойства.
Във вишневия сок има плодови киселини, стимулиращи дейността на храносмилателната система. Използва се при лечението на гастрити с понижена киселинност и заболявания, свързани със застой на жлъчката. Освен това той е естествен антибиотик, помагащ за по-бързото възстановяване на дизентерия и ангина.
Благодарение на високата концентрация на витамин Р, напитката се употребява като профилактика и лечение на сърдечно-съдови заболявания.
Състав
В 100 милилитра от сока се съдържат едва 47 ккал, което по-малко от калориите в същото количество ананасов сок, известен с диетичните си свойства.
В течността, извлечена от дребните червени плодчета, практически няма захароза, има високо съдържание на сорбитол, а наситеното обагряне се дължи на антоцианините в състава.
Изследвания сочат, че във вишневия сок има растителен мелатонин, който благоприятно повлиява нормализирането на съня. Най-значимите вещества в напитката са полифенолните съединения, включително флавоноиди. Тези вещества са мощни антиоксиданти и помагат на организма да се бори с неблагоприятното въздействие на околната среда.
Сокът от вишни е полезен за спортисти за по-бързо възстановяване на мускулите, увредени при физически натоварвания, като намалява и болката в тях.
Богати са витаминният и минералният състави на плодовата напитка:
- Витамин С стимулира имунитета, бори се с инфекции. В 100 милилитра от напитката се съдържат 8% от дневната норма за човека.
- Витамин А е антиоксидант, участващ в образуването на костната и мускулната тъкани, укрепва зрението.
- Витамин Е помага за запазване на младостта.
- Витамин Р е необходим за дейността на сърдечните мускули, повишава еластичността на кръвоносните съдове.
- Фолиевата киселина предотвратява анемия, нормализира нивото на хемоглобина в кръвта. Особено нужна е на бременните жени.
- Медта повлиява благоприятно нервната система, елементът е ефективен при лечението на психични разстройства.
- Желязото поддържа оптималното състояние на кръвта, използва се за профилактика срещу анемия.
- Магнезият е нужен за мозъчната дейност.
- Калият се грижи за сърцето.
- Натрият регулира водно-солевия обмен, осигурява стабилна бъбречна функция.
- Антоцианините, освен че придават яркочервения цвят на вишните, укрепват стените на капилярите, премахват отоците, предпазват ретината от дистрофия, борят се със свободните радикали.
Полезни свойства
При редовен прием вишневият сок:
- забавя окислителните процеси в организма;
- използва се в диетичното и лечебно хранене при различни заболявания - от сърдечно-съдови до болки в ставите;
- допринася за бързото възстановяване след умствени и физически натоварвания;
- помага за извеждането на лошия холестерол;
- позволява да се запазят здравето и умствените способности при стари хора.
За здрави сърце и кръвоносни съдове
Кверцетинът във вишневия сок помага за намаляване на т.нар. "лош" холестерол: когато той се натрупва по кръвоносните съдове, те се стесняват, което води до хипертония, спазми и запушване на съдовете, образуване на тромби, атеросклероза. Кръвообращението се забавя, обемът на изпомпваната кръв се намалява. Всички органи получават по-малко кислород и хранителни вещества, но на първо място страда "моторът" на организма - сърцето.
За да се избегне развитието на атеросклероза и нейните последствия, кардиолозите препоръчват в менюто непрекъснато да има продукти, богати на кверцетин. Освен във вишневия сок веществото се съдържа в консервираните каперси, пресния копър, жълтите чушки, елдата, неподсладеното какао на прах, червения лук, прясно замразената черна боровинка, червената боровинка и сока от нея.
Срещу онкологични заболявания
Веществата, предизвикващи онкологична мутация на клетките, са навсякъде: в хранителните продукти, във въздуха, в предметите, които използваме ежедневно. Напълно да се предпазим от тяхното влияние е невъзможно, но трябва да помогнем на организма си да се справи с тях. Вишневият сок е сред лидерите по съдържание на антиоксиданти: антоцианини, витамини А и Е, лимонен, перилов алкохол, елагова киселина.
Срещу диабет
Вишните имат нисък гликемичен индекс (Ги=22). За разлика от много плодове и ягодоплодни, сокът от тях е полезен за консумация от хора с повишени нива на кръвната захар.
Антоцианините в състава на напитката стимулират производството на инсулин с около 40% (твърдението е на американски химици).
Продължава >>>
gastronom.ru; poleznenko.ru
Коментари към Вишнев сок - част 1