Полиненаситени мастни киселини Омега 3
Полиненаситените мастни киселини Омега 3 са уникален източник на жизнени сили и полезни вещества за организма. Именно Омега 3 подобряват здравето на сърдечносъдовата система и мозъка. Днес диетолозите отчитат недостиг на тези мазнини в менюто на човека, затова им се обръща специално внимание: създават се специални балансирани диети, произвеждат се съответните лекарствени средства и биологично активни добавки, с помощта на които бихме могли да набавим нужното на организма количество от Омега 3. Разбра се, най-добрият начин да постигнем това е чрез хранителни източници.
Храни, съдържащи Омега 3:
- рибено масло;
- ленено семе;
- черен дроб на треска;
- рапично олио;
- зехтин;
- конопени семена;
- орехи;
- скумрия;
- риба тон;
- херинга;
- пъстърва;
- сьомга;
- сухи соеви зърна;
- овесен зародиш.
Обща характеристика
Полиненаситените мастни киселини Омега 3 се смятат за незаменими, тъй като организмът не е способен да ги синтезира сам. Затова на помощ идват продуктите, които ги съдържат.
Към класа на незаменимите мастни киселини се отнасят вещества като алфа-линоленова киселина, докозахексаенова киселина, ейкозапентаенова киселина. Това са киселини с растителен и животински произход. Така алфа-линоленовата киселина се съдържа в семената на лена, конопа, тиквата, в ореховите ядки и листните зеленчуци. Докозахексаеновата и ейкозапентаеновата киселини са с животински произход, те се срещат в тлъстата океанска риба, включително сьомга, сардина и риба тон.
Организмът може да получи Омега 3 също от зехтина, авокадото, различните ядки и семена, но се смята, че рибата и морските продукти заемат първото място. Изключение са рибите, отглеждани в изкуствени водоеми и хранещи се предимно с комбинирани смеси.
Дневна необходимост от Омега 3
Медиците наблюдават дисбаланс с масов характер на Омега 3 и Омега 6 в организма на съвременния човек. Най-често се среща излишък на незаменими мастни киселини от клас Омега 6 при съществен недостиг на Омега 3. В най-добрия случай съотношение Омега 6-Омега 3 трябва да бъде в съотношение 2:1. В тази връзка ще кажем, че рапичното масло е признато за един от най-подходящите продукти за баланс между незаменимите мастни киселини.
Дневната необходимост от Омега 3 е от 1 до 2,5 грама дневно, това зависи от здравословното състояние на организма. При проблеми със сърдечносъдовата система, нарушена мозъчна дейност (чести депресии, Алцхаймер) лекарите препоръчват менюто да се обогати с храни, съдържащи Омега киселини.
Нужното количество може да се набави, като към ястията се добавя 1 супена лъжица рапично олио или чаена лъжица ленени семена. Вариант е и изяждането на 5-10 ореха на ден или около 100 грама прясно приготвена сьомга, сардина.
Колкото до рибата, съветът на диетолозите е тя да се консумира не по-рядко от 3 пъти седмично за пълноценно осигуряване на полезните мастни киселини от клас Омега.
Потребността от Омега 3 нараства при:
- риск от инфаркт;
- хипертония;
- атеросклероза;
- депресии и болест на Алцхаймер;
- онкологични заболявания;
- недостиг на хормони;
- студено време (през зимните месеци).
Потребността от Омега 3 намалява при:
- топло време (през топлите месеци от годината);
- понижено кръвно налягане;
- липса на посочените по-горе заболявания.
Усвояване
За пълноценно усвояване на Омега 3 са необходими ензими, които помагат на организма максимално ефективно да използва постъпващите с храната незаменими мастни киселини. Нужните ензими на децата се предават чрез майчиното мляко, а възрастният организъм ги произвежда самостоятелно.
За пълноценно усвояване от хранителните продукти трябва да се спазват някои правила при приготвянето на последните.
Омега 3 се разрушава под въздействието на кислород, светлина и топлина. Затова растителни масла и други продукти, съдържащи мастните киселини, е необходимо да се съхраняват в добре затворени съдове, най-добре в хладилник. Пърженето напълно унищожава полезните свойства на ненаситените мастни киселини, затова за готвянето на продуктите да се използват максимално щадящи методи.
Полезни свойства и въздействие върху организма
Тези киселини са строителен елемент за мозъка, нервната и ендокринната системи. Участват в строежа на клетъчните мембрани, притежават противовъзпалителен ефект, намаляват риска от развитие на сърдечни и съдови болести, регулират концентрацията на захар в кръвта.
Взаимодействие с есенциални елементи
Омега 3 в организма взаимодейства с витамин Д, добре се съчетава с витамин А, въздейства върху тялото в съчетание с Омега 6. Добре се усвоява заедно с протеинова храна.
Признаци на недостиг:
- чупливи нокти;
- кожни обриви;
- лющене на кожата;
- поява на пърхот;
- депресивно настроение;
- запек;
- ставни проблеми;
- хипертония.
Признаци на излишък:
- понижаване на артериалното налягане;
- кръвоизливи;
- храносмилателни проблеми, диария.
Омега 3 за красота и здраве
Омега 3 киселините правят кожата по-еластична, изравняват цвета й, овлажняват я и са отлична профилактика срещу появата на обриви. Освен това ускоряват обмяната на веществата, което означава, че помагат да бъдем стройни и красиви.
Продуктите, съдържащи Омега 3, влизат в състава на средиземноморската диета, която не само позволява да се борим с излишните килограми, но и тонизира нервната система, подобрявайки жизнения тонус на организма.
edaplus.info; pixabay.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
ОСТРОВИТ ЕЛИТ ОМЕГА 3 + ВИТАМИНИ D3 И K2 капсули * 30
ОМЕГА КОМПЛЕКС 3 - 6 - 9 200 мл VIRIDIAN
БИОХЕРБА МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА капсули * 50
АКУТИЛ капсули * 30
ПРАНАРОМ ПРАНАКАПС ОМЕГА 3 Q10 капсули * 120
Безплатна доставка за България!ВИТАТАБС ОМЕГА 3 КРИЛ капсули * 60
НовСЪСТАВКАТА е свързана към
- Мазнини
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- E471 Моно- и диглицериди на мастни киселини
- Змийското масло - как истински лечебен продукт се превръща в символ на измамата
- E472 Мастни киселини на глицеринови естери
- Ненаситени мастни киселини
- Как да имате здрава и красива коса – препоръките на експертите
- Омега-3 мастни киселини
- E475 Полиглицеролови естери на мастни киселини
- Див лен, Камелина
- Хранителни добавки при менопауза
Коментари към Полиненаситени мастни киселини Омега 3