Вишнев сок - част 2

Сокът от вишни е вкусна и полезна напитка, в която се съдържат витамини, микроелементи, органични киселини, полифеноли съединения, в частност антоцианини, и други вещества. Тя помага за намаляване на усещането за болка, премахва възпалението, нормализира съня. Но това съвсем не са всичките й ценни за човека свойства.
Във вишневия сок има плодови киселини, стимулиращи дейността на храносмилателната система. Използва се при лечението на гастрити с понижена киселинност и заболявания, свързани със застой на жлъчката. Освен това той е естествен антибиотик, помагащ за по-бързото възстановяване на дизентерия и ангина.
Благодарение на високата концентрация на витамин Р, напитката се употребява като профилактика и лечение на сърдечно-съдови заболявания.
Продължаваме дългия списък с полезни свойства на вишневия сок.
Полза за здравето
За мозъчната дейност
Натуралният сок от вишни успокоява нервната система, подобрява кръвообращението, предотвратява гърчове и мускулни спазми.
Лекари съветват напитката да се приема като профилактика или за намаляване на интензитета на епилептични пристъпи, при умствено пренапрежение и нарушения на мозъчното кръвообращение.
Вишневият сок подобрява паметта, предотвратява развитието на сенилна деменция.
Срещу безсъние
Редовната употреба на сок от вишни преборва безсънието, а това е важно за старите хора, които често страдат от нарушения на съня. Тъй като напитката успокоява нервната система, както вече споменахме по-горе, процесът на заспиване е по-лесен. Сънотворният ефект на течността се проявява след двуседмичен ежедневен прием.
При анемия
Благодарение на високото си съдържание на желязо, плодовата течност стимулира производството на червени кръвни клетки, наситени с хемоглобин. Кумарините в състава й намаляват съсирването на кръвта и риска от образуване на тромби.
Натурално обезболяващо
Сокът от вишни помага за извеждане на токсините и пикочната киселина (основна причина за главоболие и ставни болки) и намалява съдовите спазми.
За храносмилането
Органичните киселини (ябълчена, лимонена, фумарова, янтарна, салицилова) и целулозата стимулират работата на стомашно-чревния тракт, притежават холеритични свойства, повишават киселинността на стомашния сок и производството на ензими.
Вишневият сок може да се приема пир заболявания на жлъчния мехур, червата и стомаха с нормална и понижена киселинност.
При бъбречно-каменна болест
Плодовата напитка извежда солите и водата от тялото, намалява отоците и бъбречното натоварване. Притежава противовъзпалителен и лек диуретичен ефекти.
За отслабване
Натуралният домашен сок от вишни съдържа минимални количества фруктоза. Освен че стимулира производството на инсулин, той допринася за усвояването на глюкозата, възпрепятства преобразуването й в мазнини, които впоследствие се натрупват в мастните депа. Също така ускорява обмяната на веществата и изгарянето на калории.
За мъжкото и женското здраве
Вишневият сок е еднакво полезен за всички възрастови групи както за мъжете, така и за жените.
През младостта се подобрява протичането на обменните процеси, здравето се поддържа в добро състояние, като се предотвратяват заболявания. При стари хора сокът е полезен в борбата с промените и неразположенията, които настъпват с напредването на годините, дава възможност активността да се съхрани до преклонна възраст.
Напитката подобрява кръвообращението и стимулира либидото (още в Древна Гърция са я наричали "напитка на страстта").
По време на месечния цикъл жените губят много кръв, а заедно с нея много хранителни вещества и енергия. В това отношение вишневият сок компенсира дефицита на желязо в организма, стимулира производството на хемоглобин, помага за по-бързо възстановяване след кръвотечение, премахва възпалението, нормализира състава на кръвта и дава жизнени сили.
Вишневият сок съдържа естествени антибактериални вещества, които намаляват възпалението. Благодарение на стимулирането на кръвообращението, се подобрява състоянието на малкия таз, стагнацията изчезва, а с нея и симптомите на простатит.
Противопоказания
Вишневия сок е противопоказен при:
- стомашна язва;
- гастрит с прекомерно производство на солна киселина;
- хронични белодробни заболявания;
- храносмилателни разстройства;
- индивидуална непоносимост, алергии.
Често при децата се наблюдава обрив и други алергични реакции след употреба на продукти, съдържащи антоцианини (червени плодове и ягодоплодни). Затова сок от вишни не е подходящ за консумация от деца до 3-годишна възраст. Развиващият се организъм още не е готов за такъв стрес
Приемът на напитката при повишена киселинност на стомашния сок и язви може да навреди на здравето и да доведе до странични ефекти: киселини, оригване, стомашни болки (особено при прием на гладно).
При склонност към диария и хроничен колит стимулиращият храносмилането сок е противопоказен: прекомерното отделяне на киселина и жлъчна течност дава слабителен ефект, засилва образуването на газове и предизвиква спазми в червата.
Хората с чернодробни заболявания също трябва да бъдат внимателни с употребата на сок от вишни, защото той увеличава натоварването на този орган, което може да влоши състоянието му.
При хронични заболявания на белите дробове е възможно напитката да увеличи подпухналостта и кашлицата, затова не се препоръчва консумацията й.
<<< Към първата част
gastronom.ru; allwomens.ru; poleznenko.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКОВА СМЕС №3 200 г ЗДРАВНИЦА
ФАРМОНА ТУТИ ФРУТИ АРОМАТНИ СОЛИ ЗА ВАНА С ВИШНА И ФРЕНСКО ГРОЗДЕ 600 гр.
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 50 мл
НовБИЛКОВА АПТЕКА БИЛКОВ ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО РЕЦЕПТА НА ПРОФ. ЛАМБРЕВ филтър * 20
КИСЕЛА ЧЕРЕША капсули 1200 мг * 90 NATURE'S WAY
УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Безалкохолни напитки и сокове
- Японска вишна, Сакура
- Шоколадови бисквити с глазура и сушени вишни
- Вишна
- Великденски шоколадов коктейл с вишнев настой
- Шоколадов десерт с пияни вишни
- Веган плодова супа с вишни и ядки
- Да отслабнем здравословно с черешова диета!
- Сметанов десерт с вишни
- Орехови бонбони с пияни вишни и какао
- Пица с вишни и люта чушка
Коментари към Вишнев сок - част 2