Пъстърва - видове и ползи за здравето
Пъстърва е общото название на няколко вида риба, отнасящи се към семейство Пъстървови.
Пъстървата се използва широко в диетичното хранене, най-добре е да се употребява прясна или охладена, а не замразена. Присъства в кухнята на множество народи, приготвя се печена, пържена или се осолява.
Тя е една от най-популярните риби в света и съществуват няколко вида, които са най-популярни.
Рибата предпочита студените води на езера и реки, въпреки че някои видове живеят и в моретата, но в този случай те се връщат в сладката вода, за да изхвърлят хайвера си (също като сьомгата).
Видове пъстърва
Няколко вида пъстърва живеят в реките и океаните на Северното полукълбо. Тяхната плът е полумаслена, много фина и ароматна. Нежният вкус на пъстървата варира леко в зависимост от вида. Цвета на месото също варира по цвят - от бяло до червеникаво в зависимост от рибата и начина й на хранене.
Кафявата пъстърва (тази, която се среща и у нас) или европейската има розова плът, която е много вкусна.
Дъговата пъстърва дълги името си на хоризонталната лента на цветовете, варираща от тъмно розово до яркочервено.
Езерната пъстърва се отличава от останалите по по-удълженото си тяло с бледи и жълтеникави петънца и често е с раздвоена опашка.
Арктическият чар (арктическата пъстърва) често е с тъмно син или зелен оттенък отстрани и бял корем. По страните има червени, розови или кремави петна, а размерът варира в зависимост от местообитанието му.
Състав и полезни свойства на пъстървата
Що се отнася до въздействието върху човешкия организъм, няма две мнения по въпроса - пъстървата изключително ценен хранителен продукт.
Месото на пъстървата съдържа много витамини (А, Д, В12) и незаменими аминокиселини. Наличието на омега-3 мастни киселини го прави изключително полезно, защото когато количеството на тези вещества в организма ни е достатъчно, ще се радваме на холестерол в нормата, на здрави и еластични кръвоносни съдове и на отлична работа на мозъка и нервната система.
Според проучване в Нюйоркски университет, консумацията на омега-3 понижава риска от аритмии, подобряват сърдечната функция и понижават кръвното налягане.
Голямо предимство е и високото съдържание на протеини - около 37% от дневната необходимост само в 100 грама от рибата, в това число влизат и всички есенциални мастни киселини.
Американската сърдечна асоциация препоръчва консумацията на най-малко 2 порции мазна риба седмично, за да се изпълнят нуждите на основни мастни киселини, протеини, минерали и мастноразтворими витамини.
Основните витамини в пъстървата са ниацин, витамин B6, витамин Е, B12, както и рибофлавин. Освен това в съдържанието й влизат още витамин А и D, които в комбинация с омега-3 предпазват кожата и са от съществено значение за здравето на лигавиците.
Учените достигат и до едно интересно откритие - ако често хапвате червена риба, може да се излагате на слънце без особени притеснения, защото слънчевите изгаряния няма да бъдат така страшни за вас.
Според резултати от множество изследвания, хората, които често включват червена риба (каквато е пъстървата) в менюто си, страдат почти три пъти по-малко от останалите от онкологични заболявания, хипертония, радват се на добра памет и не изпадат в депресии.
Противопоказания
Хората, които страдат от хронични чернодробни заболявания, язва на стомаха и дванадесетопръстника и от тежки заболявания на стомашно-чревния тракт, не трябва да консумират много пъстърва.
nutrition-and-you.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 70.0 мл. |
Белтък | 20,77 гр. |
Мазнини | 6,61 гр. |
Въглехидрати | 0.0 гр. |
Калории | 148 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, Д, В12; цинк, молибден, флуор, хром |
СТАТИЯТА е свързана към
- Риба и морски продукти
- Пъстърва в сос на фурна
- Пъстърва в лимонов сос с каперси
- Кошнички с пъстърва, спанак и кашкавал
- Канапе от пъстърва с крема сирене и копър
- Печена пъстърва с чеснов сос и картофи
- Пъстърва в доматен сос с мед
- Пълнена пъстърва с лешници и гъби в пушен бекон
- Запеканка от пъстърва с броколи и млечно-яйчена заливка с кашкавал
- Пилаф с пъстърва
- Пъстърва със сушени плодове и орехи
Коментари към Пъстърва - видове и ползи за здравето