Как да си направим домашна свинска мас и полезно ли е да готвим с нея
Свинската мас е наситена животинска мазнина, добре позната в кулинарията от векове насам. Спорно е действието й върху организма – според някои твърдения продуктът вреди на сърдечносъдовата система и не е добре да се използва за готвене, докато други оборват тези теории. Ще ви запознаем със състава на свинската мас, както и с различните мнения по отношение на ползите и вредите от употребата й при приготвяне на храната. Освен това ви предлагаме и рецепта, по която да си направите домашна свинска мас.
Състав на свинската мас
Сто грама чиста свинска мас съдържат:
- 902 калории
- 100 грама мазнини
- 49,7 милиграма холин
- 0,11 милиграма цинк
- 0,6 милиграма витамин Е
- 0,2 микрограма селен
- 0,5 микрограма витамин D
Високото съдържание на холин в свинската мас поддържа здравето на сърцето и предпазва от евентуални заболявания. Холинът не се среща често в състава на храните, затова мазнината е ценен източник на веществото. Витамин D от своя страна регулира нивата на калций и е отговорен за здравето на костната система.
Вредно ли е да се готви със свинска мас
Съществуват твърдения, че употребата на свинска мас може да навреди на човешкото здраве. Учените обаче опровергават тези теории.
Предимството на свинската мас пред някои от другите мазнини за готвене е, че тя има висока точка на димене, което позволява да се използва за пържене и печене, без да отделя свободни радикали. Маста започва да отделя дим едва при 188 градуса по Целзий.
Свинската мас вреди на сърцето?
Битува мнение, че консумацията на свинска мас може да повиши риска от развитие на сърдечни заболявания и инфаркт. Все повече проучвания обаче потвърждават точно обратното.
- Изследване, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition, установява, че използването на мас при готвенето на храната може да намали риска от коронарна артериална болест при жени, страдащи от метаболитен синдром.
- Същото списание събира данни от 21 изследвания, включващи над 350 000 души. Всички резултати се обединяват около тезата, че няма съществени доказателства за това, че свинската мас пречи на нормалното функциониране на сърцето.
- Многобройни проучвания, проведени на териториите на тихоокеанските държави, където над 60% от общите калории в храната се набавят от наситени мазнини, показват, че сред населението не са масови сърдечните заболявания.
- Доктор Джеф Волек, университетски преподавател и учен, стига до извода, че приемът на мазнини, като свинската, подпомага здравето и не може да се говори за негативен ефект от използването на животинския продукт в кулинарията.
Растителните масла са по-полезни от свинската мас?
Друг мит защитава теорията, че маслата от авокадо, рапица, слънчоглед или маслиновото масло са значително по-полезни за здравето ни от свинската мас.
- Противно на очакванията, растителните масла могат да имат неблагоприятен ефект върху здравето, ако с тях се готви на висока температура и имат контакт с кислород за дълго време. Така се повишава генерирането на свободни радикали, наречени продукти на липидна пероксидация. Те проникват дълбоко в клетките, като повишават риска от сърдечни заболявания, астма, Болест на Паркинсон и злокачествени образувания.
- Свинската мас и другите наситени животински мазнини, като гхи и лой, са по-полезната алтернатива, когато говорим за готвене, при което храната се загрява до много висока температура.
Свинската мас се получава след термична обработка на естествената мазнината от животното. Продуктът е чист и няма вкус на месо. Това го прави подходящ избор за приготвяне на всякакъв тип ястия – пържени храни, тестени изделия, дори и сладки печива. Но не бива да се прекалява с количествата, защото това би могло да доведе до нежелани ефекти като задържане или повишаване на теглото, тежест и повишаване на нивата на „лош“ холестерол в кръвта.
Приемът на свинска мас в умерени количества благоприятства редуцирането на излишното тегло в дългосрочен план. Малко количество от чистата наситена мазнина е достатъчно, за да сготвите богато меню, лишено от преработени съставки.
Как да си приготвим домашна свинска мас
Свинската мас придава отличителен вкус на ястията и десертите, в чиито рецепти се използва. Особено когато печете зеленчуци или различни видове месо, приготвяте месеница или други тестени изделия. И да, сладките изкушения не правят изключение.
За да си приготвите домашна свинска мас са ви необходими 1 1/2 килограма сурова сланина.
- Нарежете сланината на кубчета с големина около 1,5 сантиметра. Не се притеснявайте, ако е шарена и има малко месо по нея.
- Прехвърлете късчетата в голяма тенджера и ги загрейте на умерено слаб огън. Не увеличавайте температурата на котлона, тъй като има голяма вероятност мазнината да прегори.
- Разбърквайте с дървена лъжица на всеки 30 секунди.
- След около 10 минути ще забележите, че сланината започва да се топи. Продължавайте да разбърквате на всеки 30-60 секунди.
- След близо 40 минути повече от половината мазнина ще разтопена.
- Отстранете тенджерата от котлона и внимателно прецедете съдържанието й в голяма купа, като използвате фино сито, покрито с чист тензух.
- Върнете тенджерата върху котлона. В нея ще е останала само неразтопена сланина. Отново я загрейте на слаб огън в продължение на близо 50 минути, докато се разтопи, а пръжките станат златисти и хрупкави. Прецедете.
- Внимателно разпределете разтопената мас в чисти и сухи стъклени буркани.
- Затворете плътно и ги оставете да се охладят напълно на стайна температура.
- Съхранявайте готовата мас в хладилник.
Що се отнася до пръжките, които остават, бихте могли да ги нарежете ситно и да ги добавите към любимата си салата или просто да ги овкусите със сол и черен пипер и да им се насладите. С мярка, разбира се.
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Рецепти за варена сланина с подправки
- Свинска сланина – състав, полезни свойства и противопоказания
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Осолена сланина с чесън
- Маринована пикантна сланина с червен пипер и чесън
- Сланина с чесън и горчица на фурна
- Пържена сланина с лук
- Отслабване със сланина. Същност, принципи и противопоказания
- Задушен ориз с лук и сланина
- Печен омлет с хляб и сланина
Коментари към Как да си направим домашна свинска мас и полезно ли е да готвим с нея